همین که نام استان قم را می شنویم، ناخودآگاه اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند وجود حرم حضرت معصومه (ص) در این شهر است. قم به واسطه تاریخچه بلند بالایی که دارد، اماکن باستانی، گردشگری و حتی تفریحی فراوانی را در دل خود جای داده است، از جمله: خانه ملاصدرا، مسجد جامع شهر، کاروانسرای دیر گچین، باغ گنبد سبز، میل بابک و … . هر یک از این جاذبه ها می توانند فرهنگ، تمدن و سبک زندگی ایرانیان قدیم را در کالبد معماری، مهندسی و هنر برای تماشاگران به نمایش بگذارند. یقینا در قم جاذبه های مذهبی معروفی وجود دارد که گذر زمان نه تنها آنها را از رونق نیانداخته، بلکه روز به روز بر عزت و کرامت آنها نیز افزوده است. کوه خضر نبی نام یکی همین اماکن متبرکه است که نشانی آن را باید از ۶ کیلومتری مرکز شهر قم، جویا شد. در صورتی که برای یک سفر زیارتی عازم قم هستید، بدانید که می توانید با یک تیر چند نشان بزنید. پس از زیارت مرقد حضرت فاطمه معصومه، راهی مسجد زیبای جمکران شوید و بعد از زیارت در آنجا به سهولت می توانید از کوه خضر نبی نیز بازدید کنید. با پیگیری و تلاش مسئولان ذی ربط، مسیری از مسجد جمکران به سمت دامنه کوه خضر کشیده شده که به زائران و گردشگران کمک می کند بدون هیچ دردسری در هر دو محل تردد کنند. از همه مهمتر اینکه کوه خضر نبی میزبان بیشترین تعداد شهدای گمنام جنگ دفاع مقدس در کل ایران است. آرامگاه این شهدای عزیز در دامنه کوه، جوی آرامش بخش و معنویی برای بازدیدکنندگان و زائران به همراه دارد.  در صورتی که می خواهید این مکان زیارتی را برای سفر خود انتخاب کنید و اطلاعات کافی در مورد آن ندارید با مجله مستر بلیط همرا باشید تا در خصوص آن آگاهی لازم را بدست آورید.

تاریخچه کوه خضر نبی

تاریخچه کوه خضر نبی 

با توجه به بررسی هایی که پژوهشگران و مورخان بر روی کوه خضر نبی انجام داده اند، دریافتند که 3 هزار سال پیش در این کوه غاری وجود داشته که گویا محل عبادت و راز و نیاز حضرت خضر(ع) با معبودش بوده است. در گذشته های دور، آن هنگام که شهر قم هنوز تا دامنه این کوه وسعت نیافته بود؛ برخی از عالمان و عارفان در این کوه به مناجات می پرداختند و از فضای امن و معنوی آن بهره می جستند. در حال حاظر این غار به مسجدی کوچک مبدل شده و نام خود را از نام آن حضرت گرفته است. در کل شهرستان قم و حتی کل کشور این مسجد را با همین اسم یادآور می شوند. در مورد حضرت خضر نبی(ع) از امامان و معصومین روایات و سخنان زیادی وجود دارد که در آخر همین محتوا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم. برای داشتن سفری کم هزینه می توانید بلیط اتوبوس قم را با قیمت مناسب در هر زمان و مکان از سایت ما تهیه کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

