باغ مصلی

باغ مصلی؛ معرفی + راه های دسترسی

آیا تاکنون از باغ مصلی بازدید کرده اید؟ کشور پهناورمان، جاذبه های گردشگری و توریستی زیبای بسیار زیادی دارد. به جرات می توان گفت تمام استان ها و شهرهای مختلف ایران، جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی دارند که حتما باید حداقل یکبار از آنها دیدن کنیم.

یکی از این جاذبه های بسیار زیبا، باغ مصلی است که در استان اصفهان واقع شده است. مجله مستر بلیط این افتخار را دارد که این بنای بسیار زیبا را به شما معرفی کند، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

درباره

معرفی باغ مصلی

نائین شهرستانی در استان اصفهان است که در منطقه دشت کویر واقع شده است. این شهر مکان های دیدنی و تاریخی بسیار زیادی دارد که یکی از آنها باغ مصلی است. این باغ تا مدتی قبل محل گردش و تفریح مردم نائین در روزهای تعطیل بود، بقعه و بنایی که در مرکز این باغ قرار دارد نیز محلی برای زیارت و دعا کردن آنها می باشد.

این گنبد زیبا درست رو به روی زیارتگاهی به نام امامزاده سلطان سید علی قرار گرفته است، این بنا و امامزاده سلطان سید علی توسط خیابانی که بین آنها قرار دارد به یکدیگر متصل می شوند.

این بنای هشت ضلعی، از آجر ساخته شده و دیوارهای بلندی حاوی حکاکی های زیبایی نیز دارد. گنبد این عمارت کاشی های فیروزه ای بسیار زیبایی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره و مسحور می کند.

این باغ مساحت بسیار زیادی دارد، یکی دیگر از ویژگی های جالب آن که از گذشته مورد توجه بسیاری از افراد بوده است آب انباری است که در ضلع غربی آن واقع شده است. مجله مستر بلیط در ادامه تاریخچه احداث این باغ چشم نواز را برای شما بیان خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان نائین و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “نائین” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

عمارتی که در وسط این باغ وجود دارد مربوط به دوره قاجار است. این عمارت در واقع مقبره ای برای چند تن از بزرگان نائین مانند جد بزرگ خاندان پیرنیا،  حاج عبد الوهاب بن حاج عبد القيوم ناييني که عارفی مشهور و با کمالات بود، در نظر گرفته شده است.

افراد دیگری نیز در این جا به خاک سپرده شده اند. گفته می شود که در زمان قاجار، هنگامی که محمد میرزا به عنوان ولیعهد قاجاری، در سفر خود به سمت کرمان از این منطقه گذر می کرد، توسط حاج محمد حسن دعوت شد و میهمان او شد.

حاج محمد حسن به قدرت رسیدن و سلطنت محمد شاه را پیش بینی کرده بود، به همین دلیل محمد شاه دستور داد که برای قدردانی و سپاس از حاج محمد حسن این بنا را به قصد آرامگاهی برای وی، بسازند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

درب اصلي باغ  رو به روی  امامزاده قرار دارد و به سمت آن باز مي شود. در سمت مقابل یعنی قسمت جنوبی باغ نیز دری دیگر قرار دارد. هنگامی که به حیاط وارد می شویم، در محل ورود، یک در هشت ضلعی قرار گرفته است.

در فاصله ای حدود 20 متر جلوتر از این در، ساختمان اصلی آرامگاه قرار گرفته است. این ساختمان نیز همانند درب ورودی، هشت ضلعی است که کمی بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است. این ساختمان چهار درب دارد که هرکدام از آنها به سمت باغ باز می شوند.

شرایط بازدید

شما هر زمان که بخواهید، بجز روزهای تعطیل رسمی می توانید از این باغ جذاب، دیدن کنید. این باغ تا قبل از تاریک شدن هوا باز است لذا شما از صبح تا عصر می توانید هر ساعتی که دوست داشتید به آنجا بروید.

راه های دسترسی

برای رفتن به نائین شما ابتدا باید وارد استان اصفهان شوید و سپس به سمت نائین حرکت کنید. راه های مختلفی برای رفتن به نائین وجود دارد که رایج ترین راه با اتوبوس است به همین دلیل مستر بلیط امکان خرید بلیط اتوبوس نائین در سایت خود را فراهم کرده است.

شما با استفاده از سایت می توانید روز مورد نظر خود را انتخاب کنید تا لیستی منظم از اتوبوس های موجود به همراه ساعت دقیق حرکت و رسیدن به مقصد را ببینید و با خیال راحت هرکدام را که دوست داشتید انتخاب کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *