بازار قدیم بوشهر

0 334

با سفر به شهرهای ایران می توان جاذبه های تاریخی مختلفی را مشاهده کرد و از بناها و آثار تاریخی فراوانی بازدید به عمل آورد. تمامی شهرهای ایران هر کدام از آب و هوای متنوعی برخوردارند و دارای اقلیمی منحصر به فرد هستند. از شهرهای کشور ایران می توان بوشهر را نام برد که به عنوان بزرگترین شهر استان بوشهر شناخته می شود. این شهر با توجه به قدمت طولانی که دارد اثرهای مختلفی را درون خود جای داده است و از دوره های مختلف تاریخی می توان بناهای زیادی را مشاهده کرد. علاوه بر جاذبه های تاریخی می توان طبیعتی بکر و ناب را در شهر بوشهر دید که همه از زیبایی خاصی برخوردار هستند. این شهر از سه طرف به آب های خلیج فارس منتهی می شود، همچنین تالاب های منحصر به فرد، جویبارهای متعدد و آبشارهای مختلفی را دارا است. یکی از جاذبه هایی که با رفتن به شهرهای ایران می توان مشاهده کرد بازارها هستند. بازارهای قدیمی علاوه بر معماری  و ساختار منحصر به فردی که دارند از نظر اقتصادی هم  برای گردشگران به مکان جذابی برای بازدید تبدیل شده اند. یکی از جاذبه های بوشهر بازار قدیم آن نام دارد  که مانند دیگر بازارهای سنتی در بافتی قدیمی از شهر واقع شده است. با وارد شدن به این بازار می توان دیرینگی و تاریخ فرهنگ آن را مشاهده کرد، که یکی از ویژگی های این بازار قدیمی قرار گرفتن در قلب تاریخ شهر بوشهر است. این بازار در زمان های گذشته به عنوان یکی از مهم ترین پایگاه های انگلیسی ها به شمار می رفت و بازرگان های زیادی به این بندر رفت و آمد داشته اند. در مجله مستر بلیط در مورد ویژگی های این بازار تاریخی و قدیمی مطالبی را ارائه کرده ایم که می توانید با مطالعه آن ها اطلاعات زیادی را به دست آورید.

تاریخچه

در زمان حکومت قاجاریان بناهای زیادی در شهر بوشهر احداث شد که بازار قدیمی نمونه ای از آن ها است. در ایام حکومت قاجاریان انگلیسی های زیادی به این شهر رفت و آمد داشتند که عمده خرید های خود را در این  بازار قدیمی انجام می دادند و با احداث بازار بوشهر رونق اقتصادی در این شهر به خوبی مشاهده می شد، از آن زمان تا کنون توانسته است رونق اقتصادی خود را همچنان حفظ نماید. در این بازار که 250 حجره را دارا است افرادی با مذهب های مختلفی چون  یهودی، مسیحی و مسلمانان با هم مشغول به کار هستند و هیچ گونه اختلافی باهم ندارند.

نقشه معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر گفته شد بازار ها باعث رونق تجاری و اقتصادی هر شهری هستند. بوشهر هم با داشتن یک بازار قدیمی از دیرباز تاکنون توانسته است به خوبی رونق تجاری را حفظ نماید. بازار قدیمی بوشهر معماری منحصر به فردی دارد که به همین علت توانسته است در صنعت گردشگری امری مهم به شمار رود. گردشگران با توجه به ویژگی هایی که این بازار دارد ترغیب می شوند که بلیط هواپیمای بوشهر را خریداری نمایند و سفر خود را به این شهر مهمان نواز شروع نمایند. معماری بازار قدیم بوشهر را به نحوی انجام داده اند که در فصل تابستان از ورود هوای گرم به داخل جلوگیری به عمل می آورد در فصل زمستان برای وارد نشدن باران و برف کارایی منحصر به فردی دارد. افرادی که قصد خرید از این بازار را دارند می توانند از ورودی و خروجی هایی که شمال را به جنوب وصل می کند بهره ببرند. بازار های سنتی و قدیمی در بیشتر شهر های ایران مثل همدان، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و … در حال فعالیت هستند. بازار قدیمی که در بوشهر واقع شده به راسته بازار رئیس التجار و معین التجار مشهور است.

به دلیل اینکه در این بازار حجره های زیادی وجود دارد انواع اقسام اجناس را می توانید در آن مشاهده نمایید، به نحوی که هیچ کدام از بازار های بوشهر امکان ارائه چندین نوع مختلف کالا و وسیله  را ندارند. در هر کدام از حجره های آن می توان مسگرها، لحیم کارها، شیرینی فروش ها، خرما فروش، سبزی فروش، کتاب فروشی، لوازم خانگی فروشی و … را مشاهده نمود. برای خرید از این وسیله ها و صنایع دستی بوشهر می توانید برنامه خود را برای سفر به این شهر پر از جاذبه های تاریخی کشور مهیا نمایید و سفر خاطره انگیز خود را آغاز نمایید. با توجه به بازسازی ها و مرمت هایی که بر روی این بازار انجام داده اند به ایجاد امکانات رفاهی متنوعی برای رفاه حال مسافران و گردشگران پرداخته اند. که از میان آن ها می توان به پارکینگ آن اشاره کرد، بنابراین زمانی که به بازدید از این بازار می پردازید می توانید وسیله حمل و نقل خود ا در پارکینگ قرار دهید. سفره خانه سنتی، رستوران، سرویس بهداشتی و کافه از دیگر امکانات این بازار به شمار می روند، ناگفته نماند که در نزدیکی بازار ایستگاه های تاکسی برای جابه جایی مسافران قرار داده شده است. با بازدید از بازار قدیمی می توانید از بناهای دیگری چون مسجد شنبدی و محله قدیمی شنبدی هم دیدن نمایید. این محله قدیمی درون خود، مسجد ها و اثرهای تاریخی بی نظیری را جای داده است که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازارها همیشه به عنوان لذت بخش ترین قسمت سفر به شمار می روند، چرا که با رفتن به بازار می توانید با صنایع دستی هر شهری آشنا شوید و به خرید بسیاری از کالاها بپردازید. بازارهای سنتی و قدیمی که در نوع خود بسیار بی نظیر هستند می توانند توجه هر مسافری را به خود جلب نمایند. برای بازدید از بازار قدیمی بوشهر نیاز به پیروی از شرایط خاصی نیست و به راحتی می توانید به بازدید از تمامی حجره های آن بپردازید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

برای راهی شدن به سوی بوشهر باید شرایط آب و هوایی و مسیر دور و دراز آن را در نظر داشته باشید. بسیاری از افراد، سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را ترجیح می دهند، چرا که دغدغه توقف های بین راهی را ندارند و بدون دردسر به مقصد خود خواهند رسید. اگر از این وسایل حمل و نقل برای مسافرت خود استفاده می کنید، می توانید هنگام رسیدن به مقصد از تاکسی هایی که در پایانه ها یا فرودگاه ها وجود دارند بهره ببرید و بلیط مورد نیاز خود را از طریق سایت اینترنتی مستر بلیط تهیه نمایید. از طرفی عده ای که عاشق سفرهای جاده ای هستند قصد دارند هنگام راهی شدن به سوی بوشهر از مکان ها و شهرهای دیگری هم در بین راه بازدید به عمل آورند به همین علت خودروی شخصی خود را آماده مسافرت می کنند. از این رو زمانی که به بوشهر می رسید برای رفتن به بازار قدیم باید به دنبال محله دهدشتی باشید. در این محله که قلب تاریخ و فرهنگ بوشهر به شمار می رود بازار قدیم بوشهر قرار دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.