گل فشان ناپگ کنارک

0 162

گل فشان ها زاز عوارض مهم مورفولوژیکی به شمار می آیند که اغلب به شکل مخروطی از جنس گل رس طاهر می شوند و نسبت به اطراف خود 2 تا حداکثر 500 متر ارتفاع و قاعده ای به قطر 20 متر تا حداکثر 3500 متر دارند. احتمال دارد قسمت مرکزی گل فشان از جنس ماسه و بخش خارجی آن از جنس گل باشد. زمین شناسان در مورد ایجاد گل فاشن دیدگاه های گوناگونی دارند. برخی آن را مربوط به روندهای خاص زمین شناسی و علت به وجود آمدن آن را عامل فرو رانش و سایر فشار های ناشی از حرکات تکتونیکی می دانند. عده ای دیگر گل فشان ها را از پیامدهای آتش فشان ها می دانند و برخی نیز آن را به عواملی مثل زمین لرزه و تغییرات فشار لایه ها نسبت می دهند. در هر حال گل فشان ها بیشتر به خاطر فشار گازهای هیدروکربنی یا احتمالا بخار آبی که از اعماق زمین به سطح صعود می کند، تشکیل می شوند. گازهایی مثل متان شمن عبور از لایه های سست سنگی و اشباع از آب، آن ها را به صورت گل در می آورند و با خود به سطح زمین حمل می کنند. استان سیستان و بلوچستان یکی از نواحی در ایران به شمار می رود که دارای گل فشان های زیادی است و یکی از آنها گل فشان ناپگ کنارک به شمار می رود.

درباره گل فشان ناپگ کنارک

درباره گل فشان ناپگ کنارک

شهرستان کنارک یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که دارای طبیعتی خاص و بی نظیر است. این شهرستان در حاشیه دریای عمان قرار دارد و همین امر باعث شده است که در آن جاذبه های طبیعی متعدد و خاصی دیده شود. کُنارک دارای آب و هوای گرم و مرطوب است، که هوای آن در اوج گرمای تابستان به علت وزش بادهای موسمی «مونسون» معتدل می شود همچنین گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان به شمار می رود. به همین خاطر این شهرستان بهترین مقصد برای سفرهای زمستانی محسوب می شود. گل فشان ناپگ کنارک یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان به حساب می آید که جاده تنگ – گالک و در مسیر بندرعباس قرار دارد. گلفشان ناپگ در کفه رسی و خشک ساحلی در غرب بندر کنارک و 17 کیلومتری جنوب غربی روستای کهیر واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 39 متر و از زمین های سطح پیرامون 24 متر است. این گل  فشان در حال حاضر فعال و گل خاکستری رنگ خروجی با تشکیل حباب و ترکیدن آن همراه است. نه تنها خود گل فشان ناپگ به عنوان یک پدیده نادر ژئوتوریستی برای بازدیدکنندگان جالب است بلکه  تغییر در میکرو مورفولوژی سطح آن هم بسیار جالب به نظر می رسد. بازدیدکنندگان مشاهده می کنند که از محلی که وارد سطوح شیب دار مخروط گل فشان می شود ابتدا سطح صاف است و راه رفتن روی آن بدون مشکل و به آسانی انجام می گیرد ولی در بخش های میانی مخروط وارد سطوحی می شود که به تدریج ناصاف می گردند.

ساختار گل فشان ناپگ

ساختار گل فشان ناپگ

این گل فشان به صورت مخروطی شکل است که قطر مخروط اصلی و بزرگ آن حدود 800 متر و وسعت آن حدود 40 تا 50 هکتار است. لذا یکی از وسیع ترین گل فشان های ساحلی ایران محسوب می شود. روانه های قدیمی گل فشان ناپگ حدود 300 الی 500 متر به اطراف پخش شده اند و به صورت حداقل 7 الی 5 لایه پوست پیازی یکدیگر را پوشانده اند. ضخامت لایه ها .5 الی 2 متر است. روانه های گلی جدید تنها حدود 100 متر از دهانه دور شده اند و به علت رنگ خاکستری تیره نسبت به روانه های قدیمی قابل شناسایی هستند. میزان گل خروجی از این گل فشان کاملا متغیر است. بر اسا سواهد، گاهی صدها و یا هزاران متر مکعب گل از آن خارج می شود و در مواقعی نیز فعالیت آن کاملا قطع می شود. همراه با گل ها قطعه سنگی هایی با ابعاد تقریبی 25 سانت نیز بیرون رانده می شوند که به نظر می رسد لایه های ماسه سنگی و آهکی دیواره مجرا باشند. دمای گل 30 درجه سانتی گراد و نزدیک به دمای هوای اطراف است. آهنگ فعالیت گل فشان ناپگ یکنواخت نیستريال به طوری که فعالیت آن قطع می شود. گاهی تنها حباب  گلی که جاری نیست خارج می گردد و در مواردی روانه های گل تا مسافت چند ده متر دور می شود. در مواردی فعالیت آن انفجاری است و می توان قطعات پرتاپ شده را در اطراف دید. در این مطلب از مجله مستر بلیط سعی بر آن بود تا با این جاذبه طبیعی بیشتر آشنا شوید.

راه های دسترسی به گل فشان ناپگ

راه های دسترسی به گل فشان ناپگ

برای دیدار از این گل فشان باید خود را به این شهرستان کنارک برسانید که این کار با کمک مستر بلیط امکان پذیر است و می توانید به راحتی و سریع بلیط اتوبوس کنارک را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به کنارک با وسایل حمل و نقل عمومی که در شهر وجود دارد می توانید به  این محل بروید و از دیدن آن لذت ببرید.

بازدید از گل فشان ناپگ کنارک

دیدار از این گل فشان هزینه ای ندارد و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. لازم به ذکر است که به تنهایی به این محل نروید و سعی کنید زیاد به آن نزدیک نشوید زیرا ممکن است آسیبی به شما وارد شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.