روستای شوکورلو

0 190

کشور ایران جاذبه ‌های بسیار زیبایی را درون خود جای داده‌ است که با بازدید از آن‌ ها می ‌توان به زیبایی هرچه تمام‌ تر این جاذبه‌ ها پی‌ برد. هر کدام از شهرهای ایران را که بنگرید دارای جاهای دیدنی منحصر به‌ فردی است. گرمی یکی از شهرستان‌ های شمال غربی به شمار می ‌رود که در استان اردبیل واقع شده ‌است. آثار تاریخی بسیاری درون این شهرستان وجود دارد که مورد محافظت قرار نگرفته اند. بسیاری از آن ‌ها تخریب شده ‌اند یا این‌ که آن‌ ها را به‌ صورت قاچاقی از کشور خارج کرده اند. برخی از آثار تاریخی که در این شهرستان کشف ‌شده، در موزه شهر کاشان نگهداری می ‌شود، البته لازم به ذکر است که بگوییم بسیاری از آن‌ ها را در موزه دانمارک  نگهداری می ‌کنند. موزه ملی ایران، روستای سالالا و … همگی از آثار تاریخی این شهرستان به شمار می‌ روند. علاوه بر اثرهای تاریخی، جاذبه های طبیعی بسیار چشمگیری وجود دارد که با رفتن به آن‌ جا و بازدید از جاذبه‌ های طبیعی می ‌توان نهایت لذت را از سفر خود برد. از مناطق دیدنی این شهرستان  روستای شوکورلو نام دارد که زیبایی‌ های طبیعی دارا و دارای جاذبه‌ هایی است که می توانید به بازدید از آن‌ ها بپردازید. با توجه به آب ‌و هوایی که این منطقه دارد می‌ توان از اوایل فروردین تا اواسط خرداد راهی روستای شورکورلو شد. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید اطلاعات جامعی از این روستا به دست آورید.

تاریخچه روستای شوکورلو

تاریخچه روستای شوکورلو

در استان ‌های شمالی و شمال غربی می‌ توان جاذبه‌ های بسیار زیبایی را برای بازدید یافت. یکی از این جاذبه ‌ها که در شهرستان گرمی قرار دارد روستای شوکورلو نامیده می شود، که به ‌عنوان یکی از روستاهای تاریخی منطقه مغان آن را می ‌شناسند. اگر بخواهیم در مورد پیشینه این شهرستان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم قدمت روستا به دوران اشکانی باز می گردد. همان‌ طور که گفته شد  جاذبه ‌های زیادی در این روستا قرار دارد که برخی از آن ‌ها تپه‌ های آقا مال و تپه سی هستند، که به ‌خوبی تاریخچه این روستا را به نمایش می‌ گذارند و آن‌ ها را در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت به ثبت رسیده‌است. در این روستا همچنین دوره ‌های جدیدی هم ایجاد شده‌ است که ۵ برادر به اسم شکوه، شاه علی، موسی، قاسم و آییش به این روستا مهاجرت می ‌کنند که از نوادگان مدد هستند. زمانی‌ که این پنج برادر به‌ همراه مادربزرگ خود در این منطقه ساکن می‌ شوند آن‌ ها را به ‌عنوان بنیان‌ گذاران اصلی روستا می شناسند. بنابراین از طرف خان نمین سندی به این پنج برادر داده شد که نشان‌ دهنده مالک و بنیان‌ گذارا اصلی روستا است. بعد از گذشته مدت‌ زمانی افرادی از روستای هیبرید به این روستا مهاجرت کردند و این افراد بر روی زمین‌ های مالکان اصلی مشغول به کار بودند.

نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

همان‌ طور که گفته شد روستای شوکورلو یکی از روستاهای تاریخی شهرستان گرمی به شمار می‌ رود که با رفتن به آن جا می‌ توان با آثار تاریخی و زیبا و منحصر به ‌فردی رو به رو شد. یکی از این آنها تپه سی است، در کنار رودخانه تولون چای قرار دارند. لازم به ذکر است که بگوییم از دامنه‌ های شرقی این تپه ‌ها به ‌عنوان قبرستان استفاده می‌ کردند. به این صورت که در گذشته مردگان خود را درون خمره هایی قرار می‌ دادند و محل‌ های مناسبی را می ‌یافتند که رو به محل طلوع خورشید باشند و مردگان خود را در آن‌ جا دفن می‌ کردند. این کار به ‌عنوان یکی از آئین مهر پرستی شناخته می‌ شود، چرا که مردمانی که در این منطقه زندگی می ‌کردند از آیین مهرپرستی برخوردار بودند. زمانی که قصد راهی شدن به سوی گرمی را دارید می تواندی از سایت مستر بلیط، بلیط مورد نیاز خود را خریداری نمایید. زمین ‌هایی که در روستا واقع شده‌ اند معمولاً از خاک بسیار حاصلخیزی برخوردار هستند و مردمانی که در این ‌جا مشغول به کار هستند انواع محصولات کشاورزی را کشت خواهند کرد به‌ همین‌علت می ‌توان گفت شغل اغلب مردمان روستای شورکورلو کشاورزی و دامداری است. البته صنایع دستی هم در کنار این شغل رواج دارد.

شرایط بازدید از روستای شوکورلو

شرایط بازدید از روستای شوکورلو

با رفتن به هر منطقه‌ ای معمولا باید به‌ دنبال اطلاعاتی باشیم که بتوانیم نحوه استفاده از امکانات آن منطقه را به‌ خوبی فرا بگیریم. هنگام رفتن به روستای شورکورلو معمولا نیازی به رعایت قوانین خاصی ندارید فقط زمانی‌ که به بازدید از اثرهای تاریخی آن می ‌پردازید باید با نهایت دقت این کار را انجام دهید که باعث تخریب اثرهای باستانی و به یادگار مانده از سال‌ های دوران اولیه اسلام نشوید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان‌ طوری که در ابتدای متن گفتیم شهرستان گرمی در استان اردبیل واقع‌ شده است. این شهرستان که در حاشیه رودخانه تولون جای گرفته است، در واقع در مسیر جاده گرمی به چای پارا دامنه کوه حاج حسن قرار دارد. برای رفتن به این منطقه می ‌توانید از شمال استان اردبیل به شهرستان گرمی وارد شوید لازم به ذکر است که بگوییم با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به راحتی می ‌توانید خود را به این منطقه برساند. بسیاری از افراد هنگام مسافرت دوست دارند سفر با وسایل نقلیه عمومی را تجربه نمایند، بنابراین ببه تهیه بلیط اتوبوس گرمی می ‌پردازند. زمانی ‌که شما به پایانه گرمی می ‌رسید، می‌ توانید با استفاده از تاکسی ‌هایی که در این پایانه قرار دارند خود را به روستای شورکورلو برسانید یا حتی بیرون از پایانه هم ماشین‌ های دیگری هستند که با دادن آدرس شما را به منطقه ‌ای که می‌خواهید خواهند رساند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.