حمام قیصریه؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 259

حمام قیصریه در مجاورت بناهایی هم چون مدرسه فخريه، سرای حقیران و محله کلاه فرنگی از چند سال پيش كه عملکرد اصلی خود را از دست داد متروكه شده بود تا اين كه مالكين بنا با همکاری ميراث فرهنگی سبزوار قسمتی از آن را احیا کردند. اگر می خواهید درباره حمام قیصریه مطالب بیشتری را بدانید، حتما در این بخش از مجله مستر بلیط تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه حمام قیصریه

بنای تاریخی حمام قیصریه متعلق به دوره قاجاریه است كه در حال حاضر در حال حاضر به سفره خانه ای زیبا و سنتی تبدیل شده است که تمام مردم و همچنین ساکنان و مسافران منطقه خراسان غربی می توانند از فضای دلنشین آن بهره ببرند. ناگفته نماند که این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۶۶۸ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان سبزوار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “سبزوار” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف حمام قیصریه

حمام قیصریه با پلان مستطیل شكل در ۲ طبقه احداث شده كه دارای یک ورودی از ضلع خیابان بيهق است و با مصالح آجری بر روی پايه ‌های آجری به صورت گنبد احداث شد. دو درب ورودی دارد که یکی رو به کوچه پشت حمام که برای عبور و مرور خانم ها بوده و در رو به خیابان بيهق برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد.

حمام قیصریه به سبک بیشتر حمام های تاریخی ایران یک بینه بزرگ دارد که در گذشته محلی برای درآوردن یا پوشیدن لباس بوده است. اگر قصد دارید که به دیدن این چای خانه سنتی یا حمام قیصریه بروید، با استفاده از مستر بلیط می توانید در هر زمان و مکانی، هر گونه بلیطی که بخواهید را به راحتی خریداری کنید. سقف این بنا در گذشته از ملات ساروج بوده، ولی اکنون آن را بازسازی کرده و با سیمان سفید پوشانده شده اند.

بخش اصلی حمام هم اکنون تعمیر و مرمت شده و به عنوان چای خانه از آن استفاده می شود. كفش دار خانه اين حمام يک گنبد فوق‌ العاده زیبا است كه بر روی چند ستون احداث شده و در سبزوار اين ‌گونه طرح فقط در حمام کوچه يا درخت است. سکو های شاه نشین پیرامون این بینه برای ثروتمندان در نظر گرفته شده و محلی برای نشستن و استراحت آن ها به شمار می رود.

 

نقشه حمام قیصریهشرایط بازدید

برای بازدید از این حمام ابتدا باید به استان خراسان رضوی بروید و پس از آن به دیدن این حمام که در حال حاضر به صورت چای خانه سنتی پذیرای عموم می باشد بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سبزوار شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به حمام قیصریه

حمام قیصریه در استان خراسان رضوی، سبزوار، ضلع شمالی خیابان بیهق، مقابل مدرسه فخریه، كنار راسته بازار قديم قرار دارد. افراد می توانند با همه نوع وسیله مسافربری به این شهر سفر کنند، اما پیشنهاد ما به شما برای سفری راحت تر این است که بلیط قطار سبزوار را تهیه کنید و از این سفر به یاد ماندنی لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.