کاخ مروارید (کاخ شمس) کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

0 2,875

کاخ مروارید (کاخ شمس) کجاست؟ کرج، یکی از شهرهای زیبای‌ ایران است که تقریبا نسبت به دیگر شهرها، قدمت کم تری دارد؛ یعنی این‌ که تعداد سال هایی که به استان البرز تبدیل شده، نسبت به دیگر استان های کشور ایران کم تر است.

این شهر زیبا و با صفا که فاصله بسیار کمی هم با پایتخت یعنی تهران دارد، مکان ها و جاذبه های زیادی از جمله مکان های تفریحی، زیارتی و تاریخی و… را در خود جای داده است. یکی از همین مکان های بسیار زیبای تاریخی، کاخ مروارید (کاخ شمس) است که به دلیل محوطه بسیار سر سبز و معماری فوق العاده، به یکی از زیباترین‌ کاخ های ایران مشهور است.

حال اگر کنجکاو هستید که همه چیز را راجع به این کاخ بدانید، حتما تا انتها با مجله مستر بلیط همراه شوید.

درباره کاخ مروارید (کاخ شمس)

کاخ مروارید یا کاخ شمس که متعلق به خواهر محمد رضا شاه پهلوی بوده، اوایل به کاخ شمس مشهور بوده است؛ اما با گذشت زمان و به وجود آمدن برخی اتفاقات، به کاخ مروارید تبدیل شده است. این کاخ بسیار بزرگ و دلنواز، در کرج واقع شده است و امروزه به عنوان یکی از موزه های تاریخی از آن استفاده می کنند.

همچنین در گذشته که کرج هنوز به شهری بزرگ تبدیل نشده بود، این کاخ را ساختند تا شمس خواهر محمد رضا شاه، به دلیل بیماری آسم بتواند در آنجا زندگی کند؛ زیرا هوای کرج تقریبا مساعد و تمیز بود. این مجموعه تقریبا از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است که یکی از همین بخش ها، دریاچه است.

بی شک کاخ مراورید با وجود دریاچه به این بزرگی، مکان بسیاری خوبی برای‌ گردش است و حتما همه افراد باید از آنجا بازدید کنند؛ حتی اگر شما متعلق به شهرستان کرج نیستید، کافی است که بلیط قطار کرج را تهیه کنید و حتما به بازدید از این‌ مجموعه بروید.

درباره کاخ مروارید (کاخ شمس)

تاریخچه کاخ مروارید (کاخ شمس)

همان طور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم، این کاخ متعلق به شمس پهلوی، خواهر محمد رضا شاه و دختر رضا شاه بود که با وسعت بسیار بزرگ و طراحی بی نظیر، جزو بهترین کاخ های ایران ثبت شده است.

البته این کاخ تا قبل از زمان انقلاب متعلق به پهلوی ها بود اما بعد از ‌انقلاب اسلامی، به سازمان میراث فرهنگی سپرده شد. همچنین این بنا تقریبا حدود ۵۲ سال قدمت دارد و در این مدت اصلا تخریب نشده و همچنان سالم و استوار است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاخ مروارید که حدود ۱۱۱ هکتار وسعت دارد، از بخش های مختلفی تشکیل شده است. همچنین این کاخ بسیار لوکس و مجلل، به طوری طراحی شده است که اگر از بالا به آن‌ نگاه کنیم، سفره ماهی بسیار بزرگی را مشاهده می کنیم که صدفی را درون دل خود جای داده است و این مروارید، ساختمان های کاخ هستند که سقفی سفید رنگ دارند. دریاچه ای هم که دور تا دور آن‌ تعبیه شده، توانسته به خوبی زیبایی این بنا را افزایش دهد.

همچنین این مجموعه چشم‌ گیر، از اتاق ها و نشیمن های متعددی تشکیل شده است که در تمامی آن ها از بهترین دکوراسیون و معمار استفاده شده است. اما جالب است بدانید که تمامی وسایل های درون آن ربوده شده و هیچ وسیله ای یه جز تخت، میز، صندلی و اجناس بزرگ باقی نمانده است.

البته مشخص نیست که چه کسی آن ها را ربوده و سازمان میراث فرهنگی احتمال می دهد که در زمان انقلاب، زمانی که هرج و مرج شده بود، وسایل این‌ کاخ هم ربوده شده است.

