موزه قزوین

0 258

قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران شناخته می شود که در 150 کیلومتری  تهران قرار دارد و جاذبه های تاریخی فراوانی را درون خود جای داده است. موزه قزوین پر از آثار تاریخی فراوانی است که با رفتن به آن جا می توانید با تاریخ و قدمت پرآوازه این شهر آشنا شوید با بازدید از این موزه می توانید گذشته این شهر را همچون کتابی مشاهده نمایید که به صورت تصویری آن را برای شما به اجرا در آورده اند. افرادی که به تاریخ علاقه دارند می تواند در سفر خود به قزوین موزه گردی را هم جز برنامه خود قرار دهند و با بازدید از اثرهای پیشینیان درک عمیق تری از تاریخ را به دست آورند. در ادامه مطلب در مجله مستر بلیط به بحث در مورد موزه قزوین خواهیم پرداخت.

تاریخچه موزه قزوین

موزه قزوین مانند آیینه ای تمامی اتفاقات هنر و تاریخ سرزمین قزوین را به نمایش گذاشته است. از میدان آزادی که برای رفتن به سوی چهلستون راهی می شوید می توانید سردر موزه شهر قزوین را مشاهده کنید. قدمت این موزه به زمان جمهوری اسلامی باز می گردد، یعنی در سال 1384 راه اندازی شده است و می توان نام آن را موزه باستان شناسی گذاشت که درون خود اشیای نفیس و گران بهایی را قرار داده است. بعضی از این اشیاء به سه هزار سال قبل باز می گردند.

تاریخچه موزه قزوین

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه ها به عنوان اصلی ترین جاذبه های هر شهری به شمار می روند به هر اندازه ای اشیای داخل موزه ها قدیمی باشند، انسان های را به زمان های دور تری خواهند برد. در قزوین می توانید از آثاری که به هزاران سال قبل بر می گردند دیدن نمایید. بعضی از افراد مثل ماشین های زمان به دنبال داستان های خیالی هستند موزه ها مانند ماشین زمان عمل می کنند. اثرهایی که درون موزه قرار دارند به چند دسته تقسیم می شوند، اما حجم بسیار زیادی از آن را اشیای مفرغی و سفالی تشکیل داده اند که قدمت آن ها به هزاره سوم قبل از میلاد بر می گردد، با مشاهده تمام اشیای این موزه می توانید به قدمت آن ها پی ببرید، اما قدیمی ترین و با ارزش ترین آن ها یک بشقاب فلزی است که از زمان ساسانیان نقش و نگارهایی بر روی آن ها ایجاد کرده اند که به احتمال زیاد مخصوص خسرو پرویز بوده است. برای تماشای این اشیا باید وقت بگذارید و هر کدام از آن ها با دقت مورد بررسی قرار دهید. در این موزه تنها اشیای قدیمی را نگه داری نمی کنند بلکه اشیایی هستند که از زمان اسلامی و معاصر درون موزه جای گرفته اند. از دیگر قسمت های این موزه می توان سکه هایی را نام برد  که از زمان حکومت اشکانیان تا قاجاریان بر جای مانده است و مهرهای نفیس تاریخی زیادی را می توان با اشیای زینتی و سفالی مشاهده کرد. در قسمتی از موزه می توان تخت عروسی و درب های تاریخی را مشاهده کرد  که به قرن 13 هجری قمری باز می گردند. همان طور که گفته شد اثرهایی که درون این موزه قرار دارد بیشتر مربوط به قزوین می شوند، اما باید بگوییم اشیای مختلفی از دیگر شهرها هم درون این موزه می توان دید. افراد زیادی هستند که به دیدن اشیای قدیمی علاقه دارند، بنابراین برای راهی شدن به سوی این موزه تنها کافی است که برای رزرو بلیط خود به سایت مستر بلیط مراجعه کنید و در زمان مقرر شده آماده سفر شوید. در این موزه پیکره های انسانی و جانوری و زیورآلات با سردوکهای قدیمی وجود دارد که مربوط به هشت هزار سال قبل می شوند. سفال هایی که درون موزه جای گرفته اند قدمتی حدود 3200 سال تا 3700 سال دارند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

