یکی از تفریحات مهم بشر امروزی، سفر و گردشگری به شمار می رود. نواحی روستایی و کوهستانی مهم ترین عرصه هایی هستند که در زمینه گردشگری و فعالیت های وابسته به آن به شدت مورد بهره برداری قرار گرفته اند. همین موضوع نوعی از گردشگری را به وجود آورد که به آن گردشگری روستایی می گویند. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی  اجتماعی در نیمه دوم قرن هجدهم در بریتانیا و سپس سایر کشورهای اروپایی ظاهر شد. رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال 1945 آغاز گردید. در این دوران بدلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابجایی، راه یابی به روستا آسان شد و تقاضا برای بازدید از مناطق روستایی رو به افزایش نهاد. شرایط طبیعی همراه با ساختار اجتماعی و فرهنگی محیط روستا اشکال گوناگون و متنوعی از روستاها را به وجود می آورند. این وجوه تمایز، خود خالق جاذبه هایی است که گردشگران روستایی را به بازدید از این مناطق علاقه مند می سازد. ایران از جمله کشورهایی است که در آن می توان روستاهای زیادی را برای سفر یافت و یکی از آنها روستای داهوئیه نام دارد که در شهرستان زرند واقع شده است.

معرفی روستای داهوئیه

معرفی روستای داهوئیه

زرند مرکز شهرستان زرند در استان به شمار می رود که در حدود 80 کیلومتری شمال غربی شهر کرمان و در مسیر کرمان بافق قرار دارد. شهرستان زرند در حاشیه کویر لوت در دشتی واقع شده که ارتفاعاتی با جهت کلی شمال غربی – جنوب شرقی این دشت را احاطه کرده است، از جمله گردو در جنوب غربی زرند، خانوک در شمالی شرقی آن و دهنه علی عسکری در شمال غربی زرند. دشت زرند بین ارتفاعات کوهبنان در شمال و ارتفاعات گردو در جنوب واقع شده و شیب این دشت کم و عرض آن حدود چهل کیلومتر است. در این شهرستان روستاهای زیادی را می توان شاهد بود که مقصد مناسبی برای گردشگری به شمار می روند و یکی از آنها روستای داهوئیه به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم پس اگر تمایل دارید این مطلب را تا انتها دنبال کنید. روستای داهوئیه در۱۶ کیلومتری جنوب شرق شهرستان زرند در دامنه کوه هایی سر به فلک کشیده قرار گرفته است. از آنجایی که این منطقه در ناحیه کوهستانی قرار دارد، دارای آب و هوایی سرد کوهستانی است و در بهار و تابستان بسیار خنک و معتدل می شود. همین آب و هوا در کنار سرسبزی آن باعث می شود که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت این روستا را انتخاب کنند.

معرفی روستای داهوئیه

 

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، روستا را کوه های سر به فلک کشیده ای احاطه کرده اند به طوری که از سه طرف به جزء جنوب غرب روستا توسط کوه ها محاصره شده است. آب و هوای کوهستانی آن از جمله مواردی است که می توان از آن به عنوان جاذبه گردشگری یاد کرد. این روستا دارای آب و هوایی مطبوع و پاک است و می تواند محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت به شمار می رود. کوه های اطراف دارای پوش گیاهی بی نظیری هستند که بر زیبایی آن ها افزوده است و عمده درختان موجود در آن ها درخت بادام کوهی محسوب می شود. آب روستا توسط یک قنات ویک چشمه تأمین می شود که قنات در قسمت پا ئینی و جنوبی و چشمه در قسمت شمالی قرار دارد. در این روستا می توانید باغ های میوه و زمین های کشاورزی زیادی را بیابید که به نوبه خود از جذابیت های این روستا به شمار می روند. محصولات کشاورزی روستا بیشتر گندم، جو و ذرت و محصولات باغی نیز شامل گردو، بادام، انواع مختلف زردآلو و انار است. در این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی نیز وجود دارد که از میان آنها می توان به قلعه بزرگ به همراه یک برج دیده بانی اشاره کرد. این قلعه به صورت کامل از خشت ساخته شده بود و دارای یک سالن بزرگ و تقریبا  ۸ اتاق، ۴ اتاق در یک طرف و ۴ اتاق در طرف دیگر، تشکیل شده است. از دیگر جاذبه های موجود در این روستا می توان امامزاده سلطان سید ابراهیم را نام برد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

این روستا در شهرستان زرند کرمان قرار دارد و شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس زرند راهی این منطقه شوید. پس از اینکه به شهر زرند رسیدید برای رفتن به این روستا می توانید از وسایل نقلیه عمومی کمک بگیرید و به سمت این روستا حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید در جاده زرند – ریحان شهر قرار بگیرید.

بازدید از روستای داهوئیه

برای دیدار از این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و شما می توانید بدون پرداخت هزینه وارد روستا شوید و از جاذبه های طبیعی آن بهره مند شوید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه، حتما زمانی را به این روستا اختصاص دهید و همچنین بهتر است در فصول بهار و تابستان این سفر را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *