پارک مزداوند

0 168

سرخس شهر و شهرستانی تاریخی در خراسان رضوی به شمار می رود که در سال 1301 به دو بخش سرخس ایران و سرخس روسیه (امروزه در کشور ترکمنستان) تقسیم شد. شهر سرخس در ایران در حدود 185 کیلومتری شمال شرقی مشهد، در استان خراسان رضوی، و شهر سرخس ترکمنستان در همسایگی سرخس ایران، استان آخال، در جنوب کشور ترکمنستان قرار گرفته است. سرخس که در مسیر اصلی راه های مواصلاتی شهرهای مالی خراسان و ماورالنهر با داخل ایران واقع بود، از لحاظ بازرگانی رونق فراوان داشت، با وجود بازارهای متعدد سرخس خود گواه رونق بازرگانی است. مقدس از چهار بازار شهر یاد کرده است که یکی در مرکز در کنار مسجد جامع و سه تای دیگر در ربض یا حاشیه شهر قرار داشتند. در گذشته سرخس را ساکنان بومی و نیز اعرابی تشکیل می دادند که ظاهرا در همان سده نخست هجری در سرخس سکونت یافته بودند. بیشتر اهالی شهر حنفی و گروهی نیز شافعی بودند و بین آنها رقابت و نزاع در میان بود. با توجه به اینکه این شهر قدمتی بالا دارد و از آب و هوایی مناسب برخوردار است یکی از مراکز گردشگری استان به شمار می آید و در آن جاذبه های گوناگونی وجود دارد که یکی از جاذبه های این شهر پارک مزداوند نامیده می شود.

معرفی پارک مزداوند

معرفی پارک مزداوند

پارک ها را می توان یکی از جاذبه های تفریح اصلی هر منطقه ای دانست که برخی در نواحی طبیعی ایجاد شده اند و برخی دیگر به صورت دست ساز هستند. برخی از این پارک ها در حاشیه یا در داخل شهرها قرار دارند که به آنها پارک های شهری می گویند. این جاذبه ها به سبب دسترسی آسانی که دارند، دارای طرفداران بسیاری هستند و سالانه افراد زیادی برای تفریح و گذران اوقات فراغت کوتاه مدت این اماکن را انتخاب می کنند. یکی از این پارک ها در شهرستان سرخس استان خراسان رضوی قرار دارد و با نام پارک مزداوند شناخته می شود. پارک مزداوند در شهر مزداوند قرار دارد که فاصله آن از مرکز شهرستان در حدود 85 کیلومتر می شود. این پارک در دامنه کوهی قرار دارد که غاری در ارتفاعات کوه واقع شده است. محیط زیبا و خنک پارک باعث شده است که سالاه افراد زیادی این ناحیه را برای گذران اوقات فراغت انتخاب کنند. پس از رفتن به این پارک می توان علاوه بر اینکه از طبیعت بی نظیر آن بهره مند شد، به دیدار این غار نیز رفت که به نوبه خود بسیاری دیدنی است.

غار مزداوند

ساختار و محیط پیرامون پارک

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این پارک در دامنه کوهی قرار دارد که باعث شده است ساختاری پلکانی داشته باشد. همین پلکانی بودن پارک نمایی زیبا را برای آن به وجود آورده است. در جای حای این پارک می توانید شاهد آلاچیق های زیبایی باشید که محل مناسبی برای نشستن و لذت بردن از طبیعت اطراف است. در این محوطه امکانات نسبتا مناسبی دارد که شامل سرویس بهداشتی، پارکینگ، نمازخانه و … می شود. برای بالارفتن از کوه پله هایی تعبیه شده است که ادامه آنها شما را به غاری در ارتفاعات آن هدایت می کنند. مجله مستر بلیط به شما پینهاد می کند در صورت سفر به این ناحیه حتما از این پارک و غار آن دیدن کنید.

غار مزداوند

غاری نیز در ارتفاعات این کوه قرار دارد که دارای قدمتی بالا است و عمر آن به هزاره دوم پیش از میلاد بر می گردد. این غار با نام غار مزدوران یا مزداوند شهرت پیدا کرده است و گردشگرانی که برای استفاده از پارک می روند از آن دیدن می کنند. عرض دهانه ورودی آن به ۲ مترو ارتفای آن به ۵/۲ متر می‌رسد. داخل این غار دارای زیبایی شگفت آوری است که مطمئنا با دیدن آن حیرت زده خواهید شد.

راه های دسترسی به پارک

راه های دسترسی به پارک

اگر مایل شدید از این ناحیه دیدن کنید باید در ابتدا خود را به شهرستان سرخس برسانید. برای رفتن به سرخس هم راه ها متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها کمک گرفتن از مستر بلیط و خرید بلیط قطار سرخس از آن است. پس از اینکه به شهر سرخس رسیدید باید با کمک وسایل نقلیه عمومی که در این شهر قرار دارند به شهر مزداوند بروید تا بتوانید از نزدیک این ناحیه را ببنید.

بازدید از پارک مزداوند

برای گشت و گذار در این پارک شرایط خاصی وجود ندارد و می توانید به راحتی از آن دیدن کنید. بهتر است فصل بهار را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. با توجه به اینکه این پارک در ارتفاعات قرار دارد پیشنهاد می کنیم در شب به دیدن آن بروید تا از چشم انداز زیبایی که در شب نصیبتان می شود بهره مند شوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.