زمانی که افراد برای سفر کردن به  شهرها آماده می شوند، فقط به وسایل سفر اهمیت می دهند و به فکر مکان مناسب نیستند. انسان ها به سفر می روند تا تجربه های جدید  کسب کنند و قطعا پیدا کردن مکانی که هم تفریحی و هم حیرت انگیز باشد، کار سختی است. امروز در مجله مستر بلیط ما قصد داریم غار رود افشان را به شما معرفی کنیم که به خوبی تکمیل کننده یک سفر جذاب است. این غار حیرت انگیز، با مکان و محوطه بسیار زیبا، هرساله افراد زیادی را به خود جذب می کند که در ادامه بیشتر به معرفی او می پردازیم.

درباره

درباره

غار رود افشان دماوند اسمی جالب و متفاوت دارد که حس کنجکاوی افراد را تحریک می کند. مثلا افرادی که نام آن را بشنوند با خود فکر می کنند که درون غار رودی جریان دارد که بسیار حیرت انگیز است. حال شما فکر می کنید که واقعا در غار رودی وجود دارد؟ باید بگوییم که اینگونه نیست و غار رود افشان به دلایل دیگری در بین مردم مشهور شده و این نام را به خود گرفته است. مثلا یکی از دلایل محبوبیت غار، وجود خفاش هاست که به سقف غار چسبیده اند. این خفاش ها به قدری زیادی هستند ‌که اگر سقف را بنگرید، فقط سیاهی خفاش ها را مشاهده می کنید. البته از ابتدا بگوییم که خفاش ها خطری ندارند و اگر آن ها را اذیت نکنند، آسیبی هم به انسان ها نمی زنند. این موضوع به این معنی نیست که در غار مراقب خود نباشید، زیرا هرچند خفاش ها خطری ندارند ولی قندیل های یخی که در آنجا وجود دارند به خوبی می توانند کشنده باشند. در کل اگر بخواهیم از غار رود افشار نتیجه گیری کنیم، می توان گفت که این غار یکی از وحم برانگیز ترین و در عین حال زیباترین غارهای ایران است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

از آنجایی که غار رود افشان فاصله زیادی با دریا دارد و در دل کوه ها واقع شده است مسیر سخت و دشواری دارد و تقریبا رسیدن به ان، برای افراد مسن کمی دشوار است. این غار به دست انسان ها ساخته نشده و با گذشت زمان و عوامل جوی به وجود آمده و به خانه خفاش ها تبدیل شده است.  شاید در تلویزیون یا اکثر سایت ها غار رود افشان را مشاهده کرده باشید که قندیل های ضخیم یخ، و خفاش ها از سقف آویزان شده اند. این قندیل ها همان آب هایی هستند که از سقف غار چکه می کنند و به دلیل سرمای بیش از حد درست شده اند و آب نسبتا کمی هم که در کف وجود دارد هم تفریبا همیشه یخ زده است. جنس غار از آهک و سنگ است و خفاش ها هم به سقف آهکی غار چسبیده اند که با نور انداختن بر روی سقف، می توانید آن ها را مشاهده کنید. همان طور که برای رسیدن به غار باید مسافت زیادی را طی کرد، برای رسیدن به خفاش ها هم تقریبا باید به دل غار سفر کرد‌؛  البته هرچه بیشتر به عمق غار برویم، راه آن هم تنگ تر و سخت تر می شود. شاید این موضوع کمی نگران کننده باشد، اما اگر مراقب قندیل های بالای سر خود نباشید، به خوبی می توانند به سر شما آسبیب بزنند، زیرا قندیل ها ارتفاع زیادی دارند و بسیار هم ضخیم هستند. کف غار هم از انواع سنگ ها و فضولات خفاش ها پوشیده شده است که پیششنهاد می شود اصلا درون غار دست به جایی نزنید؛ زیرا فضولات قدیمی خفاش ها می توانند همانند یک سنگ جلوه دهند. در بخش بعدی مستر بلیط همه چیز را راجع به شرایط بازدید و نحوه دسترسی آن با وسایل مختلف می خوانید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید کردن از غار رود افشان رایگان، اما بسیار سخت است. به عنوان مثال افرادی که قصد دارند به غار بروند، باید مسیری 800 متری را طی کنند تا به در غار برسند. پس از آن هم باید مسافت دیگری را بگذرانند تا بتوانند خفاش ها را مشاهده کنند. البته اگر قصد دارید از غار بازدید کنید، بهتر است که خیلی از در غار دور نشوید، درست است که فلش ها و نخ هایی را برای پیدا کردن مسیر گردشگران درست کرده اند، اما هرچه بیش تر به عمق غار بروید، خفاش ها هم زیاد تری می شوند و به دلیل تاریکی درون غار، ممکن است که یکی از آن ها به شما آسیب بزند.

آدرس و نحوه دسترسی

غار رود افشان در شهرستان دماوند استان تهران، در دل کوه ها قرار گرفته است که افراد ساکن تهران و دیگر شهرستان ها می توانند با تهیه کردن بلیط اتوبوس به آنجا بروند و از غار بازدید کنند. همچنین برای بازدید از غار، افراد و عموم نمی توانند از وسیله نقلیه شخصی یا عمومی استفاده کنند و باید مسیر اصلی غار را بدون هیچ‌گونه وسیله نقلیه بگذرانند؛ زیرا مسیر خاکی  و کوهستانی است. در حین بازدید از غار، وسایل های لازم و ضرروی را فراموش نکنید. از این که تا انتها با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم.‌

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *