قلعه رستم گتوند

قلعه رستم گتوند؛ معرفی + راه های دسترسی

قلعه های تاریخی از سری آثار تاریخی در کشورمان هستند که اکثرا جهت حفاظت از راه ها و شهر ها و روستا ها کاربرد داشتند. برخی از قلعه ها را بر بلندای کوه ها می ساختند و کار این قلعه ها نگهبانی از راه ها و امن نگه داشتن آنها برای کاروان ها و مسافرین بود. نوعی دیگر از قلعه ها، قلعه هایی بودند که محل حکومت حکام محلی بود و آنها نیز در عین حال کاربری نظامی نیز داشتند.

نوعی دیگر از قلعه ها، که در اصل دژی بودند که شهرها و روستاها را از حملات احتمالی دشمن در امان می داشتند، اطراف آنها کشیده می شدند و خانه ها در داخل آنها ساخته می شدند. یکی از مشخصه های قلعه های قدیمی برج و باروهای آنها بود که محلی برای ایستادن نگهبان و دیده بانی بودند.

در اکثر شهرها و روستاهای ایران می توانید نمونه ای از این قلعه ها را مشاهده کنید.  قلعه رستم که در شهر گتوند واقع شده، نمونه ای از صدها قلعه تاریخ است که در ایران وجود دارند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این قلعه اطلاعاتی ارائه می شود پس به ادامه آن رجوع کند.

معرفی قلعه رستم گتوند

معرفی قلعه رستم گتوند

قلعه رستم گتوند در شمال شهر گتوند استان خوزستان و ساحل غربی رود کارون قرار دارد. این قلعه که از قدیمی ترین قلعه های به جای مانده در ایران است از دوران ساسانی به یادگار مانده است و طولانی ترین دیوار و برج و بارو در بین قلعه دیگر را دارد. قسمت هایی از آن را با استفاده از ساختار طبیعی صخره ها ساخته اند. وجود قلعه ای با این استحکام یکی دیگر از نشانه های اهمیت استراتژیک استان خوزستان در دوران ایران باستان است.

این قلعه بر مسیر عبور عشایر و كاروان ها در این منطقه كنترل داشته است و پل بند قلعه رستم و نهر جوبند در دوران ساسانی و پس از آن اهمیتی بسیار داشته اند.

این قلعه در کنار بسیاری دیگر از آثار تاریخی این شهر مانند آسیاب راک، سد نتظیمی گتوند، بقعه شاه سلیمان (شیخ سلیمان) و بقایای به زیر آب رفته گلوگردها، پل بند قلعه رستم، برد اژدها و راه سنگ فرش قرار دارد، که در کنار هم مجموعه ای تاریخی را تشکیل داده اند. این قلعه در بین مردم محلی با نام قلعه سلیمو (سلیمان) نیز شهرت دارد.

ساختار قلعه رستم گتوند

این سازه را با استفاده از شکل طبیعی صخره طراحی کرده اند و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و شامل یک دیوار و برج و باروی دفاعی می شود. در داخل آن اتاق های متعددی همراه با انبارهایی ساخته بودند که با دیوار دفاعی بلندی محافظت و حریم آن مشخص می گردید. مصالحی که برای ساختن آن استفاده کردخ اند عبارتند از سنگ و ملات گچ. که سنگ های موجود در محل تشکیل دهنده آن هستند.

سفر به گتوند می تواند سفری هیجان انگیز باشد، اگر با هزینه به صرفه انجام گیرد. به همین خاطر شما می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط همراه با تخفیفاتی که بر روی برخی از بلیط ها اعمال می شود خریداری کنید.

راه های دسترسی به قلعه رستم گتوند

راه های دسترسی به قلعه رستم گتوند

همانطور که قبلا اشاره شد این بنا در نزدیک شهر گتوند قرار دارد پس اگر قصد داشتید از آن دیدن کنید باید به این شهر بروید.

شرایط بازدید

بازدید از این مکان را می توانید بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنید انجام دهید که یکی از محسنات دیدار از آن است. همچنین در حین دیدن آن، آثار تاریخی دیگری که در این منطقه وجود دارند را نیز می توانید تماشا کنید، پس دیدار از این مکان می تواند یک تیر با چند نشان باشد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اهواز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *