منار مسجد خسروشیر

0 118

استان خراسان رضوی یکی از استان های گردشگر پذیر در ایران به شمار می رود که مهم ترین جاذبه آن حرم امام رضا است. البته این استان از شهرستان های مختلفی تشکیل شده است که دارای جاذبه های رنگارنگی هستند و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. یکی از این شهرستان ها، جغتای نام دارد که در شمال شرق کشور و شمال غربی استان خراسان رضوی در بین ۵۶°۳۶ٰ تا ۵۷°۱۶ٰ طول جغرافیایی و ۲۶°۲۵ٰ تا ۳۶°۵۳ٰ عرض جغرافیایی واقع شده ‌است. جغتای از شمال با شهرستان اسفراین و شهرستان جاجرم، از شرق با شهرستان جوین، از جنوب به شهرستان داورزن و شهرستان سبزوار و از غرب با شهرستان جاجرم و استان سمنان همسایه است. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری متعددی را بیابید که از میان آنها می توان به مسجد جامع قارزی، معصوم‌زاده جغتای، بقعهٔ سلطان سیدعبدالله، بقعهٔ سلطان سیداحمدرضا علوی، بقعهٔ سیدحسن غزنوی، مزار آقا سیدحسین، قلعهٔ کهنه و حاکم‌نشین آزادوار، قلعهٔ کهنه و قدیمی الله‌آباد، منار مسجد خسروشیر و … اشاره کرد. اگر روزی قصد دارید به این شهرستان بروید، می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان خریداری کنید و به این منطقه سفر کنید.

درباره منار مسجد خسروشیر

درباره منار مسجد خسروشیر

مساجد یکی از مهم ترین المان های شهری در ایران بعد از اسلام محسوب می شدند به صورتی که در هر شهری مسجدی ساخته می شد. مسجد به عنوان یک سازمان چند بعدی مردمی که می تواند تمام عرصه های زندگی فرد را مورد توجه قرار دهد، از دیرباز تاکنون به شیوه های مختلف خودنمایی است. برخی از مساجدی که در گذشته ساخته شدند امروزه نیز هنوز باقی مانده اند و در حال حاضر به عنوان جاذبه ای گردشگری و مذهبی مورد توجه قرار دارند. تعدادی از این مساجد به صورت سالم به جای مانده اند و برخی دیگر تنها بخش از آنها قابل مشاهده هستند. یکی از این نمونه ها، منار مسجد خسروشیر در شهرستان جغتای استان خراسان رضوی نام دارد. منار مسجد خسروشیر که به «مسجد خسروشیر» نیز شناخته می شود، در حدود ۲۰۰ متری مشرق روستای خسروشیر و در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان جغتای واقع شده است. قدمت بنای اصلی این اثر تاریخی به دوره سلجوقی بر می گردد که البته دارای بخش های الحاقی از دوره ایلخانی نیز است.

معماری بنا منار مسجد

معماری بنا منار مسجد

از مسجد تاریخی خسروشیر در حال حاضر تنها منار آن باقی مانده است. تزئیناتی که در این بنا وجود به قدری زیباست که مشخص می کند زمانی مسجدی زیبا و با شکوه در این محل وجود داشته است. این مسجد مساحت بالایی داشته و در کنار آن، منار آجری بلندی دیده می شده است. سبک معماری آن نشان می دهد، مسجدی دو ایوانی و تا حدی قابل مقایسه با مسجد فریومد بوده ‌است. تحقیقاتی که بر روی این بنا انجام گرفته است نشان از آن دارد که احتمالاً این مسجد در اوایل قرن هفتم هجری همزمان و همانند مساجد فریومد، گناباد، زوزن، ساخته شده‌ است و در دوره‌ های بعد بخصوص دوران ایلخانی مرمت و احتمالا قسمت‌هایی به آن اضافه شده ‌است. برای اینکه بدانید چگونه به دیدن این محل بروید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

راه های دسترسی به منار مسجد

راه های دسترسی به منار مسجد

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید در ابتدا به شهرستان جغتای سفر کنید. پس از اینکه به شهر جغتای رسیدید می توانید با وسایل نقلیه ای که در این شهر وجود دارد به سمت روستا خسروشیر حرکت کنید. فاصله روستا از شهر جغتای 28کیلومتر است که در مدت زمان 25 دقیقه می توانید این مسیر را طی کنید. اگر هم با خودرو شخصی می خواهید به این روستا بروید از مبدا جغتای باید در جاده جوین – جغتای قرار بگیرید.

بازدید از منار مسجد خسروشیر

بازدید از این اثر تاریخی – مذهبی هزینه ای را برای شما در پی ندارد و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. بهتر است در فصل بهار به این منطقه سفر کنید تا گرمای هوا موجب آزارتان نشود. مدت زمانی که برای تماشای آن نیاز دارید در حدود یک ساعت است و پس از دیدن از آن می توانید به گشت و گذار در روستا بپردازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.