آینه کاری ها هم که درون سقف قرار گرفته اند، بیشتر به زیبایی این ‌کاخ دامن زده اند که یکی از بی نظیر ترین آینه کاری ها در تمامی کاخ های‌ ایران است. حال همچنان با مستر بلیط همراه باشید تا جزئیات این کاخ را برایتان شرح دهیم. کاخ در اثر عوامل جوی کمی آسیب دیده است اما قسمت های اصلی مانند پایه و دیوار ها کاملا سالم و مستحکم هستند.

سقف ها

سقف ها

سقف های کاخ شمس یا کاخ مروارید، به گونه ای طراحی شده اند که همانند یک چراغ بسیار بزرگ هستند و جنس آن ها هم از شیشه و فلز‌ مستحکم است. همچنین سقف های کاخ، نیم دایره ای شکل هستند و اگر از داخل به آن نگاه کنید، متوجه طراحی های هندسی درون این سقف می شوید.

یکی دیگر از نکات ویژه سقف این مجموعه، این است که با وسعت بسیار بزرگ و ارتفاع زیاد، اصلا نیازی به ستون و پایه ندارد و به تنهایی بسیار مستحکم است؛ و همین موضوع باعث شده است که معماران و افراد زیادی به آنجا جذب  شوند.

اتاق خواب ها

اتاق خواب های این کاخ، تماما لزومات یک اتاق کامل و مجهز را دارند به گونه ای که می توان درون آن ها زندگی کرد بدون این که نیازی به بیرون رفتن از اتاق داشته باشید؛ زیرا دستشویی و آشپزخانه کوچک درون اتاق ها، این امکان را به افراد می دهند که نیاز به چیزی نداشته باشند.

توجه داشته باشید که همه اتاق خواب های این کاخ مستر هستند و با کمد های بزرگ، بوفه ها، تخت های دو نفره، میز و صندلی ها یک اتاق خواب مجلل را درست کرده اند. همه اتاق خواب ها هم با یک رنگ و تم جداگانه طراحی شده اند و دکوراسیون متفاوتی دارند که این مورد نشان گر سلیقه خوب معمار کاخ مروارید است.

برای رزرو آنلاین هتل مستر بلیط گزینه ای بسیار مناسب به شمار می رود.

استخرها

کاخ مروارید دارای استخرهای بسیار بزرگ و سونا هم است که تماما مجلل طراحی شده اند. درون استخرها چراغ های بزرگی تعبیه شده است که برای نور پردازی استفاده می شوند. همچنین استخرها دارای آبگرم هم هستند که در فصول سرد از آن ها استفاده می کردند.

شرایط بازدید از کاخ مروارید (کاخ شمس)

شرایط بازدید از کاخ مروارید (کاخ شمس)

این کاخ برای مدتی یک موزه بسیار زیبا بود که مردم می توانستند با تهیه کردن بلیط از آن بازدید کنند؛ اما حال تبدیل به یک کاخ متروکه شده است و کسی هم از آنجا بازدید نمی کند و به دلایل نا معلومی در حال حاضر تعطیل شده است.

البته سازمان میراث فرهنگی گفته که به فکر مرمت سازی است و پس از تمام شدن، باز هم کاخ در اختیار عموم قرار می گیرد و همه عموم می توانند همانند یک موزه از آنجا بازدید کنند. ساعت کاری این مجموعه هم از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر بود که همه سن افرادی می توانستند از آن جا بدون محدودیت بازدید کنند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر هم ذکر کردیم، این کاخ دقیقا در استان البرز و شهر کرج واقع شده است اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، کاخ مروارید درون، مهرشهر کرج و خیابان ارم قرار گرفته است که شما با هر گونه وسیله نقلیه می توانید بدون محدودیت، به آنجا بروید.

همچنین اگر قصد سفر به استان البرز را دارید، تنها با تهیه کردن بلیط اتوبوس کرج، می توانید به استان البرز بروید و از کاخ مروارید و دیگر جاذبه های گردشگری بازدید کنید و خاطره بسیار لذت بخش و دل پذیری را برای خود و خانواده بسازید.

البته به یاد داشته باشید که‌ کاخ در حال حاضر تعطیل است وشما برای بازدید کردن باید منتظر باشید تا سازمان میراث فرهنگی آن را ترمیم کند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.