قلعه شاداب؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 694

قلعه شاداب کجاست؟ طبیعت همیشه قسمتی از بی نظیر ترین شگفتی های خود را به ما می دهد. تمامی شهرهای ایران دارای جاذبه های مختلفی هستند که با رفتن به آن جا می توان خاطره ای لذت بخش در ذهن خود حک کرد.

در بین این شهرها دزفول شهری می باشد که دارای دره های عظیم و رودهای پر آب است. قلعه شاداب یکی از جاذبه های بی نظیر دزفول است که یکی از طولانی ترین قلعه های طبیعی ایران به شمار می رود. اگر می خواهید برای بازدید از این قلعه راهی دزفول شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه قلعه شاداب دزفول

تاریخچه قلعه شاداب دزفول

جاده ای که به شیهون می رود بسیار باریک است و پیچ های ملایمی را داراست. در سمت چپ این جاده می توانید تپه های ماهور را مشاهده نمایید که ابرها بر روی آن ها سایه روشن بسیار جالبی را ایجاد می کنند. کمی به سمت جلوتر که می روید دره عمیق کول خرسان را مشاهده خواهید کرد  که بدون شک غرق در عظمت آن خواهید شد. اسم این قلعه را از کدخدای طایفه که شاداب عبدل نام داشت بر گرفته اند.

قبل از این فرد، این قلعه به فردی به اسم شاه حسین تعلق داشت که زمین دار بزرگی محسوب می شد. در زمان ساسانیان این قلعه را دژ انوشبرد می نامیدند. بنابراین با توجه به این گفته ها می توان گفت قدمت این قلعه به دوره های قبل از حکومت ساسانیان باز می گردد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دزفول و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “دزفول” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف قلعه شاداب دزفول

نقشه و معرفی بخش های مختلف قلعه

کوه هایی در این منطقه وجود دارد که نشان دهنده قلعه شیهون هستند. اگر از قبل عکسی از قلعه شاداب را ندیده باشید به سختی می توانید تشخیص دهید که این کوه ها زمانی قلعه بوده اند.

قلعه شاداب به عنوان طولانی ترین قلعه طبیعی ایران معرفی می شود. ساختار عمودی این قلعه به دلیل فرسایش لایه های زمین شناسی به وجود آمده  که طول آن به حدود 10 کیلومتر می رسد. تنها راه ورود به این قلعه همان جاده باریک آن می باشد که از روستا می گذرد، بنابراین موقعیت قرار گیری قلعه  باعث شده از آن به عنوان قلعه استفاده شود.

دور تا دور این قلعه را دره های عمیق و دریا فرا گرفته است. این سازه در زمان حکومت ساسانیان بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در سال های بعد محل‌هایی برای نگهداری غذا و آب در آن فراهم نمودند. در این سازه اتاق های تو در تویی وجود دارد که به هم متصل می شوند. این قلعه تا چند سال پیش به عنوان قلعه ای مسکونی مورد استفاده قرار گرفته بود.

مدتی بعد عشایر دام های خود را در آن جا نگهداری می کردند تا اینکه بعد از مدتی کاملا خالی از سکنه شد. در اوایل این مسیر قبرستانی وجود دارد  که راه خاکی رسیدن به قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده، از دور می توان سنگ های ایستاده بر روی قبر ها را دید اما باید بگوییم این قبرستان تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.

هر سنگی را که نگاه کنید روایتی را تشریح می کند. هنگامی که می خواهید راهی شهر دزفول شوید می توانید با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید. بر روی آن ها نقش انسان، حیوان، مجلس رقص و بزم همگی اطلاعات جالبی را در مورد زندگی اجتماعی آن منطقه بیان می کنند.

در کنار سنگ قبرهای قدیمی چند آرامگاه جدید هم با سنگ های مشکی دیده می شود که ناهماهنگ در بین دیگر سنگ قبرها قرار دارند در نتیجه می توان گفت در این روستا آرامستان دیگری وجود ندارد. در پایین مسیری که به قلعه می رسد یک درخت وجود دارد. هنگامی که به قلعه برسید بعد از اینکه چند پله سنگی و بلند را رد کردید  تیرهای چوبی بر روی میله های فلزی را خواهید دید.

امروزه به جای دربی که در قدیم داشته، دربی فلزی و زرد رنگ را قرار داده اند. هنگامی که وارد قلعه شوید منظره بی نظیری را از دریا و دره های اطراف آن مشاهده خواهید کرد. بعد از اینکه بازدید از قلعه را به اتمام رساندید می توانید کمی جلو تر بروید و در روستای پا منار دریاچه سد زیبای دز را مشاهده کنید. از داخل روستا می توانید صنایع دستی مختلفی را خریداری نمایید.

شرایط بازدید از قلعه شاداب دزفول

شرایط بازدید از قلعه شاداب

دزفول مانند شهرهای دیگر استان خوزستان بسیار گرم و طاقت فرسا است بنابراین تابستان هایی بسیار گرم دارد در نتیجه شما می توانید در فضل زمستان راهی این شهرشوید و با بازدید از قلعه شاداب نهایت لذت را ببرید. باید بگوییم تنها اهالی روستا حق تردد در این قلعه را دارند و ایام تعطیلات نوروز هم بر روی گردشگران درب آن را باز می کنند که به راحتی می توانید به داخل این قلعه بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل دزفول شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به قلعه شاداب دزفول

بیشتر افراد هنگام مسافرت از خودروهای شخصی استفاده می کنند بنابراین باید بگوییم هنگامی که به شهر دزفول رسیدید باید بلوار شهدا را پیدا نمایید تا زمانی که به جاده شیهون برسید مسیر را ادامه دهید سپس به قلعه شاداب در روستای اسلام آباد که رو به روی سد دز قرار دارد می رسید.

در جاده تابلوهایی وجود دارد که شما را به روستای اسلام آباد می رساند. از طرفی عده ای دیگر برای مسافرت های خود از اتوبوس استفاده می کنند اگر شما هم به سفر با اتوبوس علاقه دارید می توانید با مراجعه با سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس دزفول نمایید.

آدرس: خوزستان، دزفول، روستای اسلام آباد قلعه شاداب.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.