بازار میرزا سید رضا

0 370

در استان لرستان و شهر خرم آباد به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که هر یک نمادی از فرهنگ و تمدن این سرزمین هستند. از جمله بناهای تاریخی این خطه می توان کارونسراها، آتشکده ها، مساجد و بازارها اشاره نمود که از مراکز پر تردد و شلوغ شهر محسوب می شوند. بازارها از دیرباز نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی شهرها داشتند و محل تجمع تاجران و کشاورزان و عرضه کنندگان کالاها بودند. مردم نیز به منظور رفع نیازهای خود به این بازارها مراجعه می کردند. یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر خرم آباد بازار میرزا سید رضا است که قدمت آن به زمان قاجاریه باز می گردد. در واقع این بنا در ابتدا یک کاروانسرا بود که بعدها به بازار تغییر کاربری پیدا نمود. اگر می خواهید با بازار میرزا سید رضا بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه

کاروانسرا میرزا سید رضا به دستور میرزا سید رضا ساخته شد، به همین دلیل به این نام شهرت یافت. این شخص مدتی به صورت مستوفی حکومت می کرد اما سرانجام توانست به مقام نایب الحکومتی دست یابد. کاروانسرا میرزا سید رضا که از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری شهر خرم آباد محسوب می شود و ساخت آن در طی سال های 1250-1295 صورت گرفته است پس از مدتی به یک بازار بزرگ با 24 دهنه مغازه تبدیل شد. تمامی این مغازه ها دور تا دور یک صحن بزرگ واقع شده اند و این بازار و محیط آن فضایی بسیار جذاب و فوق العاده زیبا دارند. موقعیت جغرافیایی بسیارعالی این کاروانسرا موجب شده بود که کاروانیان بسیاری آن را برای استراحت انتخاب نمایند. اما با تغییراتی که در سبک زندگی ها صورت گرفت دیگر همانند گذشته کاروانسراها رونق نداشتند و این بنا مدتی به منزل میرزا سید رضا و بعد به شهربانی خرم آباد تبدیل گردید و در نهایت به بازاری معروف و شلوغ در خرم آباد تبدیل شد. سبک معماری این بنا نیز همانند سایر بناهای ساخته شده در دوره قاجاریه و مصالحی که در آن به کار رفته موجب شده است که در عین سادگی بسیار زیبا و چشم نواز باشد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بازار میرزا سید رضا که قدمت بنای آن به زمان قاجاریه باز می گردد دارای مساحتی حدود 450 متر و در ضلع شمالی کاروانسرا منزل میرزا سید رضا واقع شده است. اما به طور کلی مساحت کاروانسرا 1500 متر است.

معماری کاروانسرا میرزا سید رضا

این بنا دارای دو طاق نما بزرگ است که زیبایی منحصر به فردی دارند و بر روی درب های ورودی منزل واقع شده اند. آجرهایی که درساخت بنا به کار رفته از نوع مشبک و دندان موشی هستند. کاروانسرا میرزا سید رضا چندین اتاق بزرگ دارد اما اتاقی که در انتهای راهرو واقع شده بزرگتر از سایر اتاق ها است. ساختمان کاروانسرا همچنین دارای 9 طاق نما درشمال، 4 طاق نما در جنوب، 6 طاق نما در شرق و غرب است. طبقه نخست بنا دیوارپوش های زیبایی از جنس گچ دارد. پلان دو طبقه کاملا مشابه یکدیگر است. آنچه که موجب تمایز پلان های دو طبقه شده این است که در طبقه 2 دو اتاق ورودی دارای راه ارتباطی به اتاق بزرگ نیستند. بنای کاروانسرا دارای تزئیناتی مانند دو طاق نما بلند و زیبا است که ارتفاع هر یک از آن ها حدود 6 متر بوده وبا آجرهای منحصر به فردی تزئین شده اند.

بازار میرزا سید رضا

این بازار قدیمی دو راسته دارد که در راسته شرقی آن 24 دهنه مغازه واقع شده است و در راسته شمالی آن 16 دهنه مغازه وجود دارد. امروزه این بازار سنتی به مرکز خرید و فروش طلا در شهر خرم آباد تبدیل شده است و بازدید از آن به عنوان یک بنای تاریخی و مرکز خرید می تواند بسیار لذت بخش باشد. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که با خرید بلیط اتوبوس خرم آباد سفری به این شهر زیبا و قدیمی داشته باشید و این بازار را از نزدیک مشاهده نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازار میرزا سید رضا به عنوان یکی از مهم ترین بناهای تاریخی شهر خرم آباد در مرکز شهر واقع شده و بازدید از آن کاملا رایگان است. این بازار همه روزه به جز ایام تعطیل از 9 صبح تا عصر باز و پذیرای مشتریان و گردشگران گرامی است. اگر می خواهید در کنار بازدید از یک بنای تاریخی خریدی جذاب را تجربه کنید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما از این بازار بازدید نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

بازار میرزا سید رضا در محله بازار خرم آباد و مرکز این شهر واقع شده، از این رو دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر است. گردشگرانی که قصد بازدید از این مجموعه را دارند می توانند با استفاده از تاکسی های درون شهری، اتوبوس، خودروهای شخصی، تاکسی های اینترنتی مانند مستربلیط به آن دسترسی داشته باشند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.