میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

میدان شهرداری رشت کجاست؟ میدان شهرداری یکی از مهم ترین نقاط شهر رشت محسوب می شود که در مرکز شهر واقع شده است. این میدان با شکل و شمایل جدیدی که امروزه پیدا کرده است به یکی از مهم ترین امکان تفریحی گردشگری رشت تبدیل شده که افراد بسیاری در طول شبانه روز برای گشت و گذار به آنجا می روند.

این میدان تاریخی به دلیل در برگرفتن ساختمان های شهری، بناهای تاریخی، مجسمه میرزا کوچک خان جنگلی و .. از اهمیت ویژه ای برخوردار است و قدمتی بالغ بر صد سال دارد. اگر می خواهید با میدان شهرداری رشت بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه میدان شهرداری رشت

ساخت این میدان و بناهای اطراف آن به دوره پهلوی اول باز می گردد و سبک ساخت میدان و ساختمان های اطراف آن الهام گرفته از سبک نئوکلاسیک که در خیابان نوسکی شهر سن پترزبرگ روسیه به کار رفته است می باشد. در واقع در این سبک معماری و نمای داخلی و خارجی ساختمان با سایر ساختمان های مشابه کاملا متفاوت است.

در میدان شهرداری رشت بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به ساختمان شهرداری که توسط مهندس معروف آن زمان آرتم سرداراف ساخته شد، ساختمان استانداری قدیم، کتابخانه ملی، ساختمان پست و تلگراف، هتل ایران سابق و … اشاره نمود. مجموعه ارزشمند میدان شهرداری رشت جز آثار ملی ایران محسوب می شود که نام آن در تاریخ 2/3/56 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میدان شهرداری رشت

حدود دو سال پس از شکست نهضت جنگل  و سقوط رشت توسط نیروهای قزاق حکمرانان نظامی وقت گیلان یعنی محمد حسین خان آیرام و سرتیپ فضل الله خان زاهدی و همچنین یاور محمود خان غفاری  رئیس نظمیه رشت تصمیم گرفتند تغییرات اساسی را در نمای شهر رشت ایجاد نمایند و به همین منظور تخریب شهر سنتی رشت را آغاز کردند و ساختمان ها و خیابان های جدیدی را جایگزین را بافت فرسوده شهری نمودند.

تمامی ساختمان های جدید دارای سبک نئو کلاسیک هستند. ساختمان مرکزی شهرداری رشت به عنوان مهم ترین ساختمان شهری همزمان با تاجگذاری پهلوی اول در تاریخ 4 اردیبهشت 1305 هجری شمسی افتتاح شد. این بنا در ضلع غربی میدان شهرداری رشت واقع شده است.

این میدان به عنوان میدان اصلی شهر امکان دسترسی به نقاط مختلف شهر را فراهم می کند به طوری که از طریق آن می توان به خیابان سعدی، علم الهدی، شریعتی و خیابان امام دسترسی داشت.

بازسازی میدان شهرداری رشت

وجود ترافیک های بسیار سنگین و ترددهای زیاد ماشین ها و عابران پیاده موجب شده بود که بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی آن کار دشواری شود، به همین دلیل این بناها و محیط میدان را باز سازی کردند و میدان و خیابان های نزدیک به آن را به طور کامل سنگفرش کردند که می توان با پیاده روی در آن ها از تماشای این میدان زیبا و اماکن بسیار جذابی که در آن واقع شده است لذت برد. جالب است که بدانید  این میدان بزرگترین پیاده‌رو کشور محسوب می شود و توانسته نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید.

بازسازی میدان شهرداری رشت

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در میدان شهرداری رشت بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که پیاده روی در این میدان و بازدید از آن ها می تواند بسیار لذت بخش باشد. قرار گیری استخر بزرگ پر از آب و فواره های آن و گل هایی که در اطراف آن وجود دارد و نیز نوای آهنگی که در فضای میدان پخش می شود محیط آن را به فضایی شاد و پر انرژی تبدیل کرده که می توان ساعت ها بر روی سنگفرش های آن پیاده روی نمود و از این همه زیبایی که در کنار یکدیگر جمع آوری شده اند لذت برد.

در اطراف میدان و کنار نخل‌های بلند نیمکت هایی قرار دارد که می توان برای رفع خستگی از آن ها استفاده نمود و مجددا به راه خود ادامه داد. در اطراف میدان شهرداری رشت مجسمه ها و تندیس های متعددی وجود دارد که هر کدام نماد خاصی هستند و جلوه ای زیبا به میدان و خیابان های اطراف آن بخشیده اند.

یکی از مهم ترین مجسمه های این میدان مجسمه میرزا کوچک خان جنگلی است که از نمادهای اصلی این میدان محسوب می شود و در ابتدای خیابان سعدی واقع شده است. از دیگر مجسمه های میدان می توان به تندیس استاد دروی قدیمی ترین عکاس رشت، مجسمه مرد بازارگرد، زن شالیکار، مرد آهنگر، مردان ماهیگیر با تور در قایق و … اشاره نمود.

یکی دیگر از قسمت هایی که در این میدان نظر عابران را به خود جلب می کند حجم انبوه کبوترانی هستند که به صورت آزادانه در میدان و بر روی بناهای داخل آن می چرخند و برای خوردن دانه بر زمین می نشینند. از این رو این میدان می تواند سوژه بسیار خوبی برای عکاسی باشد.

بازسازی میدان شهرداری رشت

نورپردازی های بسیار زیبایی که بر روی این میدان و بناهای تاریخی آن انجام شده و گروه های موسیقی خیابانی که معمولا در شب‌ها در این میدان به اجرای موسیقی محلی می پردازند موجب شده این مجموعه در شب ها به یکی از زیبا ترین مناطق رشت تبدیل گردد که افراد را برای تفریح و سرگرمی شبانه به سمت خود جذب می کند.

حال و هوای این میدان در اواخر اسفند ماه با ازدحام جمعیت و آب و هوای بی نظیری که در رشت حاکم است بی نظیر می باشد و این ایام می تواند فرصت خوبی برای سفر به شهر رشت و بازدید ازمیدان شهرداری باشد.

بناهای تاریخی میدان شهرداری رشت

در این میدان بناهای تاریخی فراوانی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

برج ساعت

برج ساعت که در گذشته از آن به منظور دیده بانی و حفظ امنیت شهر و نیز جلوگیری از آتش سوزی در شهر استفاده می کردند امروزه یکی از مهم ترین بناهای تاریخی شهر رشت محسوب می شود و می توان گفت نماد این شهر است. آنچه که باعث جذابیت بیشتر این بنا شده صدای زنگ آن است که به تعداد آن ساعت به صدا در می آید  و به این ترتیب زمان را اعلام می کند.

برج ساعت

هتل قدیمی ایران

از زیباترین ساختمان های تاریخی دور میدان شهرداری می توان به هتل قدیمی ایران اشاره نمود که جز آثار ملی ایران محسوب می شود. قدمت این هتل با شکوه و زیبا به دوره پهلوی اول باز می گردد و در حال حاضر از آن برای برگزاری نمایشگاه های بومی گیلان استفاده می کنند. این هتل امروزه زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی می باشد.

ساختمان شهرداری

این بنا از نخستین بناها ساخته شده در میدان شهرداری است که به عمارت یا کاخ شهرداری نیز شهرت دارد. ساختمان شهرداری که در ضلع غربی میدان واقع شده توسط معماری ارمنی طراحی و ساخته شد و با وجود سالیان زیادی که از عمر آن می گذرد همچنان  ساختمان شهرداری مرکزی رشت در آن واقع شده است.

کتابخانه ملی

این کتابخانه اولین کتابخانه ملی ایران محسوب می شود که در سال 1306 ساخته شد. طرح ساخت و راه اندازی این کتابخانه توسط رئیس اداره فرهنگ گیلان ( محمد علی تربیت) مطرح گردید. این کتابخانه هیچگونه وابستگی به دولت ندارد و تمامی هزینه های آن توسط مردم تامین می شود البته افراد خیر و نهاد های دولتی نیز هستند که در تامین مخارج کتابخانه کمک می کنند.

ساختمان پست میدان شهرداری رشت

این ساختمان بالغ بر 100 سال قدمت دارد که در حال حاضر اداره پست شهر رشت در آن مشغول به فعالیت می باشد اما برنامه ریزی هایی انجام شده که این ساختمان به زودی به موزه تبدیل شود. در این ساختمان هر ساله نمایشگاه‌های مختلفی مانند نمایشگاه تمبرهای قدیمی، نمایشگاه پول و سکه و .. برگزار می گردد.

میدان شهرداری رشت

شکم گردی در میدان شهرداری

در اطراف میدان شهرداری دکه‌ها و مغازه‌های فراوانی وجود دارد که انواع ساندویچ ها و غذاهای سنتی  و محلی رشت و همچنین شیرینی ها و کلوچه های رشت را ارائه می دهند  و نظر هر عابری را به خود جلب می کنند. امتحان این خوراکی های خوشمزه و قدم زدن در میدان شهرداری رشت می تواند تجربه ای بسیار لذت بخش باشد.

شرایط بازدید از میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری شب همه روزه پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان می باشد. تمامی مجموعه‌های اطراف این میدان معمولا تا پاسی از شب باز هستند اما اگر بخواهید از ساختمان های تاریخی آن مانند ساختمان شهرداری و برج ساعت بازدید کنید باید در ساعات اداری به این مجموعه سر بزنید.

آدرس و نحوه دسترسی به میدان شهرداری 

میدان شهرداری رشت در مرکز شهر رشت واقع شده است و چون تمامی خیابان‌ های منتهی به آن  نزدیک به چند صد متر سنگفرش شده اند از این مسیرها نمی توان به بازدید از میدان شهرداری رشت رفت.

تنها راه دسترسی به میدان با استفاده از تاکسی ها فقط خیابان سعدی است و نمی توان از طریق اتوبوس یا مترو نیز به این میدان دسترسی داشت. البته می توانید از طریق خیابان علم الهدی، خیابان امام و حتی خیابان سبزه میدان به این بنا دسترسی داشته باشید اما باید مسیری را پیاده طی کنید تا به میدان شهرداری رشت برسید.

میدان شهرداری رشت

اگر می خواهید با خودرو شخصی به بازدید از این میدان بروید، باید خودرو خود را قبل از رسیدن به محدوده سنگفرش شده خیابان های اطراف آن پارک نمایید. به شما پیشنهاد می کنیم که با خرید بلیط اتوبوس رشت سفری به خطه شمال کشور داشته باشید و از مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت دیدن کنید.

اگر تجربه دیدار از میدان شهرداری رشت را دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *