چشمه ناز

0 253

در حال حاضر اکوتوریسم به عنوان «سفر به مناطق طبیعی که موجب حفظ محیط زیست، حفظ رفاه مردم محلی و تفسیر و آموزش می شود» تعریف شده است. البته در این ایران اکوتوریسم را طبیعت گردی نیز معنا کرده اند که البته بهتر است گردشگری پایدار آن را بنامیم، که به معنی نگهداری و حفظ طبیعت نیز است. در سال های اخیر، رشد علاقه به مسافرت های طبیعت گردی با اختلاف زیادی از گردشگری سنتی پیشی گرفته است. سفر برای روح و روان ما خوب است و ذهن و قلب ما را باز می کند و به ما کمک می کند تا مهم ترین هدف زندگی، یعنی دوست داشتن و احترام به همه اطرافمان و ایجاد جهان به مکانی بهتر برای انسان ها و حیوانات، را درک کنیم. اما هر بار که چمدان خود را جمع می کنیم و برای یک ماجراجویی جدید راهی می شویم، رد پایی را پشت سرمان به جای می گذاریم. این ردپا شامل تمام تخریباتی، که به طبیعت و محیط اطرافمان می زنیم، می شود. اکوتوریسم این پیغام را به ما می دهد که باید به گونه ای سفر کنیم که کمترین آسیب را به محیط اطرافمان بزنیم. بنابراین زمانی که به طبیعت گردی می پردازیم این موضوع را فراموش نکنیم. در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از جاذبه های طبیعی استان اصفهان و شهرستان سمیرم به نام چشمه ناز را انتخاب کرده ایم.

درباره چشمه ناز

درباره چشمه ناز

همه ما نیاز به گردش در طبیعت و در دوره ای از زندگیمان احتیاج داریم زمانی را در دل طبیعت بگذرانیم. ما به دلایل مختلفی این کار را انجام می دهیم که از آن جمله می توان به برای لذت بردن از عظمت طبیعت، برای فرار از فشارهای زندگی شهری، برای فرار از دیگران، کاوش در مناظر مختلف، برای تجربه ماجراجویی در یک محیط طبیعی، یادگیری در مورد محیط زیست و مشارکت در حفظ محیط زیست اشاره کرد. یکی از جاذبه های طبیعی که می توانیم با سر زدن به آن لحظاتی خاص را تجربه کنیم، چشمه ناز نام دارد. چشمه ناز در شهرستان سمیرم و در نزدیکی شهر ونک قرار دارد. این چشمه را می توان یکی از بکر ترین و ناب ترین مراکز گردشگری دانست که با سفر به آن و گذران وقت در آنجا می توانید انرژی از دست رفته تان را باز یابید. این چشمه در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده های خاکی و در ۳۶ کیلومتری شهر سمیرم واقع شده است. این چشمه که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد، زیستگاهی مناسب برای انواع مختلفی از گیاهان و درختان به شمار می آید.

موقعیت و ساختار چشمه

موقعیت و ساختار چشمه

چشمه ناز در ارتفاعات کوه دالان کوه قرار دارد که به عبارت دقیق‌تر این چشمه در ارتفاع ۳۴۹۲ متری از سطح دریا قرار گرفته است. آب آن از ارتفاعات سرچشمه می گیرد، به همین خاطر بسیار سرد زلال است و در تابستان می تواند خنکای خود را به تن های گرم از آفتاب بدهد و لذتی فراوان را برای شما به همراه داشته باشد. چشمه ناز، که یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های موجود در استان اصفهان به شمار می رود، رودخانه‌ای کوچکی را به وجود می آورد که این رودخانه به رودخانه پر آب ونک ریخته می‌شود و در ادامه مسیر به رود کارون متصل می‌شود. آب این چشمه، حاصل بارش‌های سالانه در ارتفاعات رشته کوه زاگرس است که پس از عبور از دل کوه از دهانه این چشمه بیرون می‌ریزد. در اطراف این چشمه می توانید انواع مختلفی از گیاهان دارویی را بیابید که البته باید تذکر داده شود که در صورتی که شناختی از آنها ندارید اقدام به چیدن گیاهان نکنید. همچنین می توانید در اطراف آن حیوانات مختلفی نظیر خرس، سنجاب، گراز، گرگ و انواع پرندگان را مشاهد کنید.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

می دانید که این چشمه در شهرستان سمیرم و در نزدیکی شهر ونک قرار دارد، پس اگر با خودرو شخصی به این منطقه می روید که یک راست خود را به شهر ونک و سپس این چشمه برسانید و در صوتی که تصمیم دارید با وسایل حمل و نقل عمومی این سفر را انجام دهید باید در ابتدا بلیط اتوبوس سمیرم را تهیه کنید و سپس خود را به شهر ونک برسانید.  از شهر ونک با کمک گرفتن از تاکسی ها می توانید به دیدن چشمه بروید.

بازدید از چشمه ناز

دیدن این چشمه رایگان است و نیازی نیست بابت دیدار از آن هزینه ای را بپردازید. ولی بهتر است یک سری نکات در مورد گردش در این مکان را به خاطر بسپارید. اول اینکه پس از خروج از محوطه حتما زباله های خود را به همراه ببرید و در طبیعت به جای نگذارید. دوم اینکه در صورتی که تصمیم دارید از گیاهان داروئی موجود در اطراف چشمه بچینید به هیچ عنوان آن ها را از ریشه در نیاورید، زیرا این کار سبب منقرض شدن و از بین رفتن کامل گیاهان می شود. نکته آخری که باید بدانید این است که از آزار رساندن به حیوانات جدا پرهیز کنید زیرا این شما هستید که به حریم زندگی آنها تجاوز کرده اید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.