از زمانی که غار موجود در این کوه به مسجد و محل زیارت؛ برای عموم تبدیل شده، مسئولان جهت سهولت در رسیدن به قله، شرایط رفت و آمد مناسبی را تدارک دیده اند. مسیری پله مانند از ابتدای کوه تا انتهای آن کشیده شده که تردد برای همه سنین را تا حد زیادی آسان کرده است. بلندای کوه خضر نبی 300 متر و بلندای آن از سطح دریا حدوداً ۱۰۹۰ متر می باشد. چنین ارتفاعی از سطح زمین باعث شده شرایط جوی در مسجد بسیار مطبوع و دلنشین باشد. فضای داخلی آن خیلی زیاد نیست و تنها تعدادی از بازدیدکنندگان می توانند برای زیارت به آن ورود پیدا کنند. از نظر معماری و فرم ظاهر به صورت چهارطاقی بوده و در سالیان دور عارفان از آن محراب برای محل نیایش خود بهره می بردند. مردم محلی، این کوه را با نام کوه سفید نیز می شناسند. فارق از زیارتی بودن این مکان، هنگامی که بر بلندای قله قرار می گیرید، زیبایی و عظمت محصور کننده ای در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد. کل شهر را زیر پای خود دارید و چشم انداز آن تا مدت ها می تواند شما را محو تماشا کند. از طرفی در اطراف کوه، صخره های کوچک و بزرگی می بینید که نمایی صیقلی و تیز دارند و زیبایی طبیعی و خاصی به محیط بخشیده اند. مهمتر از همه اینکه در مسیر رسیدن به قله و اطراف مسجد؛ مغازه های کوچکی برپا شده که اقلام مورد نیاز زائران را به فروش می رسانند. همچنین از امکانات این محیط می توان آب قابل شرب، سرویس بهداشتی، تلفن همگانی، برق و … را نام برد. جالب است بدانید که حاجیانی که طواف کعبه کرده اند، هنگامی که به این زیارتگاه مراجعه می کنند، آن را مشابه غار حرا می دانند. اگر از ضلع شمالی دامنه به ضلع جنوبی آن نگاه کنید متوجه می شوید که ارتفاع ناهمواری ها بیشتر می شود و در همین حوالی دره هایی وجود دارد که نزدیک شدن به آنها بسیار خطرناک است. با این توضیحات اگر تصمیم گرفتید به این مکان زیارتی بیایید و از فضای معنوی آن لذت ببرید می توانید بلیط قطار قم را از سایت ما خریداری و تجربه یک سفر ایمن را در خاطرتان ثبت کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

 شرایط بازدید کوه خضر نبی

آن زمان که راهی مسجد خضر نبی در قم شدید؛ فراموش نکنید که لباس و کفش مناسب با خود همراه ببرید؛ زیرا یک پیاده روی یا به عبارتی پله روی پیش رو دارید. در ضلع جنوبی کوه به دلیل وجود پرتگاه و دره ها باید تمام حواستان را جمع کنید که به آن قسمت نزدیک نشوید؛ به این دلیل که کوچکترین بی احتیاطی منجر به بزرگترین تلفات خواهد شد. از نظر شرایط آب و هوایی باید بگوییم که قرار گیری مسجد در اراتفاع 300 متری از زمین، باعث شده در تابستان هوا خنک و در زمستان بسیار سرد باشد. بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان بوده و مدت زمان لازم برای بازدید از آن بین ۱ تا ۲ ساعت است. چنانچه تصمیم خود برای رفتن به این شهر زیارتی تفریحی را گرفتید، می توانید بلیط وسیله نقلیه مورد نظر خود را از سایت معتبر مستر بلیط  رزرو وخریداری کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

در نزدیکی کوه سفید یک دهکده خالی از سکنه وجود دارد که گویا به دلیل استخراج بی رویه مس از معدن موجود در آن، تخلیه شده و اکنون کسی در آن زندگی نمی کند. یکی از نکات جالب در خصوص کوه خضر این است که شرایط قرار گیری آن در این منطقه جغرافیایی باعث شده از همه کمربندی‌ های پیرامون شهر، گلوگاه ها و نقاط متعدد قم قابل رویت باشد. مسجد خضر نبی در حوالی شهرک ایثار قرار دارد و با هر وسیله نقلیه ای می توان تا نزدیکی آن خود را رساند.

آدرس: استان قم، ۶ کیلومتری مرکز شهرستان قم به سمت جنوب، در نزدیکی شهرک ایثار.

سخنان معصومین درباه حضرت خضر نبی(ع)

امام صادق(ع)

امام جعفر صادق(ع) در خصوص خضر نبی می فرمایند که او از پیامبران الهی بوده و دارای اعجاز متعددی می باشد برای مثال: بر هر زمین خشک و بی حاصلی که ورود پیدا می کردند، در آنجا سبزی و خرمی پدیدار می شد. از این رو ایشان ملقب به خضر یعنی سبز و خرم هستند و اسم اصلی آن حضرت: “تالیا بن ملکان بن عامر بن ارفخشید بن سام بن نوح (ع)” می باشد. در جای دیگری امام جعفر(ع) از این پیامبر به عنوان “عالم الهی” یاد می کند که حضرت موسی (ع) به دیدنشان رفته اند و چندین بار در کتاب آسمانی ما مسلمانان بدون اینکه اسمی او برده شود، با واژگانی ستایش کننده از ایشان تمجید شده و به همراهی او با حضرت موسی(ع) اشاراتی شده است.

سخنان معصومین درباه حضرت خضر نبی(ع)

امام رضا(ع)

حضرت خضر عمر طولانی داشته و هنوز زنده هستند و در واقع بر اساس رویات و نقل و قول عالمان بزرگ تا زمان دمیده شدن در صور، این پیامبر الهی زنده خواهند ماند. آنچه که کتاب های قابل استناد احادیث به ما ثابت کرده اند، این فرستاده الهی؛ در مراسم عید غدیر خم، عزاداری پیامبر رسول(ص) و زمان شهادت امام علی شرکت داشته اند. امام هشتم درباره حضرت خضر(ع) اینگونه می فرمایند: ایشان از آب حیات نوشیده اند و در قید حیات هستند و آن هنگام که در صور دمیده شود به اذن خداوند به سوی حق می شتابند. خضر به سوی ما آمده و بر ما درود می فرستند؛ اما فقط صدایش را می شنویم ولی قادر به دیدن صورت او نیستیم. خضر نبی(ع) در مراسم طواف کعبه شرکت می کند و اعمال آن را به جا می آورد. همچنین در روز عرفه در وادی عرفات می ایستد و برای حاجت روا شدن مومنان دعا می کند.

استاد مجاهدی

آن هنگام که مسجد نام برده هنوز در شکل ساده و نخستین خود به سر می برد، به مکانی معنوی برای آیت الله مجتهدی تبدیل شده بود. این عالم بزرگوار انس معنوی فراوانی با این مسجد و مسجد جمکران داشت و زمان زیادی را به راز و نیاز و عبادت با پروردگار خود در این دو محیط می ‌گذراند. در روایات زیادی از این کوه نام برده شده برای مثال: آن را کوه سفید عنوان می کنند و بر این باورند که در هنگام ظهور امام زمان، این پیامبر بر قله کوه پرچمی علم می کند. در روایات دیگر آمده که از یکی از علائم ظهور حضرت حجت (عج)، رونق پیدا کردن این مکان مقدس است.

افسانه کوه خضر

افسانه کوه خضر

کوه شتر عنوان رشته کوه به هم پیوسته ایست که پشت کوه خضر نبی(ع) دیده می شود. وجه تسمیه آن به این اسم به خاطر شباهت ظاهری کوه به کاروان های شتردار به همراه بار آنهاست. بزرگترهای شهر اینگونه داستان را تعریف می کنند که: در سالیان دور و دراز گذشته، آب حوالی کوه سفید را فرا می گیرد و کاروانی باید از مهیب ترین ناحیه آن عبور می کرد. شرایط برای کاروان به شدت خطرناک می شود؛ آنقدر که هر لحظه احتمال مرگ همه امکان پذیر بوده است. صاحب کاروان نذر می کند که در صورت به سلامت رد شدن همه، تأمین پی چراغ های پی سوز زیارتگاه خضر را بر عهده بگیرد. بعد از آنکه کاروانیان از مهلکه جان به در می برند، صاحب کاروان وعده گفته شده را عملی نمی کند و در این زمان صاعقه ای به کاروان زده و همه را تبدیل به سنگ می کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *