سفر کردن یکی از فعالیت هایی به شمار می رود که سالیان سال است وجود دارد و مردم با نیت و اهداف مختلفی راهی سفر می شوند. یکی از اشکال سفر، سفر به دل طبیعت و بهره مندی از زیبایی های آن است. می توان با سفر به روستاها زمانی را دل طبیعت گذراند و از موهبت های آن بهره‌مند شد. امروزه روستاها به كانون تردد انسان هایی بدل شده اند كه برای فرار از زندگی پر هياهوی شهری و زندگی ماشينی، به روستاها سفر می كنند. گردشگری روستایی به طور مشخص از دهه‌ی 1950 به بعد گسترش يافت. از گردشگری روستایی به عنوان كاتاليزوری كارآمد برای بازسازی و توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی نواحی روستایی ياد شده به طوری كه طی سال های اخير در سراسر اروپا برای رفع چالش های اقتصادی و اجتماعی نواحی روستایی حاشيه ای و يا روستاهایی كه با كاهش فعاليت های كشاورزی سنتی رو به رو شده اند، گردشگری در كانون توجه قرار گرفته است. اكثر مناطق روستایی ايران نيز دارای پتانسيل های گردشگری فراوانی هستند. یکی از این روستاها، روستای رباط باغ‌ملک به شمار می رود که در استان خوزستان قرار دارد که در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این روستا با شما به صحبت می نشینیم.

درباره روستای رباط باغ‌ملک

درباره روستای رباط باغ‌ملک

باغ ملک یکی از شهرستان های استان خوزستان به شمار می آید که در جنوب غربی کشور قرار دارد. این شهرستان از اطراف با شهرستان های ایذه، مسجد سلیمان، هفتکل، رامهرمز، دزپارت، از کهگیلویه و بهمئی استان کهگیلویه و بویراحمد همسایه است. شهرستان باغ ملک منطقه‌ای کوهستانی به شمار می رود که از کوه‌ های بادرنگان در شمال و کوه‌ های زرین و دیوانه در جنوب تشکیل شده ‌است. مهم‌ترین پوشش گیاهی منطقه را بلوط و افرا تشکیل می‌دهند و در بعضی مناطق سروهای تنومندی نیز دیده می شود. این شهرستان جاذبه های طبیعی زیادی دارد که یکی از آنها روستای رباط باغ‌ملک محسوب می شود. رباط روستایی سیاحتی و زیارتی به شمار می رود در فاصله حدودا ۱۶۰ کیلومتری از مرکز استان خوزستان و ۱۵ کیلومتری شرق باغملک قرار گرفته است. این روستا در عرض جغرافیایی ۳۱درجه ،۳۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه شمالی و طول ۴۹ درجه، ۵۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه شرقی قرار دارد. در مورد وجه تسمیه این روستا گفته می شود که زمانی محل کاروانسر ها و سربازخانه‌ها بوده است، به همین خاطر به آن رباط می گفتند ولی به مرور زمان و به دلیل کم شدن کاروان‌ها به روستا تبدیل شده ‌است.

جاذبه های گردشگری روستای رباط

جاذبه های گردشگری روستای رباط

روستاها اصولا به خاطر طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبایی که دارند در بین مسافران محبوبیت پیدا می کنند و می توان طبیعت زیبا را اولین مشخصه هر روستا به شمار آورد. این روستا نیز از این ویژگی مستثنی نیست و دارای جاذبه های طبیعی بی شماری است که گردشگران را به سوی  خود جذب می کند. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان متنوعی نظیر بلوط، بن و کلخونگ، باغ‌های انار، انگور و آلو سیاه می شود. علاوه بر این در اطراف روستا می توان کوه های سر به فلک کشیده را دید که محل مناسبی برای دوستداران کوهنوردی به شمار می رود. رودخانه زیبای آن که زرد نام دارد، تصویری بی نظیر در کنار دیگر المان های طبیعی آن به وجود آورده است که دل هر بیننده ای را می رباید. شالیزارهای برنج هم تصاویری را برای بینندگان به وجود آورده اند که کسی به ندرت می تواند چشم از آن بردارد. این روستا علاوه بر این که مملو از جاذبه های طبیعی است، جاذبه های مذهبی نیز دارد. امامزاده سلیمان، جاذبه مذهبی این روستا به حساب می آید که سالانه زوار زیادی برای زیارت آن راهی این روستا می شوند. سوغات این منطقه انار، ترشی انار، رب انار، برنج چمپا و لبنیات محلی است.

راه های دسترسی به روستای رباط

راه های دسترسی به روستای رباط

برای دیدار از این روستا باید به شهرستان باغ ملک سفر کنید. برای رفتن به باغ ملک می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و بلیط اتوبوس باغملک را از آن به صورت آنلاین و در سریع ترین زمان ممکن خریداری کنید. پس از رفتن به شهر باغملک می توانید با وسایل نقلیه ای که به این روستا می روند می توانی د به سمت ان حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید به صورت مستقیم در مسیر این روستا قرار بگیرید. دسترسی به منطقه‌ی مورد نظر از طریق جاده‌ی آسفالته اهواز- شهرکرد و جاده‌ی فرعی باغملک – رباط امکان پذیر است.

بازدید از روستای رباط باغ‌ملک

بازدید از این روستا هزینه ای برای شما در پی ندارد و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید ولی به خاطر داشته باشید از آسیب رساندن به محیط زیست اطراف جدا خودداری کنید. زمان بازگشت حتما زباله هایی که تولید کردید را با خود به همراه ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *