چشمه شاه بلاغی

0 259

با افزایش مدرنیته بسیاری از کلان شهرها و مراکز جمعیتی به سمت یکسانی و شبیه شدن پیش می روند. این همانندی، یکنواختی را با خود به همراه دارد، لذا افراد در پی تنوع و تغییر محیط با سفر از سمت شهرها به روستاها و استفاده از زیست بومهای طبیعی و چشم اندازهای زیبا هستند. این موضع باعث به وجود آمدن شکلی از سفر شد که به آن طبیعت گردی می گویند. طبیعت گردی سفری است به مناطق طبیعی نسبتا بکر و دست نخورده با هدف مطالعه، تحسین و لذت بردن از مناظر، جانوران، گیاهان وحشی منطقه و هرگونه آثار فرهنگی (گذشته و معاصر) که در این مناطق یافت می شود. جاذبه های طبیعی گوناگون و متنوعی وجود دارند که طبیعت گردان برای گذران اوقات فراغت و همچنین استراحت آنها را انتخاب می کنند که شامل دریا، ساحل، جنگل، بیابان، کوه ها، دشت ها، آبشارها و … می شود. فعالیت های مختلفی می توان هنگام سفر به طبیعت انجام داد که از میان آنها می توان به شنا، اسکی، کوهنوردی، شکار، ماهیگیری، اسب سواری و … اشاره کرد. یکی از جاذبه های طبیعی استان زنجان و شهرستان سلطانیه چشمه شاه بلاغی است که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغتشان به آنجا می روند.

معرفی چشمه شاه بلاغی

معرفی چشمه شاه بلاغی

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم تا در صورتی که تصمیم گرفتید به این محل بروید، شناخت کاملی از آن داشته باشید. شاه بلاغی یا چشمه‌ی شاه نام چشمه‌ای است در نزدیکی روستای اسدآباد در جنوب غربی شهر سلطانیه قرار دارد، که در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در منطقه شده است. این چشمه که از نظر موقعیت مشرف بر گنبد سلطانیه است و اطراف آن را کوه های بلندی فرا گرفته که منظره خارق العده را خلق کرده اند. در نزدیکی شاه بلاغی، سد اسدآباد واقع شده است که در مجاورت کوه قرار دارد و دارای چشمه ای با آب نستاً زیاد است که هر کسی که به این منطقه می رود از آن نیز دیدن می کند. وجود این چشمه باعث شده است که در اطراف آن سرسبزی فروانی دیده شود که باعث آرامش وصف ناپذیری برای مهمانان آن می شود. بسیاری از ساکنین شهرها و روستاهای اطراف برای تفریحات آخر هفته به شاه بلاغی می آیند.

ساختار چشمه شاه

ساختار چشمه شاه

مجموعه تفریحی شاه بلاغی از چشمه، دو دریاچه مصنوعی، آلاچیق های کنار آب و مناطق نیمه جنگلی تشکیل می شود. سرچشمه آن را باسازی کرده و اطرافش را به صورت سنگ چینی در آورده اند. آب چشمه از جوی باریکی به دریاچه مصنوعی شاه بلاغی هدایت می شود، همچنین در ادامه آب دو دریاچه کوچک هم ساخته اند که در میان آن ها درختانی خشکیده دیده می شود که باع زیباتر شدن فضای آن شده اند و علاوه بر ان این دریاچه ها محل زندگی چند اردک و غاز شده اند. در داخل این دریاچه ها قایق های پایی وجود دارند که هر کس تمایل داشته باشد می تواند با پرداخت هزینه ای از آنها استفاده کند. دور تا دور این چشمه درختان بزرگی وجود دارند که باعث فرح بخش تر این محیط شده اند. بسیاری از افراد با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط به صورت آنلاین به این منطقه سفر می کنند و از موهبت های آن بهره مند می شوند.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه بتوانید به این محل بروید می توانید از مقصد سلطانیه به این سمت حرکت کنید. در ابتدا باید مسافتی حدودا برابر با ۷ کیلومتر را به سمت قیدار طی کنید و سپس از سمت چپ وارد جاده آسفالت فرعی به سمت اسد آباد شوید. با طی ۳ کیلومتر در این جاده و دقیقا قبل از روستای اسد آباد راه خاکی کوتاهی در سمت راست جاده به تفرجگاه شاه بلاغی می رسد.

بازدید از چشمه شاه بلاغی

دیدار از این مکان رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه برای گشت و گذار در آن نیست. ولی به خاطر داشته باشید که از آلوده کردن محیط زیست اطراف آن خودداری کنید. بهترین زمان برای رفتن به این منطقه فصل بهار و تابستان به شمار می رود زیرا هوا در این زمان ها بسیار مطبوع و خوش است و می توانید لحظات خوبی را در کنار همراهانتان بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.