اندیشمندان گردشگری گونه های مختلفی برای توسعه گردشگری شناسایی کرده اند که از آن نمونه می توان به گردشگری مذهبی، فرهنگی، طبیعت گردی، تجاری و … اشاره کرد. در این بین گونه ای که از اثرات مخرب و منفی زیست محیطی و اجتماعی کمتری برخوردار است و انطباق و همخوانی بیشتری با توسعه پایدار دارد، طبیعت گردی به شمار می رود. طبیعت گردی در میان گونه های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار و در دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته است. گردشگری در دنیا یکی از منابع مهم درآمدزایی و در عین حال از عوامل مؤثر در تبادلات فرهنگی بین کشورها تبدیل شده است. در بخش صنعت توريسم، اكوتوريسم بيشينه توسعه را دارد، كه تا حدود هفت درصد سريع تر از ساير بخش های توريسم توسعه يافته است. در سال های اخير اكوتوريسم، به يكی از شاخه های به سرعت در حال رشد، در صنعت گردشگری جهانی تبديل شده است و توانسته توجه گردشگران زيادی را برای دستيابی به تجربيات جديد به خود جلب كند. طبیعت گردی مسافرتي است كه به منظور مطالعه، تحسين، ستايش و كسب لذت از سيمای طبيعی و مشاهده گياهان و جانوران و آشنایی با ويژگی های فرهنگی جامعه های محلی در گذشته و حال صورت می گيرد. در ایران جاذبه های طبیعی مختلفی وجود دارد که می توانند مقصد مناسبی برای گردشگری طبیعی به شمار آیند که یکی از آنها آبشار مکی در استان کرمان و شهرستان راور قرار دارد.

معرفی آبشار مکی

معرفی آبشار مکی

شهرستان راور یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که از قدمتی بالا برخوردار است. آب و هوای راور خشک و بیابانی و پوشش گیاهی آن از نوع گیاهان خشک کویری است. بیشترین سطح زیر کشت آن به گندم اختصاص دارد و گیاهان دارویی مانند زیره و خاکشیر، از دیگر محصولات آن به شمار می روند. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که برخی از آنها قلعه قهقه راور، خانه فخری راور، برج فیض آباد، یخدان راور، برج امیر نخعی، روستای گوجر، دخمه زرتشتیان شریف آباد و … به شمار می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی آن یعنی آبشار مکی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. آبشار مکی در روستای مکی از توابع شهرستان راور قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار می رود. این روستا در فاصله 35 کیلومتری از شهر راور، مرکز شهرستان، و در همسایگی بخش شمالی کویر لوت قرار گرفته است. در این روستا دره ای زیبا وجود دارد که در آن آبشاری جریان دارد و به نام آبشار مکی شهرت دارد. این آبشار محل مناسبی برای دوستداران طبیعت به شمار می رود که در فصل بهار در اوج زیبایی خود قرار دارد.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که در بخش قبل گفتیم این آبشار درون دره ای جای دارد و از صخره ای سرازیر می شود که بر روی صخره می توانید شاهد خزه های بسیاری باشید. درون تنگه پوشش گیاهی منحصر به فردی وجود دارد که شامل انجیر وحشی، بنه، علف شورف بادام کوهی درمنه می شود و سراسر آن را فرا گرفته اند. این پوشش گیاهی در کنار آبشار صحنه ای بی نظیر و تماشایی را به وجود آورده اند که باعث می شوند افرادی که برای گذران اوقات فراغت به این مکان می آیند لحظاتی خاص را تجربه کنند. لازم به ذکر است که ارتفاع آبشار در حدود 12 متر می شود و پس از عبور از روی صخره ای، که باعث فرسایش آن شده است، بر روی حوضچه ای سنگی فرود می آید. صدایی که از این ریزش به وجود می آید می تواند آرامشی وصف ناپذیر را برای مسافران و گردشگران فراهم آورد. اگر دوست دارید این آبشار را از نزدیک ببنید می توانید بلیط سفر خود را از مستر بلیط تهیه کنید و راهی این منطقه شوید و از زیبایی وصف ناپذیر این آبشار بهره مند شوید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای دیدار از این آبشار باید به سمت شهرستان راور حرکت کنید و برای این کار می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس راور را به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این منطقه برسانید. پس از رسیدن به راور باید راهی روستای مکی شوید که با کمک وسایل حمل و نقل عمومی می توانید این کار را انجام دهید.

بازدید از آبشار مکی

برای دیدار از آبشار شرایط خاصی وجود ندارد و شما می توانید تحت هر شرایطی این کار را انجام دهید. بهتر است در فصل بهار به این سفر بروید زیرا طبیعت این منطقه در این فصل در اوج زیبایی خود قرار دارد و شما می توانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *