پل اورگان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 490

پل اورگان کجاست؟ چادگان از شهرهای استان اصفهان است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهر در ناحیه کوهستانی واقع شده، به همین علت دارای آب و هوائی کوهستانی و سرد است و در فصول گرم آب و هوائی معتدل و خنک دارد. این موضوع سبب شده است که این شهر مقصد سفر های کوتاه مدت درون استانی باشد.

پس اگر به استان اصفهان سفر داشتید دیدن این شهر و لذت از آب و هوای آن را فراموش نکنید. علاوه بر اقلیم مناسب، این منطقه دارای آثار تاریخی متعددی است که دیدن آن بر هر گردشگری واجب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از آثار تاریخی این شهرستان را معرفی می کنیم. این اثر تاریخی، پل اورگان است که در نزدیکی روستای اورگان قرار دارد.

درباره پل اورگان

معرفی پل اورگان

این پل در شهرستان چادگان و در فاصله 2 کیلومتری روستای اورگان قرار دارد و تاریخ آن به سال 1308 در دوران حکومت قاجار بر می گردد که بر روی رودخانه زاینده رود بنا شده است.

پل اورگان را می توان یکی از یادگاری های اقوام بختیاری در این منطقه دانست. این پل توسط شخصی به نام حاج جلیل استکی یکی از اهالی اورگان ساخته شد که وصیت کرد پس از مرگش یک سوم از دارایی اش صرف تعمیر و نگهداری از پل شود.

در سال 1339 شمسی شیخ محمدعلی نوراللهی نجف‌آبادی تعمیراتی بر روی پل انجام داد، به طوری نام او در روی سنگی که در پل اورگان به کار گذاشته شده حک شده است.

این پل مرکز چناررود جنوبی را به دیگر مناطق شهرستان وصل می کند و یکی از راه‌های ارتباطی بین شهرستان چادگان و استان چهارمحال و بختیاری بوده است و همچنان مورد استفاده قرار دارد.

پل اورگان بر اثر طغیان های رودخانه زاینده رود چندین بار به زیر آب رفته است که آخرین بار در سال 1383 بوده است. این پل جزء آثار ملی ایران است و با شماره 31586 به ثبت ملی رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر چادگان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “چادگان” را مطالعه نمایید.

معماری پل اورگان

طول این پل برابر با 90 متر و عرض 5 متر است و در بلندترین قسمت پل، 5 متر ارتفاع دارد. همچنین دارای 12 پایه است که این پل را سرپا نگه داشته اند. 11 دهانه برای آن در نظر گرفته شده است که به صورت طاغ جناغی طراحی شده اند که نمائی زیبا به پل بخشیده اند.

در قسمت میانی پل، طاقچه ای برای آن تعبیه شده است که باعث می شود در زمان هائی که رودخانه طغیان می کند از فشار آبی که به آن وارد می شود کاسته شود. مصالحی که در ساخت پل به کار برده اند شامل سنگ های محیطی و ملات گچ است.

برای تزئینات آن از آجر استفاده شده است که قسمت بالای طاق ها را با آن مزین کرده اند. پایه وسطی پل به خاطر وجود طاقچه از دیگر پایه های پل متفاوت است. در قسمتی از پل مخفی گاهی برای استراحت چند ساعته مسافرانی که از روی این پل عبور می کردند ساخته شده است. این مخفی گاه برای در امان ماندن از حیوانات وحشی ایجاد شده است.

اگر قصد سفر به چادگان را دارید می توانید بلیط اتوبوس خود  را از مستر بلیط تهیه کرده و اقدام به سفر کنید. خرید آنلاین بلیط مزایای زیادی را برای شما به همراه دارد که شما با انجام این عمل می توانید از آنها بهره مند شوید.

راههای دسترسی به پل اورگان

راه های دسترسی به پل اورگان

برای این که بتوانید این پل را ببینید باید به روستای اورگان که در کنار این پل قرار دارد بروید. این روستا نیز در قسمت غربی استان اصفهان قرار دارد و فاصله آن از شهر اصفهان 161 و از شهر چادگان 32 کیلومتر است. بهترین روش برای رفتن به این منطقه استفاده از خودرو شخصی است. البته می توانید از تاکسی نیز برای رفتن به این مکان استفاده کنید ولی به آسانی و راحتی خودرو شخصی نیست.

شرایط بازدید

برای بازدید از این سازه نیازی به پراخت هرینه نیست و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. می توانید یک روز زمانتان را برای این جاذبه تخصیص دهید، زیرا علاوه بر دیدار از پل می توانید زمانی را نیز در طبیعت زیبای آن بگذارانید و از آب و هوای آن استفاده کنید. موقع انجام این فعالیت مراقب محیط طبیعی اطرافتان باشید و از ریختن زباله در این مکان خودداری کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.