موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان کجاست؟ معرفی + شرایط بازدید

موزه ملی کاشان کجاست؟ شهر کاشان با زیبایی، شکوه و جاذبه های بیشمار خود توانسته است مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به شمار برود و افراد زیادی برای به دست آوردن اطلاعات درباره آن، به مجله مستر بلیط مراجعه کنند.

در این شهر خوش آب و هوا، جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی وجود دارد و هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند، اما بی شک می توان گفت که موزه ملی کاشان یک چیز دیگر است. این موزه تاریخی بسیار زیبا، بیش از 400 قطعه اثر قدیمی مانند ظروف سفالی، اشیای مفرغی، پوشاک، سرامیک، خط، انواع بافته ها، کتابت و سنگ های عتیقه را در دل خود جای داده است که اکثر آن ها مربوط به دوران پیش از اسلام هستند.

ساختمان بسیار جذاب موزه نیز زیبایی خاص خود را دارد و هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند. این ساختمان بسیار زیبا با معماری فوق العاده ای طراحی شده است و نمایانگر هنر معماران ایرانی است.

تاریخچه موزه ملی کاشان

 

تاریخچه موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان در سال 1242 هجری قمری، توسط داماد فتحعلی شاه، علی محمد خان صدر اصفهانی احداث شد و به دلیل نگهداری نکردن از آن و بی توجهی، در دوره های مختلف به یک منطقه متروکه تبدیل شد و آن را تخریب کردند.‌

تقریبا در سال 1337 بعد از این که انجمن حفاظت از آثار تاریخی کاشان تشکیل شد، تصمیم گرفتند که در مجموعه تاریخی باغ فین، یک موزه تاریخی را افتتاح کنند تا نشان دهنده پیشینه کهن و فرهنگ اصیل کاشان باشد.

از این رو در سال 1346 هجری شمسی، رسماً این موزه را افتتاح کردند اما سال 1385 هجری شمسی برای مرمت و ساماندهی، به طور موقت تعطیل شد و دوباره در سال 1390 هجری شمسی باز شد و در حال حاضر می توانید به راحتی بلیط قطار کاشان را تهیه کنید و به دیدن آن بروید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مساحت بنای موزه ملی کاشان حدود 700 است و ساختمان آن پلانی مربع شکل دارد که با استفاده از فضاهايی متقارن طراحی شده است. این فضا ها به صورت معماری ایرانی ایجاد شده اند و بسیار دیدنی هستند. این ساختمان مجلل دارای یک سقف گنبدی است که 4 نورگیر در اطراف آن وجود دارد و همین امر موجب شده است فضای پر نوری در داخل ساختمان، ایجاد شود.

موزه ملی کاشان به طور کلی در دو طبقه، زیر زمین و همكف ساخته شده و دارای 3 فضای جدا از هم است که به عنوان مخزن طراحی شده اند. معمولا از طبقه همكف به عنوان یک فضای نمایشی استفاده کنند و این طبقه 4 پله از سطح محوطه باغ بالاتر است. اگر می خواهید به طبقه همکف بروید، ابتدا باید 4 پله، ایوان، راهرو و سالن موزه را پشت سر بگذارید.

فضای نمایشی موزه، دارای تالارهای جذابی است که مسير بازدید از قسمت باستان شناسی شروع می شود و در قسمت معاصر به پایان می رسد. در این موزه تاریخی، آثار با ارزش زیادی وجود دارد که برخی از آن ها توسط علاقمندان به تاریخ و هنرمندان، به این موزه اهدا شده است. در اصل با توجه به آثاری که در موزه وجود دارد می توان گفت که این موزه به چهار بخش مختلف تقسیم شده است.

معرفی بخش های مختلف موزه

معرفی بخش های مختلف موزه ملی کاشان

بخش باستان شناسی

بخش باستان شناسی خود به 3 قسمت، پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی تقسیم شده است. در بخش پیش از تاریخ، آثار و کشفیات تپه های باستانی سیلک کاشان قرار داده شده است. افرادی که بلیط اتوبوس کاشان را بخرند و به این شهر پر جاذبه سفر کنند؛ می توانند از نزدیک شاهد این آثار پیدا شده توسط پروفسور گریشمن، باشند.

در بخش دوران تاریخی نیز تعدادی آثار سفالی و فلزی که از خوروین قزوین، تپه های اسماعیل آباد، جلگه خوزستان و لرستان کشف شده اند، در معرض دید قرار دارد. قسمت آخر هم که مربوط به دوران اسلامی است؛ آثارهای سنگی، سفال های لعاب دار، ظرف های شیشه ای ظریف و جذاب، آثار فلزی مربوط به دوران صفوی و ایلخانی را در دل خود جای داده است.

بخش معاصر

در بخش معاصر موزه ملی کاشان، گلدان های لعابدار بسیار زیبایی به چشم می خورد که بر روی آن ها تصاویری از داستان های اسطوره ای، خاتم کاری، کاشی های معرق و مشبک دیده می شود.

 

بخش کتابت و نسخ خطی

یکی دیگر از قسمت های موزه ملی کاشان به کتابت و نسخ خطی اختصاص یافته و در آن مرقعات نفیسی از دوره های مختلف و با خطوط گوناگون، به نمایش گذاشته شده است. در این قسمت، دو جلد قرآن با خط تذهیب بسیار زیبا، سه جلد قرآن به خط کوفی اولیه و چند نمونه از فرمان های شاهان قاجاری نیز وجود دارد.

بخش منسوجات

همان طور که می دانید، شهر کاشان در دوره های قدیم به خصوص دوران صفویه و قاجاریه، جزء یکی از مهم ترین مراکز صنعت پارچه بافی در ایران به شمار می رفته است. به همین علت در قسمت منسوجات موزه ملی کاشان، نمونه هایی از پارچه های زری بافت قدیم و مخمل در معرض نمايش قرار دارد که بازدید کنندگان از تماشای آن لذت ببرند.

شرایط بازدید از موزه ملی کاشان

شرایط بازدید از موزه ملی کاشان

قبل از هر چیزی بهتر است به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه کنید و بلیط های سفرتان را با بهترین قیمت ممکن بخرید. پس از آن باید بدانید که ساعت کاری این موزه از 9 صبح الی 12:30 ظهر و 16 عصر الی 21 شب است و شما می توانید با پرداخت هزینه ای مشخص بابت تهیه کردن بلیط ورودی، به داخل محوطه موزه بروید و از تماشای این همه آثار زیبا لذت ببرید.

آدرس و نحوه دسترسی به موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان در استان اصفهان، کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر، رو به روی باغ فین قرار دارد و افراد گردشگر می توانند با استفاده از هر گونه وسیله نقلیه و مسافربری مانند قطار، اتوبوس، هواپیما و خودروی شخصی به آن جا بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *