کویر مزینان

0 424

وقتی اسم طبیعت گردی به میان می آید، اولین چیزی که همه به ذهنشان می رسد، طبیعتی سرسبز و مناطقی با آب و هوای خنک و کمتر کسی به این موضوع فکر می کند که گردش در کویر هم می تواند از جمله طبیعت گردی باشد. وجود چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعت در ایران ماننـد سواحل دریاها، دریاچه ها، تالاب ها، جزایر، بیشه زارها و نقاط سرسبز و خرم، گیاهان وحشی، جنگل ها و پارك های ملی، نواحی تفرجگـاهی، منـاطق کوهستانی و ییلاقی، پتانسیل های ورزشی-تفریحی مانند غارپیمایی، کوهنوردی، کوهپیمایی، کاوش های زمین شناسی، پیاده روی در طبیعت، شنا، قایقرانی، ماهیگیری و استفاده از غذاهای دریایی، جاذبه های مؤثر در درمان مانند چشمه های آب معدنی و حتی مناطق بیابـانی و کویری، از کانون ها و جاذبـه های توریست پذیر این نوع از جهـانگردی کشور ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود، که از آب و هوایی گرم برخوردار است و بیشتر بخش های آن گرم و خشک محسوب می شود و کویرهای زیادی در آن وجود دارد. یکی از این کویر ها، کویر مزینان به شمار می آید که در شهرستان داورزن استان خراسان رضوی واقع شده است و سالانه گردشگران زیادی برای دیدار از آن راهی این منطقه می شوند.

معرفی کویر مزینان

معرفی کویر مزینان

موقعیت جغرافیایی شهرستان داورزن از شرق به سبزوار و غرب به شهرستان میامی استان سمنان از شمال به شهرستان های جوی، جغتای و از جنوب به بخش روداب شهرستان سبزوار محدود می شود. این شهرستان در غرب استان خراسان رضوی به مرکزیت داورزن و مساحت 2873 است. این شهرستان یکی از مناطقی به شمار می رود که در آن طیف متوعی از جاذبه های گردشگری وجود دارد در بخشی از آن می توانید کوه های سر به فلک کشیده همراه با طبیعتی سرسبز را شاهد باشید و در قسمتی دیگر مناطق کویری قابل دسترس هستند، که کویر مزینان یکی از آنها به شمار می رود. کویر مزینان بخشی از ريگ خارتوران به شمار می رود كه در محدوده 35 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 56 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و با مساحت 1969 كيلومتر مربع در جنوب غربی شهرستان سبزوار قرار دارد. اگر چه طبيعت سبز، كوه های بلند و سواحل نيلگون زيباست، اما در كوير ، مناظر زيبا و شگفت انگيزی وجود دارد كه در هيچ جای ديگر نمی توان مشابه‌ی آن را ديد، بيابان های پوشيده از نمك، تپه های طلایی شن های روان و آسمان پر از ستاره گوشه ای از چشم اندازهای بی نظير كوير است. از شگفتی های جاذبه های كويری مزينان، انواع تپه های ماسه ای در اشكال متنوع و زيبا چون برخان، سيف، هرم های ماسه ای، تل های نباتی، چين و شكن ماسه ای، پيكان ماسه ای و … هستند كه چشم اندازی وهم انگيز و رؤيايی را برای هر ناظری فراهم می سازند. اگر دوست دارید در مورد کویر مزینان بیشتر بدانید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

تفریحات کویر مزینان

منابع عمده‌ی جاذبه های اكوتوريستی كوير مزينان شامل گردشگری سلامت، گردشگری ماجراجويانه، گردشگری علمی می شود، که با سفر به این منطقه می توانید از هر یک از آنها بهره مند شوید. با سفر به این منطقه می توانید از تفریحاتی مانند تورهای كويرنوردی و شن نوردی با كاروان های شتر، پهنه های پوشيده از ماسه و نمك و شوره زارها جهت املاح درمانی و نمك درمانی، رؤيت پديده‌ی سراب در پهنه های كويری، رصد اجرام آسمانی و پديده های خاص جوی مانند خورشيد گرفتگی و بارش های شهاب سنگی، اتومبيل رانی و موتورسواری و ورز ش های هوايی، اسكی روی شن، طبيعت گردی و سفر در مسير های بدون جاده و … استفاده کنید. نکته جالب توجه در موزد این کویر این است که رد روستاهایی که رد حاشیه این کویر قرار دارند می توانید باغات پر از میوه بیابید که این را می توان از شگفتی های این کویر دانست.

جاذبه های گردشگری نزدیک کویر

جاذبه های گردشگری نزدیک کویر

از آنجایی که این کویر در نزدیکی روستای مزینان واقع شده و این روستا از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است پس می توانید به آنها نیز دسترسی داشته باشید  که در ادامه برخی از آنها را اختصار شرح می دهیم.

خانه علی شریعتی

اگر از علاقمندان به دکتر علی شریعتی باشید می دانید که ایشان زاده این منطقه هستند و کتاب کویر ایشان نیز در وصف این منطقه است. خانه ای که در آن بزرگ شده اند ر این روستا وجود دارد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری منطقه به شمار می آید. خانه در روستای کاهک قرار دارد، کاهک و مزینان هر دو روستا‌هایی نزدیک به هم هستند، اما در سال‌های تولد، حیات و وفات دکتر شریعتی این روستا‌ها به همراه شهر داورزن از توابع شهرستان سبزوار بودند.

کاروانسرای شاه‌ عباسی مزینان

کاروانسرای مزینان که با نام کاروانسرای شاه‌ عباسی شهرت دارد، به دوره صفوی باز می‎ گردد. این اثر در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۶۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قنات مزینان

قنات مزینان در جنوب غربی روستا قرار دارد و طول تقریبی آن در حدود ۱۱۵ هزار متر و عمق چاه آن هم به تقریبا برابر با ۱۳۱ متر می شود و ۲۷۰ حلقه چاه دارد.

از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به یخدان های مزینان، قلعه اسماعیل‌ آباد مزینان، مسجد جامع مزینان و … اشاره کرد.

راه های دسترسی به کویر

راه های دسترسی به کویر

برای دسترسی به این مکان نیاز دارید که ابتدا به روستا مزینان که در 4 کیلومتری شهر داورزن قرار دارد بروید. برای رفتن داورزن می توانی بلیط اتوبوس داورزن را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خریداری کنید و خود را به این شهر برسانید و سپس با وسایل نقلیه موجود در آنجا به روستا بروید.

بازدید از کویر مزینان

بازدید از این مکان بدون هزینه است ولی باید حتما نکات ایمنی مربوط به گردش در کویر را رعایت کنید تا اتفاقی برای شما و همرانتان پیش نیاید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.