گردشگری روستایی یکی از محبوب ترین شکل های گردشگری محسوب می شود که در آن افراد به قصد دیدار از روستا ها راهی سفر می شوند. اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود درروستا هست که از یک طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجادفرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. گردشگری روستایی به مثابه ی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری، از یک سو می تواند به رشد اقتصادی و تنوع فعالیت های روستایی بیانجامد و از سوی دیگر با جذب مازاد نیروی انسانی، به ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای ساکنان روستاها کمک کند. گردشگری روستایی به کلیه فعالیت ها و خدماتی اطلاق می شود که کشاورزان، مردم و دولت ها برای تفریح و استراحت گردشگران و همچنین، جذب آنها در نواحی روستایی ارائه می کنند و شامل گردشگری کشاورزی، گردشگری مزرعه، گردشگری طبیعی و فرهنگی می شود. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای روستاهایی است که محل مناسبی برای سفر به شمار می روند. یکی از این روستاها، روستای نصفی، در استان گیلان و شهرستان رودبار، نامیده می شود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن به این منطقه سفر می کنند.

معرفی روستای نصفی

معرفی روستای نصفی

شهرستان رودبار یکی از شهرستان های استان گیلان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به آنجا سفر می کنند. رودبار، از شمال به بخش سنگرشهرستان رشت، از جنوب شرق به بخش رودبار الموت غربی از استان قزوین، از خاور به شهرستان سیاهکل و شهرستان رودسر و از باختر به شهرستان شفت و از غرب و جنوب غرب به شهرستان طارم استان زنجان و بخش طارم سفلی استان قزوین می‌رسد. در این شهرستان جاذبه های گردشگری زیادی دیده می شود که یکی از آنها روستای نصفی محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط اطلاعات کاملی در مورد این روستا را با شما به اشتراک می گذاریم. این روستا از توابع بخش رحمت آ‏باد و بلوکات شهرستان رودبار، با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی، در ۷ کیلومتری جنوب غربی توتکابن، ۱۳ کیلومتری رودبار و ۶۸ کیلومتری رشت قرار دارد. روستای نصفی از شمال به روستای رستم قشلاق، از غرب به روستای فتلک، از جنوب به روستای شوشوی و از شرق به روستای پره می رسد. این روستا که در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است، از سطح دریا ۵۵۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل کوهستانی با زمستان‏ های سرد و تابستان‏ های معتدل است. این روستا از قدمت بالایی برخوردار است که این موضوع را می توان از آثار تاریخی اطراف آن فهمید.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

روستای نصفی در جلگه‏ای مرتفع، به شکل دو خط موازی و پراکنده، در مسیر ارتباطی توتکابن و کیاودخت قرار دارد و شامل دو محله جازم کول و قاسم طاق می شود. بافت مسکونی روستا پیرامون مسجد و بازار شکل گرفته و به مرور گسترش یافته است. خانه‏های روستای به دو صورت سنتی و جدید ساخته شده ‏اند که برخی خانه‏های قدیمی دو طبقه هستند. از طبقه پایین به عنوان انباری یا طویله دام استفاده می‏ شود و طبقه دوم نیز با ایوانی کوچک به فضای داخلی خانه ارتباط پیدا می کند. در ساخت خانه‏های قدیمی از مصالح چوب، گل و کاهگل استفاده شده است. از جاذبه های این روستا می توان به چشم ‏انداز زیبای جنگل ‏های سرسبز زربین و زیتون، مراتع و شالیزارهای حاشیه روستا اشاره کرد. علاوه بر جاذبه های طبیعی در این اطراف روستا می توان شاهد جاذبه های تاریخی نیز بود که از آن جمله می توان پنج تپه باستانی با نام‏ های جازم کول، زینب بیجار، دوره بیجار، پیله قلعه، تپه مارلیک را نام برد. لازم به ذکر است که تپه مارلیک یکی از معروف ترین این تپه ها محسوب می شود.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید روستا را از نزدیک مشاهده کنید باید راهی شهرستان رودبار شوید و برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس رودبار را تهیه کنید. از آنجا وسایل نقلیه عمومی شما را به این روستا می برند. اگر با خودرو شخصی به سفر می روید باید از طریق بزرگراه رشت – قزوین خود را به روستا برسانید.

بازدید از روستای نصفی

برای گردش و گشت و گذار در این روستا بهترین فصل ها بهار و تابستان به شمار می رود هر چند که زمستان و پاییز در این منطقه نیز بسیار زیبا است. میزان زمانی که در این محل اقامت می کنید بسته به تمایل خودتان است ولی اگر تصمیم دارید شب را در این محل بگذرانید می توانید از اهالی روستا خانه ای اجاره کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به رودبار حتما از این روستا نیز دیدن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *