دلمن های نمین

دلمن های نمین؛ معرفی + راه های دسترسی

آیا تاکنون از دلمن های نمین بازدید کرده اید؟ شهر نمین از شهرهای استان اردبیل است  که در قسمت شرقی آن قرار دارد و به عنوان شرقی ترین شهرستان اردبیل شناخته می شود. نمین دارای آب و هوای معتدلی در تابستان است که در فصل زمستان سرد می شود و بارش زیادی دارد، همین آب و هوای مناسب سبب شده است که در طول تاریخ ایران این منطقه همیشه دارای جمعیت و ساکنانی باشد.

زمین های حاصلخیز، منطقه را برای کشاورزی مناسب کرده است، که این حرفه همچنان در این بخش ادامه دارد. این شهر از جمله مناطقی در ایران است که قدمت بالائی دارد و از آثار تاریخی متعددی تشکیل شده است که برخی از آنها به دوران قبل از تاریخ بر می گردد. یکی از آثار تاریخی این شهر که منحصر به فرد است دلمن ها هستند. در ادامه به این بناهای تاریخی می پردازیم.

معرفی دلمن های نمین

دلمن ها سازه هایی از تخته سنگ عمودی اند که با چند تخته سنگ افقی که همچون سینی میز هستند، پوشانده می شدند. به زبانی دیگر تخته سنگ هاى مسطحى که عموما روى چند پایه یا منهیر (سنگ افراشته) قرار دارند.

با توجه به امکانات موجود در آن زمان برای چگونگی برپایی این سنگ های عظیم، نظریه های جدیدی از سوی برخی محققان مطرح شده، اینکه یا بشر آن روزگار به تکنیک های الکترو مغناطیس برای بی اثر کردن جاذبه زمین دست پیدا کرده بوده و یا اینکه موجودات فضایی در هزاران سال پیش توانسته اند با قدرت فوق العاده خود چنین بناهایی را ایجاد کنند.

اما باید گفت که تحول در معماری در تمامی و یا بخش اعظمی از گیتی هم زمان صورت نگرفته اما توان برتری و غلبه انسان بر طبیعت را نمایان می کند.

درباره دلمن ها

در بسیاری از کشورها، می توان نمونه هایی از چنین بناهایی را پیدا کرد که از نظر شیوه برپایی و چگونگی ساخت، در سبک های مختلفی بنا گردیده و با نام هایی همچون «دلمن»، «منهیر»، «تریلیت» و «استون هیج» (سه سنگی های دایره ای) دسته بندی می شوند.

دلمن ها در ابعاد مختلفی وجود دارند که بلندی برخی از آنها در حدود 2 متر و 41 سانتیمتر بوده و دارای نمایی شبیه به اتاقچه ای در ابعاد 2×4 متر هستند. بعضى از سنگ هاى به کار رفته در دلمن ها اندازه عظیمی در حدود 2.9×2.6×60 سانتی متر دارند و به همین خاطر به آنها میز سنگی می گویند.

بزرگترین دلمن شناخته شده ای که تابحال در دنیا یافت شده است، در برزیل قرار دارد. در این منطقه سه دلمن وجود دارد که فضایی به مساحت یکصد متر مربع را اشغال کرده اند.

در نقاط مختلف جهان از جمله در ناحیه ماسیف سانترال فرانسه، بریتانیا، ایرلند، جزایر بالئاروس، جنوب اسپانیا، اردن و دیگر کشورها، دلمن ها در تعداد زیاد پیدا شده اند. در مناطق مختلفی از ترکیه و به ویژه در ناحیه تراکیه نیز چنین بناهایی دیده شده اند. به همین دلیل، اصطلاح مزبور در زبان های مختلف کره ای، آلمانی، پرتغال و سایر کشورها با اصطلاحات و اسامی دیگری غیر از دلمن به کار برده می شود.

در رابطه با گستردگی و پراکندگی دلمن ها در نقاط مختلف جهان، نظریاتی از سوی دانشمندان ارائه شده است. دلمن های کشف شده در ایران در نواحی آذربایجان و لرستان و دو سنگ افراشته در جزیره خارک هستند.

دلمن های آذربایجان عمدتا در نواحی نمین، منطقه چای قوشان و ادامه آنها تا تالش و آستارا هم دیده می شود. مشخص نیست که اولین بار دلمن توسط چه کسانی و برای چه کاربردی ساخته شده است ولی قدیمی ترین دلمن های کشف شده مربوط به 7000 سال قبل هستند.

برای آشنایی بیشتر با آثار تاریخی ایران می توانید مجله مستر بلیط را دنبال کنید و با جاذبه های مختلف تاریخی سراسر کشور آشنا شوید.

کاربرد های دلمن ها    

کاربردهای دلمن ها

برخی از دلمن ها را می توان نخستین پناهگاه های انسانی دانست، احتمالا از دلمن به عنوان چیزی که شبیه به غار بود، در دوره نوسنگی یا دوره های بعد، از آن انتظار می رفته است که دارای کاربرد دوگانه ای باشد.

به این مفهوم که، دلمن به عنوان مسکن دارای کاربرد دوگانه هم برای زندگان و هم برای نگهداری مردگان بوده است. در برخی از دلمن های یافت شده، جمجمه هائی پیدا شده است که آثاری از جراحی بر روی آنها دیده می شود.

احتمالا برخی از دلمن ها برای مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفتند. در برخی از مناطق دلمن ها وسیله ای برای پرستش بودند و مورد احترام قرار بودند. برخی از پژوهشگران، در یکی از اسفار تورات شواهدی از اعتقاد به نیروی سحرآمیز سنگ پیدا کرده و  عده ای دیگر تایید کرده اند که دراویدهای هند هنوز هم به پرستش دلمن ها ادامه می دهند.

دمولگان ترتیب قرار گرفتن این سنگ های بزرگ را به عنوان پرستشگاه می داند و اشنایدر آن را با تقویم ارتباط داده است. تصور می شود که این نوع خرسنگ ها همراه با قربانگاه و گورستان (یا با ترکیبی از کارکرد هر دو) احداث می شدند.

معرفی دلمن های نمین

سفر به نمین از طریق زمینی و با استفاده از اتوبوس به آسانی انجام می گیرد، اگر قصد سفر به این شهر را داشتید می توانید بلیط اتوبوس تهران نمین را از مستر بلیط تهیه کنید.

راه های دسترسی به دلمن های نمین

برای این که به دیدن این دلمن های بروید باید به سمت تپه ها باستانی نمین حرکت کنید. این تپه ها در قسمت های مختلفی از شهرستان نمین قرار دارد.

شرایط بازدید

دیدار از دلمن ها شرایط خاصی را نمی طلبد، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که موقع بازدید از آنها آسیبی به محیط اطراف و حتی خود آنها وارد نسازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اردبیل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *