پل بانو صحرا؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 242

پل بانو صحرا که در شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد از دوران صفویه تا کنون همچنان پایداری خود را حفظ کرده است این پل در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل بانو صحرا که از رودخانه کران سرچشمه می گیرد فقط در فصول زمستان و اوایل فصل بهار دارای آب می باشد. در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا بیشتر این پل و منطقه را بشناسید.

تاریخچه

تاریخچه پل بانو صحرا

این پل دارای ساختاری است که به نوع پل های دوران صفویه شباهت زیادی دارد و ظاهرا در دوران حکومت قاجار نیز مرمت و بازسازی شده است و بعد از مرمت مورد استفاده قرار گرفته است.

علاوه بر این ها می توان گفت پل بانو صحرا از جمله پل هایی است که با درایت و معمارانه ساخته شده است، و مدل و نوع ساخت آن بیانگر این است که این منطقه در دوران تاریخی قاجاریه وصفویه دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و در زمینه ارتباط بین روستاها و مناطقی با ریشه های تاریخی را مهیا می ساخته است.

پل بانو صحرا آسیب های جوی زیادی را تحمل کرده و به رغم مشخص بودن کاربری آن در زمان گذشته چندین بار مورد هجورم حفارانی غیر مجاز قرار گرفته است، این افراد سوداگر در جستجو و یافتن گنج، در پایه های این پل حفره هایی را ایجاد کرده اند که به شدت منجر به تخریب این بنا شده اند.

در پیشانی این پل کتیبه سنگی کوچکی نصب شده، که بر روی آن اطلاعاتی از جمله تاریخ ساخت بنا یا زمان آخرین مرمت پل حک شده است، اما متاسفانه به دلیل فاصله زیاد امکان دسترسی به کتیبه وجود نداشته و اکنون به دلیل تخریب آن امکان خواندن آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان ساوجبلاغ و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “ساوجبلاغ” را مطالعه نمایید.

معرفی بخش های مختلف

معرفی بخش های مختلف

پل بانو صحرا دارای دو چشمه طاق و دو کنو«چشمه طاق های کوچک» است که یکی از این چشمه ها یعنی دهانه ضلع غربی از چشمه ضلع شرقی بزرگ تر است، خیز این پل به دلیل طغیان نکردن و سیل آسا نبودن رودخانه بسیار کم است.

تا سال ۱۳۵۳ این پل ساختاری پا برجا و سالم داشته اما در حال حاضر رو به ویرانی رفته، دهانه شرقی این پل به طور کلی تخریب شده و از آن آثار بسیار کمی از پایه جبهه شرقی و پاکار چشمه طاق شرقی بر جای مانده است، و اما درباره ضلع غربی باید گفت که کاملا آسیب دیده و تخریب شده است. دهانه غربی نیز در وضع بسیار نامناسب و بدی قرار گرفته و ترک هایی که در طاق ایجاد شده کاملا مشهود است.

یکی از سه پلی که  از دوران صفویه در شهرستان ساوجبلاغ بر جای مانده، پل تاریخی بانو صحرا است، که طاق آن در اثر عوامل جوی مثل سیل و بالا آمدن آب رود روستای بانو صحرا تماما فرو ریخته و تخریب شده واز این پل به طور کلی جز پایه های آن هیچ چیز دیگری باقی نمانده است.

مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته، از سنگ و ملات ساروج است که به وسیله تیرهای چوبی بسیار قطور مستحکم و کلاف بندی شده، ورودی آن به وسیله آجرهای قرمز رنگ که دارای ابعاد ۵.۲۰ و۲۰ سانتی متر هستند، تزئین شده اند.

همان طور که گفته شد این پل مربوط به دوران صفویه است اما در دوران قاجار هم کاربرد داشته است، اما متاسفانه با تغییر مسیر جاده به طور کامل کارایی خود را از دست داده، علت دیگر تخریب آن نبودن حفاظت های لازم است، که تمام پایه های آن سست شده و قسمت بسیار زیادی از آن فرو ریخته است.

اما در حال حاضر در مجاورت پل بانو صحرا پلی فلزی که دارای شاخصه های معماری صفوی است با پایه های سیمانی احداث شده که عبور کردن وسایل نقلیه از روی آن امکان پذیر است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

افراد برای بازدید از این مکان می توانند به شهرستان ساوجبلاغ سفر کرده و در کنار بازدید از این پل از جاذبه های دیگر موجود در آن جا نیز بازدید کنند. به پیشنهاد مستر بلیط بهترین زمان سفر به این منطقه فصول زمستان و اوایل بهار است.

راه های دسترسی به پل بانو صحرا

 پل بانو صحرا در روستایی به نام بانو صحرا از توابع دهستان چندار، بخش چندار از شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. این پل در غرب استان تهران و بر روی رودخانه کران قرار دارد که رودخانه نیز از کوه های برغان سرچشمه می گیرد، علاقمندان و گردشگران می توانند بلیط اتوبوس تهیه کنند و خود را به مقصد برسانند و از دیدنی های این شهرستان لذت ببرند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.