خراسان جنوبی، یکی از زیباترین استان های ایران به شمار می رود، که از جاذبه ها و مکان های بسیار زیادی پوشیده شده است. حال یکی از زیباترین مکان های گردشگری این استان، موزه بشرویه است که با عنوان موزه خصوصی شناخته می شود. در واقع موزه و مکان های بسیار زیادی که تاریخی هستند در خراسان جنوبی وجود دارند. اما به دلیل معماری و تاریخچه متفاوت این مجموعه، موزه بشرویه به یکی از پر طرفدارترین مکان ها تبدیل شده است که هر ساله افراد بسیار زیادی برای بازدید از او و جاذبه ها، برای تهیه بلیط اتوبوس بشرویه اقدام می نمایند‌. حال در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جزئیات مهم این مکان مهم آشنا سازیم‌.

درباره موزه بشرویه

درباره موزه بشرویه

همان طور که در بالا ذکر شد، موزه بشرویه با عنوان یک موزه خصوصی شناخته می شود. شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک موزه چگونه می تواند خصوصی باشد. باید ذکر کنیم این مجموعه در سال ۱۳۸۷ افتتاح شده است که حدود ۲ الی ۳ هزار شی در آن جای گذاری شده اند. این وسایل به جا مانده از تاریخ غنی ایران هستند و به نوعی همین موضوع این موزه را خصوصی کرده است. البته باید ذکر کنیم تمام موزه هایی که در سراسر ایران وجود دارند، متعلق به شخص حقیقی نیستند و تمام آن ها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، فعالیت دارند. از آنجایی که موزه بشرویه خصوصی و متعلق به یک شخص است، او را یک مجموعه خصوصی می نمامند‌.

تاریخچه موزه

در بالا اشاره ای به تاریخچه و معماری موزه کردیم. قبل از هرچیزی این بنا با وجود این که در سال ۱۳۸۷ افتتاح شده است، اما معماری قدیمی تری دارد و تمام وسایل هایی که در آن هستند، مربوط به سال های خیلی پیش می باشند. گفته شده است که موزه بشرویه از بناها و کاخ های صفوی می باشد که همین موضوع امروزه سبب سفر طیف زیادی از گردشگران به خراسان جنوبی و بشرویه شده است. زیرا با وجود تمام نکات و حتی خصوصی بودن موزه، افراد زیادی برای بازدید از آن و وسایل های جالب که شما را با سبک زندگی نیاکان آشنا می سازند، کنجکاو هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این موزه از چندین بخش مختلف تشکیل شده است. در واقع از آنجایی که موزه امروزی یک کاخ یا یک بنای قدیمی در دوران صفوی بوده و یک شخص عالم در او زندگی می کرده، معماری هم همانند کاخ ها و بناهای قدیمی است. به عنوان مثال زمانی که شما برای بازدید موزه بشرویه اقدام کنید، اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند، نمای زیبای آن است. مرحله بعد که موزه را عجیب تر می کند، بخش ها و قسمت بندی های موزه است. ایوان زمستانی، ایوان تابستانی، انبار و اتاق ها بخش های موزه است. خب همان طور که از نام ایوان ها مشخص است، برای فصل های متفاوت سال کاربرد داشته اند. به عنوان مثال ایوان  و اتاق هایی در بخش و ضلعی قرار گرفته اند که آفتابگیر آن زیاد است و همین موضوع باعث می شد تا این مکان ها برای فصل سرد سال مناسب باشند. انبار هم برای نگهداری مواد غذایی کاربرد داشته و اتاق مهمان هم برای مهمان ها و مسافران  طراحی شده است. در کل بازدید از این موزه زیبا و خصوصی می تواند شما را با سبک زندگی قدیمیان بهتر آشنا کند‌. حال برای مطلع شدن از شرایط بازدید حتما در ادامه با مستر بلیط همراهی کنید.

شرایط بازدید از موزه

شرایط بازدید از موزه

بدون شک تا کنون متوجه شده اید که این مجموعه یک موزه خصوصی است. خب با این وجود محدودیتی برای بازدید ندارد و تنها برای تهیه بلیط باید در ساعت هایی اقدام نمایید که موزه باز باشد. همچنین فراموش نکنید از دیگر جاذبه های دیدنی بشرویه هم بازدید نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که چندین مرتبه ذ کر شد، موزه در بشرویه و استان خراسان جنوبی واقع گردیده است. از همین رو شما برای بازدید نمودن از آن حتما باید به خراسان جنوبی سفر کنید. همچنین دسترسی با تمام وسایل نقلیه تا درب اصلی موزه امکان پذیر است. در کل بشرویه جاذبه های گردشگری بسیار متعدد دیگری هم دارد که بازدید کردن از آن ها پس از تماشا کردن موزه خالی از لطف نیست. از اینکه تا انتهای این مقاله با مجله مستر بلیط همراهی کردید از شما سپاسگذاریم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *