گردشگری شکل های مختلفی دارد که یکی از آن ها گردشگری روستایی به شمار می رود. گردشگری روستایی از دهه 1950 م. به بعد گسترش يافت و در دهه 1960 و 1970 م. بيشتر در زمينه اقتصاد گردشگری روستایی برای كشاورزان و جوامع محلی مورد توجه قرار گرفت. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادرشهرها و شهرهای بزرگ گسترش پيدا كرده و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافته و نواحی روستایی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. کشور ایران از لحاظ تنوع جغرافیایی، گستردگی محیط طبیعی، وجود مناطق ییلاقی، میراث فرهنگی و تاریخی منحصر به فرد، آب و هوای متنوع و ارزش و اعتبار روستاها از پتانسیل های بی شماری برخوردار است. به همین خاطر برخی از روستاهای ایران را به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب کرده اند. روستای هدف گردشگری به محدوده ای جغرافیایی گفته می شود که در آن یک یا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی وجود دارد که انگیزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهند بود. یکی از این روستاها، روستای سرتخت زرند به شمار می رود.

معرفی روستای سرتخت زرند

معرفی روستای سرتخت زرند

زرند یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که قدمت بالایی دارد. قدمت زرند به پیش از اسلام بر می گردد و نام آن در بیشتر منابع جغرافیایی سده های نخست هجری آمده است. در این منابع، نام زرند در ولایت کرمان و در  29 فرسنگی سیرجان یا سیرگان آمده که از یک سو به بیابان محدود می شده است. آب این شهرستان از باران، چسمه ها و رودخانه های فصلی همچون رود شور تأمین می شود. آب و هوای آن گرم و خشک، دمای آن در گرم ترین روزها در تیر 44 درجه و سردترین روزها در دی 4.8 درجه است. با توجه به باران اندک و خاک منطقه، که بیابانی  با تپه های شنی است، پوشش گیاهی منطقه ضعیف، پراکنده و در برابر شوری مقاوم است. در این منطقه روستاهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای سرتخت به شمار می رود از مراکز گردشگری این منطقه نیز به حساب می آید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم. این روستا در دامنه ارتفاعات غربی شهر زرند و با فاصله ای حدود ۴۰ کیلومتر واقع شده است. بهار و تابستان هر سال روستای سرتخت به خصوص از اردیبهشت تا مهرماه این منطقه مقصد بسیار مناسبی برای سفر به شمار می رود.

ساختار و طبیعت روستای سرتخت

ساختار و طبیعت روستای سرتخت

این روستا دارای آب و هوای بسیار مفرح در فصل تابستان است و در جای جای آن می توان شاهد سبزی های فراوان بود. همچنین سرتخت مملو از باغ های میوه است که جلوه ای خاص به آن بخشیده است و می توان آنها را از جمله جاذبه های این روستا برشمرد. دو کوه مرتفع و معروف منطقه کوه گنبه(سرتخت) و کوه گردو میباشد که بلند ترین ارتفاعات منطقه به شمار می روند که محل مناسبی برای کسانی هستند که به کوهنوردی علاقه دارند. درختان سر بفلک کشیده و کوه های اطراف آن، منطقه را به محلی خوش آب و هوا بودن تبدیل نموده است. خانه های بسیاری از مردم روستا هنوز به شکل قدیمی هستند که به نوبه خود زیبایی خاصی به محیط اطراف می بخشند و چشم هر بیننده ای را به خود مشغول می کنند.

راه های دسترسی به روستای سرتخت

برای رفتن به این روستا می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس زرند را از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به این شهر برسانید. سپس از آنجا راهی این روستا شوید که وسایل نقلیه عمومی مختلفی به شما کمک  می کنند تا به این روستا بروید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید در جاده کوهبنان – رفسنجان قرار بگیرید که پس از طی کردن 40 کیلومتر به این روستا خواهید رسید.

بازدید از روستای سرتخت زرند

بازدید از روستای سرتخت زرند

برای گشت و گذار در این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و میزان زمانی که در آنجا می توانید بمانید به تمایل  خودتان بستگی دارد. مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصل بهار و تابستان برای دیدار از این روستا راهی سفر شوید زیرا طبیعت آن در بهترین حالت خود قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *