منطقه حفاظت شده سرانی

0 185

مناطق حفاظت شده که در جهت حفاظت از گونه های جانوری و پوشش گیاهی منطقه ایجاد می شوند، امروزه به عنوان مقصدی برای سفر های طبیعت گردی انتخاب می شوند. این مناطق که اکثرا از نظر طبیعی مناظری بی نظیر و خاص دارند، در بین طبیعت گردان بسیار محبوب هستند. طبیعت گردی، نوعی از سفر به شمار می آید که با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی هر منطقه صورت می گیرد. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. سفر به مناطق حفاظت شده، به نوعی اکوتوریسم به شمار می آید زیرا  در سفر به این مناطق باید به حفاظت و نگهداری از منطقه بسیار توجه شود. در ایران مناطقه حفاظت شده زیادی وجود دارد که یکی از آنها منطقه حفاظت شده سرانی در استان خراسان شمالی و شهرستان شیروان واقع شده است.معرفی منطقه حفاظت شده سرانی

معرفی منطقه حفاظت شده سرانی

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی استان خراسان شمالی، که در شهرستان شیروان قرار دارد، با شما صحبت می کنیم، این پدیده طبیعی، منطقه حفاظت شده سرانی نام دارد. شهرستان شیروان از شهرستان های قدیمی استان خراسان شمالی محسوب می شود که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. این شهرستان به دلیل قرار گیری در منطقه کوهستانی، تابستان های خنک و زمستان هایی سرد دارد. علاوه بر این موقعیت جغرافیایی آن، طبیعتی بی نظیر را برای منطقه به همراه آورده است.

یکی از مناظر طبیعی این شهرستان، منطقه حفاظت شده سرانی به شمار می رود که در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال شیروان و در منتهی الیه حد شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده و ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به ۳۰ کیلومتر، با کشور ترکمنستان هم مرز است. این منطقه، منطقه ای کوهستانی محسوب می شود که از پوشش گیاهی و گونه های جانوری ویژه ای برخوردار است به همین خاطر در تاریخ ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۵۰ در لیست مناطق حفاظت شده ایران قرار گرفت. تعدادی روستا در حاشیه جنوب و جنوب غرب این منطقه وجود دارد که ساکنان آنها عمدتاً از کردهای کرمانج هستند و حرفه اصلی اغلب آنان دامداری است و تعدادی  از آنها نیز به کشاورزی و باغبانی مشغول هستند. روستای سرانی تنها روستایی به شمار می رود که در مرزهای این منطقه قرار دارد و نام منطقه نیز برگرفته از این روستا است.

ساختار و بخش های مختلف منطقه

ساختار و بخش های مختلف منطقه

این منطقه دارای آب و هوای کوهستانی با شیب تند و دره ‌های عمیق و صخره‌ های مرتفع است و زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های معتدل دارد. پست‌ترین نقطه در این منطقه در رنج ارتفاعی ۱۴۰۰ متر و بالاترین نقطه منطقه در رنج ارتفاعی ۲۹۰۰ متر قرار دارد و دمای متوسط سالانه هشت درجه سانتی‌گراد و بارندگی متوسط ۴۵ متر است. میزان بارش در این مناطق به طور متوسط در سال بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر است و حداقل درجه حرارت در گرم ترین روزهای سال نهایتاً ۲۵ درجه سانتی‌گراد می شود. پوشش گیاهی و گونه های جانوری موجود در این منطقه از ویژگی های خاص آن به شمار می روند که در ادامه آنها را برای شما معرفی می کنیم.

پوشش گیاهی و جاذبه های طبیعی

ای منطقه پوشش گیاهی مخصوص به خود را دارد که شامل انواع بالشتکی‌ ها از قبیل گون، کلاه میرحسن، چوبک و اسپرس خاردار می شود. درخت ارس، درختان قالب منطقه را تشکیل می دهد و در بیشتر قسمت های آن قابل دیدن است. در میان این درختان، درخت ارسی کهنسالی وجود دارد که با توجه به ارزش زیستی آن اقداماتی جهت ثبت آن در فهرست در ختان کهنسال و آثار طبیعی ملی از سال ۸۵ از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی صورت گرفت و جزء آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید. در این منطقه می توان چشمه سارهای زیادی را دید که کور چشمه، قربان چشمه، چشمه گیری برخی از آنها به شمار می روند. از ارتفاعات موجود در این منطقه می‌توان علم، قله چوپان، ارتفاعات تنبل، کوه بزان، کور چشمه کوه کناره را نام برد.

پوشش گیاهی و جاذبه های طبیعی

گونه های جانوری   

این منطقه مانند دیگر مناطق طبیعی محل زندگی جانداران زیادی است که قوچ اوریال از مهم ترین و اصلی ترین ها به شمار می آید. پلنگ، گربه وحشی، گراز، سمور سنگی، خرگوش، دارکوب قهوه‌ای، سهره سیاه و کبک دری جاندارانی هستند که این منطقه زیستگاه آنها محسوب می شود. دارکوب قهوه‌ای از جمله پردگان نادر است که در این منطقه زندگی می کند.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

برای اینکه این منطقه را از نزدیک ببنید، باید به 85 کیلومتری شهر شیروان حرکت کنید. اگر تصمیم دارید از وسایل نقلیه عمومی برای این کار استفاده کنید بهتر است بلیط اتوبوس شیروان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به شهر شیروان می توانید با وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر به سمت منطقه حفاظت شده بروید. اگر هم که با خودرو شخصی سفر می کنید مسیر خود را به سمت شمال این شهر تغییر دهید.

بازدید از منطقه حفاظت شده سرانی

بازدید از منطقه حفاظت شده سرانی

برای گشت و گذار در این منطقه نیازی به پرداخت هزینه نیست و به صورت رایگان می توانید به دیدن آن بروید. از آنجایی که این محوطه، حفاظت شده است پس در صورتی که آسیبی به محیط زیست آن وارد کنید عواقب قانونی برای شما در پی خواهد داشت.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.