درپوش های خمره ای در این موزه قرار دارد که مربوط به 2 هزار سال قبل از میلاد می شوند و بر روی آن ها شکل هایی مثل بز را نقاشی کرده اند. از زمان قاجاریان قلمدان و پاپیه ماشه و ابزار مربوط به خوشنویسی را نگهداری کرده اند. هنر دستی که به وسیله پاپیه ماشه درست شده بود آسیب هایی دیده بود که توسط میراث فرنگی مرمت شده است.  شربت خوری های خاتم کاری شده مربوط به زمان صفویان  و قاجاریان، صندوقچه های منبت کاری شده، ظرف های مسی و چراغ و قدح خوشنویسی از دیگر اشیاهایی هستند که به زمان حکومت صفوی و قاجاریان باز می گردند. در بخشی دیگر از موزه می توان شنگری را مشاهده کرد که از دور مانند یک شیپور است که متعلق به زمان حکومت قاجاریان می شود و این نماد مخصوص مسجد سردار قزوین بوده که در بالای گنبد آن نگهداری کرده اند. قسمت های دیگری از موزه را به سلاح های قدیمی اختصاص داده اند که می توان در آن تفنگ های دو لول و قدیمی و جا باروتی را مشاهده کرد. مجسمه جغدی در این موزه قرار دارد که مربوط به 3800 سال قبل از میلاد می شود که از تپه های باستانی سگز آباد آن را پیدا کرده اند. مجسمه مرد سومری که مربوط به سه هزار سال قبل از میلاد می شود، سفالینه های دیگر که به چشمه علی معروف هستند همگی از اشیای قدیمی موزه به شمار می روند. ظرف های لعابدار و میناکاری شده مربوط به دوره اسلامی، سفال های مربوط به قرن هفتم هجری با صدف های کتیبه، شمشیرهای طلا کوب و … از اثرهای دوران اسلامی به شمار می روند. ناگفته نماند هنگام سفر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می تواند به شما کمک نماید که بدون دردسر مکان های مورد نظر خود را بیابید، بنابراین می توانید بلیط اتوبوس قزوین را تهیه کنید و سفر خاطره انگیز خود را به این شهر شروع نمایید.

شرایط بازدید از موزه قزوین

شرایط بازدید از موزه قزوین

موزه ها از مهم ترین مواردی هستند که برای گردشگری بسیار ارزشمند هستند و موزه شهر قزوین از جمله موزه هایی است که ازقدیمی ترین اشیاها نگه داری می کند. برای رفتن به این موزه باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید و در ساعت هایی که مقرر کرده اند می توانید برای بازدید از این اشیاء راهی شوید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

این موزه در خیابان هلال احمر و سمت شرق کاخ چهلستون قرار دارد. برای رفتن به این موزه می توانید از تاکسی های مسیری استفاده نمایید، بسیاری از افراد هنگام مسافرت از ماشین های شخصی استفاده نمی کنند، بنابراین باید از محل اقامتی خود برای رفتن به مکان های مختلف از تاکسی یا آژانس بهره ببرند، به عنوان مثال افرادی که با هواپیما راهی این شهر می شوند می توانند بلیط هواپیما قزوین را خریداری کنند و هم زمان برای اقامت خود هم به رزرو هتل هایی بپردازید. افرادی که از ماشین برای رفتن به قزوین استفاده می کنند اولین کاری که باید انجام دهند این است که تقاطع خیابان هلال امر یا میدان آزادی را بیابند در آن جا وارد خیابان کاخ چهلستون شوند و بعد از آن به راحتی می توانند موزه قزوین را مشاهده نمایند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.