عمارت ناصریه

0 397

در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم به شرح عمارت ناصریه بپردازیم. پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید راجب این عمارت زیبا و دیدنی اطلاعاتی را به دست بی آورید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. عمارت تاریخی و دیدنی ناصریه دارای فضای بسیار دلنشین و زیبایی می باشد که در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث و فرهنگی استان تهران به ثبت ملی رسید و به شماره ثبت ۱۰۳۳۳ جزء آثار ملی ایران محسوب می شود که توسط کارشناسان این سازمان مرمت و باز سازی شده است.

تاریخچه عمارت ناصریه

تاریخچه عمارت ناصریه

عمارت ناصریه عمارتی قدیمی و تاریخی مربوط به زمان دوره قاجار می باشد و قدمتی چندین ساله دارد. این عمارت که توسط مظفرالدین شاه قاجار به نام پسرش ناصرالدین میرزا نامیده شده است به کاخ ناصریه یا کاخ ناصرالدین میرزا معروف است.

 نقشه و معرفی بخش های مختلف عمارت ناصریه

 نقشه و معرفی بخش های مختلف عمارت ناصریه

بنای عمارت ناصریه پاکدشت به شکل کوشکی و در دو طبقه با سقف شیروانی که اکنون آبی رنگ می باشد، با نمای بیرونی خشت و گل که اکنون سیمانی و گچی است، ساخته شده و چندین ورودی برای وارد شدن به کاخ نیز وجود دارد که درب اصلی آن بزرگ و از چوب ساخته شده است که دو لنگه منبت کاری شده بر روی در قرار دارد که بر روی یکی از لنگه های آن کتیبه ناصریه از جنس ورق فلزی بیضی شکل با نوشته های برجسته قرار دارد. اگر قصد دارید از نزدیک شاهد این همه زیبایی باشید، می توانید به راحتی بلیط اتوبوس پاکدشت را تهیه کرده و راهی این شهر پر جاذبه شوید. تزئینات این عمارت از آجر و ملات گل درست شده اند. با خرپا های چوبی محکم این بنا را با زیر بنای ۶ هزار متر مربع ساخته اند. در این کاخ حیاطی بزرگ و ۴ برج مدور در ۴ گوشه حیاط ساخته شده از خشت و گل قرار دارد.

در حال حاضر گچ‌ بری‌ های این عمارت در حال تخریب است اما در و پنجره‌ های قدیمی به همان شکل باقی مانده اند. بهار و تابستان این عمارت و باغ اطرافش بسیار دیدنی بود، زمانی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این عمارت را در سال 88 خرید دور تا دور محوطه پر از درختان میوه بود، اما به دلیل خشک سالی، آب کمتری به عمارت رسید به همین دلیل بسیاری از درختان باغ خشک شدند.

این بنا چند در ورودی به حیاط و عمارت دارد که به مرور زمان برخی از درهای مربوط به ورود خدمه بسته شده و روی آن را با سیمان پوشانده‌ اند. دور تا دور عمارت ناصریه زه ‌کشی شده تا از ورود رطوبت به داخل عمارت جلوگیری شود. در برخی از طبقات عمارت ناصریه به مرور زمان آشپزخانه ‌هایی ساخته شده، اما مطبخ خانه اصلی آن به همان شکل قدیم خودش باقی مانده است.

شرایط بازدید از عمارت ناصریه

شرایط بازدید از عمارت ناصریه

برای بازدید از عمارت ناصریه پیشنهاد می کنیم که در فصل بهار و تابستان به شهرستان پاکدشت بروید، زیرا در این فصل ها زیبایی عمارت دو چندان می شود. شما می توانید از طریق مراجعه به سایت مستر بلیط به راحتی اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود کرده و بدون هیچ مشکلی بازدید از این عمارت بروید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف به عمارت ناصریه

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف به عمارت ناصریه

عمارت ناصریه در استان تهران، شهرستان پاکدشت، شمال روستای جمال آباد و در حاشیه غربی جاده جمال آباد به روستای خسرو در میان محوطه ‌ای باز واقع شده است. افراد علاقه مند به گردشگری و بازدید از این جاذبه می توانند با هر گونه وسیله مسافربری از جمله؛ هواپیما، قطار، اتوبوس و وسیله نقلیه شخصی به شهرستان پاکدشت و دیدن این عمارت بروند. ممنون از این که تا انتهای مطلب همراه ما بودید.

آدرس: استان تهران، شهرستان پاکدشت، شمال روستای جمال آبادريال حاشیه ضلع غربی جاده جمال آباد رو به روستای خسرو، عمارت ناصریه

عکس با کیفیت برای این مقاله موجود نبود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.