تمامی شهرهای ایرانی هر کدام جاذبه های گردشگری گوناگونی را درون خود جای داده اند که بازدید از آن ها می تواند خاطرات لذت بخشی را درون ذهن ما حک نماید. گاهی اوقات نیاز پیدا می کنید که به دور از هیاهوی زندگی به جایی بروید و به استراحت بپردازید، چه بسا بسیاری از شهرهای ایرانی طبیعت هایی را دارا هستند که می تواند روزهای آرامش بخشی را برای شما رقم بزند. از جاذبه های طبیعی که بگذریم اثرهای تاریخی هر کدام بازگوی دوره ای از حکومت حاکمان ایران است و معماری دوره های مختلفی را برای ما بازگو می کند. برای اینکه بتوان در مورد قدمت و تاریخچه این بناها اطلاعاتی را به دست آورد لازم است به مجله مستر بلیط مراجعه کرد و در مورد هر کدام از جاذبه های گردشگری ایران مباحث مفیدی را مورد مطالعه قرار داد. دامغان یکی از شهرهای استان سمنان به شمار می رود که آن را در کنار چشمه علی بنا نهاده اند و برای اولین بار در زمان حکومت اشکانیان به عنوان پایتخت انتخاب شد. این شهر را در گذشته با نام صد دروازه می شناختند و قدیمی ترین مسجد های ایران را درون خود جای داده است. به دلیل نزدیکی به استان خراسان مردم این شهر لهجه ای شبیه به خراسانی ها دارند و آب و هوایی معتدل دارد، چرا که به شهرهای مازندران و گرگان نزدیک و در زمستان ها از بارش های زیادی برخوردار است. اگر بخواهیم در مورد جاذبه های گردشگری این شهر سخن به میان آوریم باید بگوییم یکی از مهم ترین تفریحگاه های آن چشمه علی به شمار می رود، که دارای محیط مناسبی برای تفریح و استراحت است. قله چالویی، قله کرکسی، چشمه پیر خوشتر، تنگه زندان دیباج، کویر حاج علی قلی، امام زاده جعفر، گنبد زنگوله، مسجد جامع، مسجد حاج شکرالله و … از مناطق دیدنی این شهر به شمار می رود که هر کدام از آن ها ویژگی هایی را بازگو می کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد مسجد حاج شکر الله اطلاعاتی را برای شما بیان نماییم. لازم به ذکر است که بگوییم این مسجد برای برگزاری مراسم های مذهبی و برگزاری نمازهای جماعت مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه مسجد حاج شکرالله

تاریخچه مسجد حاج شکرالله

 از زمان ورود دین اسلام به ایران در تمامی شهرها مسجدهایی را بنا نهادند و در آن ها مراسم های مذهبی گوناگونی را به جا می آورند، از این رو به هر شهری که وارد شوید نمونه هایی از مسجد های قدیمی را مشاهده خواهید کرد. مسجد حاج شکرالله که یکی از قدیمی ترین مسجد های این شهر است قدمت آن به زمان حکومت ایلخانان باز می گردد و به دلیل قدمت و معماری که دارد سازمان میراث فرهنگی در سال 1381 آن را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد مسجد حاج شکرالله به عنوان یکی از مسجد های قدیمی به شمار می رود که آن را کوچکترین مسجد زمان ایلخانان می نامند. برای ساخت مسجد از مصالحی مثل خشت و کاهگل استفاده کرده اند و مساحت آن حدود 100 متر مربع می شود. هنگامی که قصد رفتن به دامغان را داشته باشید به راحتی می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط مورد نیاز خود را تهیه نمایید سپس بعد از رسیدن به مقصد از جاذبه هایی چون مسجد حاج شکرالله بازدید به عمل آورید. سقف این مسجد را به شکل گنبدی ساخته اند که دارای هشت پنجره است. برای این که بتوانید به مسجد وارد شوید دربی را قرار داده اند که بسیار کوچک است و باید برای وارد شدن خود را خم نمایید، که علت کوتاه بودن درب مسجدها احترامی بود که برای مساجد قائل بودند و عقیده داشتند که برای وارد شدن به مسجد باید حالت خمیدگی را به خود گرفت. در این مسجد می توان دو محراب را مشاهده کرد که تزئیناتی چون گچبری و کاشی کاری را دارا هستند. به مرور زمان قسمت های مختلفی از مسجد از بین رفته است و اکنون در حال مرمت و باز سازی آن هستند.

شرایط بازدید از مسجد حاج شکرالله

شرایط بازدید از مسجد حاج شکرالله

بازدید از مساجد یکی از مواردی است که می توان به سیله آن با فرهنگ و آداب و رسوم پیشینیان خود آشنا شد. برای اینکه بتوان از مساجد مختلف بازدید به عمل آورد ساعت هایی را برای ورود و خروج در نظر گرفته اند که طبق آن می توانید وارد مسجد حاج شکرالله شوید و به بازدید از بقایای این مسجد به بپردازید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

مسجد حاج شکرالله در دامغان خیابان راه آهن واقع شده است که برای رسیدن به این منطقه می توانید از وسیله های نقلیه مختلفی استفاده نمایید. هنگام مسافرت اگر قصد دارید از خودروهای خود استفاده نمایید می توانید زمانی که به دامغان رسیدید به دنبال خیابان راه آهن بگردید و زمانی که به این خیابان رسیدید مسجد حاج شکرالله را مشاهده خواهید کرد، علاوه بر بازدید از این مسجد می توانید از مسجد تاریخانه هم بازدید به عمل آورید، چرا که نزدیک به هم واقع شده اند. عده ای از افراد زمان مسافرت حوصله پیدا کردن جای پارک برای خودروهای خود را ندارند و احتمال این را می دهند که اگر ماشین آن ها در بین راه خراب شود ممکن است شب را در جاده ماندگار شوند، بنابراین از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس استفاده خواهند کرد. برای این منظور می توانید بلیط اتوبوس دامغان را تهیه نمایید و سفر خود به این شهر پر فراز و نشیب را شروع نمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *