مسجد ملا اسماعیل

0 250

مسجد ملا اسماعیل یزد، مسجدی قدیمی است که در زمان قدیم برای بهره مند شدن از آب قنات هایی که از آن جا می گذشته اند، سطح آن را پایین برده اند. مردم این شهر، مسجد ملا اسماعیل را از تمام مساجد شهر بی نظیر تر می دانند زیرا قبله ای بسیار دقیق دارد! مردم یزد، هر جمعه برای خواندن نماز جمعه به این مسجد می روند و در کنار هم نماز می خوانند. شما نیز اگر علاقمند هستید که به این مسجد بی نظیر بروید، بهتر است هر چه سریع تر بلیط اتوبوس یزد را تهیه کنید.

تاریخچه

تاریخچه این مسجد قدیمی به دوره قاجار بر می گردد، تقریبا در سال ۱۲۲۲، آخوند ملا اسماعیل که یکی از علمای یزد بود، زوایی کریاس طنبی های ۲ طرف گنبد و شبستان را تمام کرد و پس از مرگش، میرزا سلیمان طباطبایی کار آن را تکمیل کرد. سر انجام این اثر در تاریخ ۵ دی ۱۳۵۲ با شماره ثبت ۹۶۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی مهم ایران به ثبت رسید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مسجد ملا اسماعیل در واقع شامل مدرسه و مسجد بوده و هم اکنون در ورودی مدرسه آن باقی مانده است. این مسجد زیبا دارای سه شبستان و سی و دو ستون است به صورت بسیار جذابی طراحی شده اند. اگر می خواهید بیشتر با این مسجد آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه مجله مستر بلیط باشید. مسجد ملا اسماعیل دارای یک ایوان با دهانه بزرگ است که در معرض دید عموم قرار دارد. گنبد قدیمی آن با استفاده از آجر و کاشی های جذاب، پوشیده شده است. در کل بیشتر تزیینات این مسجد با استفاده از کاشی، مقرنس های ظریف و آجر انجام شده اند و همین سادگی، شکوه آن را چند برابر کرده است. مصالح به کار رفته در این مسجد تک ایوانی، شامل گل، آجر، خشت و گچ است. سنگ لوحه های بی نظیری که با خط نستعلیق و نسخ در اطراف سر در وجود دارد، با رنگ های فوق العاده خود جلوه ای دیدنی به فضا بخشیده است. نا گفته نماند که کتیبه دور گنبد نیز به خط علی محمد کاوه، خطاط معاصر است و با رنگ آبی بر زمینه سفید گچی خود زیبایی بسیاری را به افراد هدیه می دهد.

شرایط بازدید شرایط بازدید

کسانی که می خواهند به دیدن این مسجد تاریخی بروند، می توانند در هر ساعتی که بخواهند به آن جا بروند و به صورت کاملا رایگان از تمامی قسمت های آن بازدید نمایند. معمولا کسانی که از سایت مستر بلیط برای سفرشان بلیط تهیه می کنند، از سفر خود نهایت لذت را می برند و همین موجب می شود خاطره ای به یاد ماندنی داشته باشند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

مسجد با قدمت ملا اسماعیل در یزد، کوچه محله مسجد ملا حسن واقع شده است و افراد گردشگر می توانند با خرید بلیط هواپیما یزد، قطار، اتوبوس و یا حتی خودروی شخصی شان راهی سفر شوند و از تماشای بنای به جا ماند از دوران قاجار، لذت ببرند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.