فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه بین المللی قشم کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

فرودگاه بین المللی قشم کجاست؟ قشم جزیره ای در خلیج فارس و از جزایر استان هرمزگان است که در تنگه هرمز قرار دارد. اقتصاد این منطقه بر پایه مغازه های تجاری، دامپروی، کشاورزی و صیادی شکل گرفته که البته مهم ترین آنها همان مغازه های تجاری است.

این جزیره که به بازارهای متعدد موجود در آن مشهور شده است دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیاری است که می تواند علاقه مندان به آنها را نیز به خود جذب کند.

از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی قشم می‌توان به جنگل‌های حرا، غارهای خربس، تنگه چاهکوه، دلفین‌های آبی خلیج فارس، دره ستاره‌ها، جزایر ناز و سیمین و غار نمکدان بناجعلی اشاره کرد. آب و هوای این جزیره مانند دیگر جزایر خلیج فارس گرم و مرطوب است که این موضوع سبب می شود بهترین زمان برای سفر به آن در فصل پاییز و زمستان باشد.

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید بهترین روش برای رسیدن به این جزیره سفر هوائی است. برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید. در ادامه این مطلب از فرودگاه قشم برای شما خواهیم گفت.

تاریخچه فرودگاه بین المللی قشم

تاریخچه فرودگاه بین المللی قشم

زمان تاسیس فرودگاه قشم به سال 1304 برمی‌گردد. که این موضوع آن را به یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور بدل می کند. در این سال ها مطالعات اولیه برای احداث این فرودگاه صورت گرفت و در سال 1335 ساخت آن آغاز شد.

اولین پرواز این فرودگاه در سال 1349 با هواپیمای DC6 صورت پذیرفت و حمل و نقل و جا به جائی مسافر به صورت رسمی آغاز شد. وسعت اولیه این فرودگاه 600 متر مربع همراه با یک باند اصلی پرواز به طول 2600 متر و 45 متر عرض و باند فرعی با طول و عرضی برابر با 2000 و 45 متر بوده است.

ادامه توسعه این فرودگاه در سال 1360 و پس از انقلاب اسلامی صورت پذیرفت که در این سال طول باند اصلی به 3845 متر و عرض آن به 60 متر افزایش پیدا کرد این پروژه در سال 1366 به بهره برداری رسید و تحویل کامل آن در سال 1369 انجام شد.

یکی دیگر از طرح های توسعه ای این سال ها مربوط به ترمینال فرودگاه می شد، کار توسعه ترمینال در سال 1362 آغاز شد که وسعت ترمینال را به 1800 متر مربع رساند. در سال 1366 طرح توسعه ای دیگری نیز بر روی ترمینال انجام شد که نتیجه آن افزایش مساحت ترمینال به 1800 متر مربع بود.

سرانجام آخرین مرحله از توسعه این ترمینال در سال 1369 انجام شد که مساحت آن را به 2600 متر مربع گسترش داد. در سال ۱۳۷۲  ترمینال حجاج با زیربنای ۳۰۰۰ متر مربع به بهره برداری رسیده است.

درباره فرودگاه بین المللی قشم

درباره فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه قشم در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهر قشم در روستای دیرستان و در ارتفاع 14 متری از سطح دریا بنا شده است. به علت قرار گرفتن آن در این روستا، به فرودگاه دیرستان نیز معروف شده است.

این فرودگاه دارای باند پرواز به طول 4،226 متر می باشد که قابلیت پذیرش هواپیماهای سنگین و متوسط را دارد. در سال 2016 میلادی 5،348 پرواز از این فرودگاه انجام شده است که طی این پرواز ها 437،090 نفر مسافر و 4،445،798 کیلوگرم بار جا به جا شده است.

کد یاتا و کد ایکائو این فرودگاه به ترتیب GSM  و OIKQ می باشد. این فرودگاه از تمامی قوانین و مقررات سازمان هواپیمائی ایکائو پیروی می کند. ساماندهی سطوح عوامل پروازی فرودگاه بین المللی قشم، مطالعه و اجرای باند موازی فرودگاه بین المللی قشم و پیگیری احداث ترمینال فرودگاه بین المللی قشم از طرح های توسعه ای این فرودگاه می باشد.

فرودگاه بین المللی قشم قطب اصلی شرکت هواپیمائی قشم محسوب می شود بدین معنی که بیشترین پرواز های این شرکت از مبدا و به مقصد این فرودگاه انجام می‌شود.

ترمینال های فرودگاه قشم

در حال حاضر این فرودگاه دارای دو ترمینال داخلی و یک ترمینال حجاج می‌باشد. در ترمینال داخلی اکثر پروازهای این فرودگاه انجام می شود بنابراین بیشترین تردد را در حال حاضر این ترمینال دارد. از ترمینال حجاج نیز به صورت فصلی و در زمان های مشخص پرواز هائی برای جده و مدینه انجام می شود. امکانات عمده این فرودگاه در ترمینال داخلی فرودگاه قرار دارد.

ترمینال های فرودگاه قشم

مسیر های پروازی فرودگاه قشم

این فرودگاه برای مقاصد گوناگون داخلی و پر رفت و آمد پرواز دارد که این پروازها به صورت رفت و برگشت انجام می شود. از جمله این مقاصد می توان به فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان اشاره کرد.

پروازهای خارجی این فرودگاه شامل پرواز برای مدینه و جده می باشد که به صورت فصلی و در زمان های خاص انجام می شود.

شرکت‌های هواپیمائی فعال در فرودگاه قشم

شرکت های فعال در این فرودگاه را شرکت های هواپیمائی داخلی تشکیل می دهند. این شرکت های هواپیمائی شامل شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی معراج، شرکت هواپیمائی قشم، شرکت هواپیمائی تابان، شرکت هواپیمائی زاگرس و شرکت هواپیمائی وارش می‌شود. این شرکت نقش اصلی را در انجام پروازهای ورودی و خروجی به این فرودگاه ایفا می کنند.

امکانات رفاهی فرودگاه قشم

این فرودگاه مانند دیگر فرودگاه های کشور امکاناتی در حد استاندارد مانند سرویس بهداشتی، دستگاه خود پرداز، غرفه های تجاری و پارکینگ دارد. این امکانات بر اساس نیازی که مسافران در زمان انتظار دارند ایجاد شده اند.

امکانات رفاهی فرودگاه قشم

راه‌های دسترسی به فرودگاه قشم

برای رفت و آمد به شهر از این فرودگاه می توانید از تاکسی های ویژه فرودگاه که در ساعات پروازی در فرودگاه مستقر هستند استفاده کنید. این تاکسی‌ها به شما در رسیدن به مقصدتان یاری می رسانند.

راه‌های ارتباطی فرودگاه بین المللی قشم

آدرس استان هرمزگان، جزیره قشم، فرودگاه بین المللی قشم
تلفن سامانه 199
تلفن گویای فرودگاه 5004-07635335000
داخلی فرودگاه _ ارتباط 35335005 076
ایمیل info@QeshmAirport.com

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. پرویز پاسخ

    فاصله فرودگاه از شهر ۶۰کیلومتره نه ۲۰کیلومتر که توی این راه سالانه تعداد زیادی از مسافران به دلیل تصادف به پرواز نمیرسن وروانه قبرستان میشوندوارتفاع ۳مترازسطح دریا تو بیابون قرار داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *