موزه پول ایرانیان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 535

ایران دارای موزه های متعددی است که از جمله ان ها می توان به جذاب ترین موزه پول اشاره کرد که با عنوان تماشاگه پول نیز شناخته می شود، دراین موزه جذاب و دیدنی سیر تحول تمامی حکومت ها و میزان پشتوانه حکومتی آن ها دیده می شود که ارزش این را دارد یک بار سری به آن جا بزنید.

در واقع یکی از راه و روش های شناختن گذشتگان و سیر در تاریخ و دسترسی به اطلاعات زمان گذشته بازدید از اشیا و مکان هایی است که به آن ها تعلق داشته، البته که موزه یکی از مکان های مهم در بدست آوردن این اطلاعات است و می تواند در این زمینه کمک بسیار زیادی کند. در ادامه مجله مستر بلیط با ما همراه باشید تا با موزه پول ایرانیان بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه

تاریخچه موزه پول ایرانیان

بنای اولیه این موزه در تهران قرار دارد این بنا در ابتدا با معماری و سبک بنای خود دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بسیار بالایی بود و از نظر سبک معماری و زیبایی شناسی نیز بسیار مهم و حائز اهمیت بوده است، البته به دلیل این که این موزه در اختیار بنیاد مستضعفان است شایعاتی مبنی بر فروش این موزه توسط این سازمان در سال ۱۳۸۳ مطرح شد، البته نکته دیگر درباره این موزه موقعیت مکانی بسیار خوب آن است که یکی از عوامل تقویت کننده شایعات مبنی بر برج سازی در این مکان است.

اما دلیلی که برای جابه جایی موزه عنوان شده ترافیک زیاد در این مکان و به وجود آمدن مشکلاتی از این باب است. این بنای قدیمی در سال ۱۳۸۳ توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید تا دیگر شک و شبه ای وجود نداشته باشد.

اما به طور کلی مکان اصلی موزه علی رغم هماهنگی های موزه به خود موزه و اشیا و وسایل داخل موزه و حتی ساختمان آن بسیار با ارزش است، این موزه در چند سال گذشته به پارک ارم انتقال داده شد و می توان در این باره گفت که اولین موزه ای که به این مجموعه انتقال داده شده، است.

تماشاگه پول یا همان موزه پول و سکه یکی از اولین موزه های قدیمی در حوزه اسکناس و سکه در ایران است که به شکلی دائمی و خاص در سال۱۳۷۶ به بهره برداری رسید در این موزه تاریخی شما می توانید سیر تکاملی سکه و اسکناس را در ایران مشاهده کنید در این موزه تخصصی ۱۴۰۰ سکه، ۷۵۰ اسکناس نگه داری می شود.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تهران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تهران” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اشیا گران بها و سکه ها در داخل ساختمانی نگه داری می شوند که مساحت آن تقریبا ۷۰۰ متر مربع است، موزه پول دارای قسمت های مختلفی است، که شامل دوران قبل از پیدایش و دوران مربوط به سکه و قسمت هایی مربوط به اسکناس است.

در قسمتی که به نگه داری سکه ها مربوط است انواع سکه های دوره هخامنشی، سکه هایی که به امرای هخامنشی تعلق دارد، سکه هایی از زمان سلوکیان اسکندر و ساسانیان و حتی برخی سکه های دوران اسلامی که از زمان سلجوقیان، غزنویان و دوره های دیگر در این مکان یافت می شود.

البته علاوه بر این ها اشیا تاریخی فوق العاده با ارزشی در این موزه وجود دارد که شامل سکه های لیدی یا لید این نوع سکه به ۵۱۴ سال قبل از میلاد مربوط است و گفته می شود که جز اولین سکه های با ارزش در جهان شناخته می شدند.

در شرایط به خصوصی نگه داری می شدند علاوه بر این برخی اسکناس در موزه وجود دارد که ارزش آن هزار تومان است و به دوران حکومت ناصرالدین شاه مربوط است و در زمان سلطنت ایشان به دستور مقامات به عنوان پشتوانه در داخل خزانه نگه داری می شد این نوع سکه در بازار وجود نداشته به نوعی که مردم عادی هیچوقت آن ها را ندیده بودند.

نوع دیگری از سکه که در موزه نگه داری می شود متعلق به اولین شاه بانوی ایرانی با نام پوراندخت ساسانی است که بازدید از این گونه سکه ها و اشیا تاریخی می تواند برای گردشگران و علاقمندان بسیار جذاب باشد. نکته جالب درباره موزه این که ویترین هر قسمت از موزه با همان دوران متناسب است و حسی را در شما به وجود می آورد که در تاریخ قدمی بزنید.

در سال ۱۳۷۸ قسمت جدیدی به داخل این مجموعه اضافه گردید که آن هم سکه ها و اسکناس های ملل مختلف را در خود نگه داری می کرد و هم نقشه و پرچم و اطلاعاتی درباره آن ها را در موزه مقابل دید افراد می گذاشت.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از این موزه تاریخی و قدیمی موجب می شود تا ایرانیان با گذشته خود و سبک مبادلات اقتصادی در گذشته آشنا شوند و بدانند که به چه روش های ساده ای مبادلات انجام می شد در ایران سکه ها و اسکناس های گوناگونی از گذشته بر جای مانده است که هر کدام از آن ها دارای ارزش های متفاوتی است و مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما سری به موزه بزنید و با گذشته و پول ایران آشنا شوید.

راه های دسترسی به موزه پول ایرانیان

نحوه دسترسی و رسیدن به موزه پول ایرانیان این گونه است که شما ساکن هر شهری هستید باید ابتدا خودتان را با بلیط قطار تهران به مقصد برسانید و بعد از آن به وسیله تاکسی ها تا کیلومتر چهار اتوبان تهران کرج بروید در این مکان چشم تان به مجموعه ای با نام ارم سبز می افتد که موزه پول در این مکان قرار دارد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.