وقتی طحبت از طبیعت گردی می شود، افراد اولین چیزی که به ذهنشان می رسد فضایی سبز و پر از درخت و آبشارها و چشمه سار های زیباست. اما باید بگوییم، گردش در کویر نیز در زمره طبیعت گردی قرار می گیرد. برای اكثر قريب به اتفاق، ايرانيان كوير كلمه‌ی آشنای ناشناخته است. آشنا از آن نظر كه هر ايرانی زمانی با نقشه جغرافيایی ايران آشنا شود اين كلمه به چشمش می خورد و آشنائيش با كلمه كوير آغاز می گردد. ناشناخته از آن نظر كه اين سرزمين با داشتن بزرگترين پهنه نمكی جهان (كوير مركزی ايران) با وسعتی بيش از 60 هزار كيلومتر مربع و ده ها كوير بزرگ و كوچك ديگر، مردم با ويژگی های كويرها به جز شور بودن و گرم بودن آن آشنایی ندارند و هنوز كلمه كوير برای مردم ما كلمه ای همراه با ابهام و در برخی مواقع توام با وحشت است. البته امروزه سفر به کویر در فصل های خنک سال بسیار رواج پیدا کرده است و هر سال نیز بر تعداد آن افزوده می شود. همانطور که در قسمت های اول این مطلب از مجله مستر بلیط اشاره کردیم ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید که دارای کویر های متعددی است و یکی از آنها کویر سه قلعه محسوب می شود.

کویر سه قلعه

درباره کویر سه قلعه

شهرستان سرایان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می رود که به سبب موقعیت جغرافیایی اش دو نوع آب و هوا دارد: قسمت جنولی کویری و دشت، دارای آب و هوای گرم و خشک و قسمت شمالی که کوهستانی است، آب و هوایی معتدل دارد. کاهش میزان بارندگی و همچنین ضریب خشکی زیاد این منطقه، نمایانگر آب و هوای صحرایی و خشک و بیابانی آن است. سرایان در قسمت های کوهستانی، دارای تابستان های معتدل و زمستان های خنک و سرد است و در قسمت های دشت، تابستان های گرم و زمستان های سرد و خشک دارد. اختلاف درجه حرارت شب و روز در فصول سال، کاملا محسوس است و بارش آن بسیار کم و تابستان های طولانی و بدون باران دارد. یکی از این مناطق کویری، کویر سه قلعه به شمار می رود که یکی از منحصر به فردترین کویر‌های شرق کشور شناخته می شود و در شهرستان سرایان قرار دارد. این کویر که در نزدیکی شهر سه قلعه از توابع شهرستان سرایان قرار دارد، دارای امکانات رفاهی مناسب است و محل مناسبی برای تفریح و گردش در فصل زمستان به شمار می رود.

ساختار و جاذبه های گردشگری کویر

ساختار جفرافیایی کویر سه قلعه به صورتی است که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد و حدود صفر درجه در محل رصدگاه قرار دارد. این کویر دارای امنیت بالای، جاذبه‌های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه‌های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملاً صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) است که از آن جاذبه‌ای دیدنی و منحصر در منطقه ساخته است. کویر سه قلعه با توجه  به کویری بودن خود می تواند صفا و زیبایی خاصی را برای بینندگان خود به وجود آورد که این کار هم مستلرم بکر بودن این کویر است. در این منطقه می توان فعالیت های گوناگونی را انجام داد که از میان آنها می توان به اسکیت سواری و سرخوردن از بالای رمل‌های شنی، شترسواری و گاهی هم مسابقه شتردوانی، موتورسواری از نوع چهار چرخه‌اش اشاره کرد. علاوه بر تمام این ها می توان آفرودسواری و جیپ سواری و تکان ‌های هیجان انگیز خودرو رافور را هم اضافه کنیم که این روز‌ها در کویر نمکزار رواج زیادی یافته است. در این کویر می توانید جاذبه های تاریخی رنگارنگی مثل کاروانسرا و رباط های باقی مانده از گذشته را نیز شاهد بود. یکی از ویژگی های اصلی این منطقه این است که پنجمین آسمان تاریک جهان و تاریک ترین آسمان ایران را دارد و همین موضوع باعث شده است که بتوان در آن شاهد رصدخانه‌ها و آسمان زیبا و بی انتها بود.

راه های دسترسی به کویر

راه های دسترسی به کویر

برای اینکه از این کویر دیدن کنید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس سرایان کنید و خود را به این محل برسانید. پس از رسیدن به شهر سرایان باید راهی شهر سه قلعه بشوید که در فاصله 55 کیلومتری از سرایان قرار دارد. این کویر فاصله اش از شهر سه قلعه در حدود 30 کیلومتر است و برای رفتن به آنجا می توانید هم از خودرو شخصی استفاده کنید و هم با وسایل نقلیه عمومی به آنجا بروید.

بازدید از کویر سه قلعه

برای دیدار از این کویر می توانید تا هر مقداری که میل دارید زمان اختصاص دهید. در این کویر اقامتگاه های متعددی وجود دارد که باعث می شود بتوانید شب را نیز در این محل بمانید و از آسمان زیبا و بی کران آن بهره مند شوید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در زمان سفر به این ناحیه به هیچ عنوان شب کویر سه قلعه را از دست ندهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *