اگر قصد دارید چند روزی از شلوغی و هیاهو فاصله بگیرید یا از محیط کاری متشنج خود رها شوید و ذهنتان را آزاد کنید وهدف شما تجربه آرامشی خاص در دوران تعطیلات است، پیمایش مسیر جنگل ابر به مقصد روستای شیرین آباد را در فصل زیبا و خوش آب و هوا پاییز را امتحان کنید، مسیری که هر فردی برای حداقل یک بار باید آن را تجربه کند.

درباره روستای شیرین آباد

درباره روستای شیرین آباد

روستای شیرین آباد که جزء توابع بخش مرکزی شهرستان علی آباد کتول است، در دهانه جنگلی و زیبای زرین گل قرار دارد. روستای شیرین آباد از نظر موقعیت مکانی خود در جنوب به واسطه جاده جنگلی ابر به شاهرود می پیوندد. ساکنان این روستا اغلب به فعالیت هایی مثل دامپروری و کشاورزی می پردازند. طی سال های اخیر این روستا به کانون گردشگری استان تبدیل شده، که هر ساله مسافران زیادی را در خود جای داده است. شمار کثیری از ساکنان آن با زبان ترکی صحبت می کنند و مردمی خونگرم و صمیمی در خود دارد. زیبایی های بی مثال آن امکان فکر کردن و تصمیم گیری را از شما گرفته است و حتی لحظه ای فرصت به شما نمی دهد، چرا که با دیدن مناظر زیبای طبیعت آن به قدری تعجب خواهید کرد که لحظه ای فرصت نخواهید داشت. با گذر از جنگل زیبایی که در فصل پاییز با رنگ های مختلفی نقاشی شده است، با گذر از مسیر جنگلی در کنار رودخانه موقتا اسکان داشته باشید. بعد از شب مانی در جنگل های ابر شما ناچار به پیش گرفتن مسیر روستای شیرین آباد هستید که به شما توصیه می کنیم در طول این مدت از خودتان با میوه های جنگلی پذیرایی کنید. از طرفی با وجود مسیر سر پایینی که در این طبیعت وجود دارد، زحمت شما را کمتر خواهد کرد. با گذشت یک ساعت شما به روستای شیرین آباد می رسید و در نهایت سوار نیسان شوید از آنجا به علی آباد و سپس گرگان حرکت کنید. برای گذر از جنگل ابر لازم است بدانید که شب ها و صبح های بسیار سردی دارد پس هرگز پوشیدن لباس گرم وبه همراه داشتن تجهیزات مناسب را فراموش نکنید. طبق تحقیقات انجام شده بیشترین دمای این جنگل 20 درجه و کمترین دمای آن 6 درجه سانتی گراد است.

تاریخچه روستای شیرین آباد

تاریخچه روستای شیرین آباد

این روستا با قدمت دیرینه ای که دارد در میان ابرها و جنگل قرار گرفته است. از مواردی که نشان دهنده تاریخچه و قدمت آن است، مشاهده گونه های متنوع و نادر جانوران در این روستا و جنگل های ابر که برای رسیدن به شیرین آباد ناچار به گذر از آن هستید است. گونه های جانوری از انواع مختلفی در این طبیعت دیده می شود که کم هم نیستند، برای مثال خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، گراز، روباه، خرگوش، بز، شوکا و مار همچنین پرندگانی از جمله کبک، کبوترهای جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول. اگر جزء آن افرادی هستید که به شناسایی گونه های مختلف و نادر گیاهان علاقه مند هستید، جنگل ابر را که در طول مسیر از آن می گذرید به شما پیشنهاد می کنیم. از ویژگی های منحصر به فرد این ناحیه، جنگل های هیرکانی با قدمت 40 ساله به شمار می رود که جزء مهم ترین میراث طبیعی ایران شناخته شده است. در ضمن در این جنگل ها چهل نوع گیاه دارویی یافت شده استف از جمله عصاره سرخدار که به استخراج ماده ضد سرطان رحم و تخمدان از مقدار 4 یا 5 گرم آن می پردازند. معروف ترین گیاهی که در این منطقه شناخته شده، درخت اورس از گونه سروها است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

خب با توجه به اینکه برای رسیدن به روستای شیرین آباد باید از جنگل ابر بگذرید اولین توصیه مجله مستر بلیط برای شمایی که در طبیعت گردی حرفه ای نیستید یا با بخش های مختلف این جنگل آشنایی ندارید، این است که به تنهایی این مسیر را نروید و حتما از راهنما ماهری کمک بگیرید، زیرا خطر گم شدن در جنگل ابر برای افراد بی تجربه بسیار بالاست. به دلیل عدم وجود امکانات در طول مسیر، حتما باید به اندازه دو روز مواد غذایی و آب به اندازه همراه خود داشته باشید. از طرفی شاید برای شست و شو آب وجود داشته باشد ولی برای آب آشامیدنی حتما به اندازه کافی با خود آب بردارید زیرا چشمه ای در طول مسیر وجود ندارد که آب آشامیدنی مطمئنی داشته باشد.

شرایط بازدید از روستای شیرین آباد

اگر برای دیدن بیشتر ابرها قصد سفر دارید توصیه مستر بلیط شش ماه اول سال است، اما به منظور دیدن بیشتر زیبایی و مشاهده تنوع در طبیعت، فصل پاییز به خصوص ماه های مهر و آبان را توصیه می کنیم. اگر در طول مسیر قصد اسکان داشتید، باید از خانه های بوم گردی استفاده کنید یا به چادر زدن در جنگل اقدام کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همانطور که تا اینجای مطالب با ما همراه بودید، فهمیدید که باید برای رسیدن به روستای شیرین آباد در استان گلستان، شهرستان علی آباد کتول، که در منطقه زرین گل واقع شده است، باید از جنگل ابر گذر کنید. جنگل ابر با وسعت 35 هزار هکتار که در فاصله 45 کیلومتری از موقعیت شمالی شاهرود و در فاصله 12 کیلو متری از روستای ابر که در مسیر شاهرود – آزادشهر قرار گرفته است. در نهایت این جنگل به آزاد شهر واقع در استان گلستان می رسد که در فاصله 76 کیلومتری از گرگان قرار گرفته است. اما در ارتفاع 900 متری از سطح دریا، روستای شیرین آباد در استان گلستان قرار گرفته است. برای رسیدن به روستا شیرین آباد که در محدوده ابرها و جنگل ها قرار گرفته است، باید مسیر داخل جنگل ابر را به اندازه 7 کیلومتر پیاده روی کنید که در تمام مسیر شاهد شیب منفی مسیر خواهید بود. برای رفتن به روستا از سمت علی آباد، خرید بلیط اتوبوس را انجام دهید و با پیمودن مسیر به روستای شیرین آباد بروید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. سعید پاسخ

    مطالبتون خوب بود اما اشاره‌ای نکردین که از جنگل ابر تا شیرین آباد و برعکس با سواری نمیشه رفت. ماشینهای آفرودی لازمه. بهترین مسیر دسترسی به شیرین آباد از علی آباد کتول و جاده محسور کننده و آسفالته هست. از شیرین آباد به سمت جنگل ابر هم جنگلهای بینهایت زیبایی داره و حداقل یکبار رفتنش شدیدا توصیه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *