کویر حوض مره

0 220

قم پایتخت مذهبی ایران و یکی از شهرهای کویری کشور به شمار می آید، که علاوه بر جاذبه های تاریخی و مذهبی دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. در استان قم پنج تالاب وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها تالاب حوض مره یا کویر حوض مره است که در کیلومتر 50 جاده قم – گرمسار و در ضلع غربی منطقه حفاظت شده کویر و دشت مسیله قرار دارد. اگر می خواهید با تالاب حوض مره بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستربلیط همراه باشید.

تاریخچه کویر حوض مره

تاریخچه کویر حوض مره

کویر حوض مره قم به دلیل شرایط عالی و وِیژگی های منحصر به فردی که دارد زیستگاه پرندگان مهاجر بسیاری است. این تالاب در ضلع شرقی دریاچه نمک حوض سلطان قم واقع شده و دارای مساحتی بیش از 10 هزار هکتاراست. تالاب حوض مره از لحاظ ساختار، اکوسیستم و زیست بوم ها، شکل گیری و … دارای شرایط کاملا متفاوتی با تالاب حوض سلطان است. آب کویر حوض مره شور است و بخش قابل توجه آن توسط رودخانه شور و کرج تامین می شود. در واقع آب این رودها با عبور از ضلع شمالی و مجاورت کوه مره در استان قم در نهایت به تالاب حوض مره می ریزند. از مهم ترین تفاوت های کویر حوض مره با تالاب حوض سلطان می توان به این موضوع اشاره نمود که منابع تامین کننده آب تالاب حوض سلطان عمدتاً سفره های آب زیر زمینی هستند و این تالاب دارای کفه نمکی و حاشیه باتلاقی است، از این رو در فصل تابستان نیز لایه های نمکی آن همچنان مرطوب هستند. این در حالی است که آب تالاب حوض مره بیشتر توسط سیلاب و سرریز رودخانه های شور و البرز جنوبی تامین می شود و دارای حالت نمکی نیست. به عبارتی دیگر کویر حوض مره تالابی رسی است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اطراف تالاب حوض مره پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد که در اضلاع شمالی و شمال شرقی به خوبی قابل مشاهده است. به طور کلی می توان گفت در حاشیه این تالاب بالغ بر 40 نوع گونه گیاهی زندگی می کنند که از جمله آن ها می توان به اشنان، تاغ زرد و سیاه، درمنه بیابانی، اسفناج و سودا اشاره نمود که پرندگان مختلف و کمیابی در آن ها زندگی می کنند. شرایط مناسب این تالاب موجب شده است، که پذیرای پرندگان مهاجر بسیاری به ویژه در فصل زمستان باشد که از جمله آن ها می توان به انواع مرغابی، فلامینگو، تنجه، کاکایی ها، حواصیل ها، خروس کلی، چوب پا، سلیم ها، آبچلیک و … اشاره نمود. البته در گذشته های دور حیواناتی مانند گور ایرانی و جبیر نیز در این منطقه زندگی می کرده اند. کویر حوض مره در فصل زمستان که سیلاب ها اتفاق می افتد وسعتی بیش از 10 هزار هکتار دارد و گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر در آن مشاهده می شود اما در سایر فصول این تالاب زیبا به صورت دشتی رسی خود نمایی می کند.

شرایط بازدید کویر حوض مره

شرایط بازدید کویر حوض مره

بازدید از کویر حوض در تمامی روزهای سال امکان پذیر است اما با توجه به کویری بودن و شرایط آب و هوایی این منطقه بهترین زمان بازدید از آن فصل زمستان محسوب می شود، که تالاب پر آب است و پرندگان مختلفی در آن جا حضور دارند. گردشگرانی که با بلیط قطار قم به این شهر زیارتی سفر می کنند می توانند از این تالاب زیبا نیز بازدید نمایند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

کویر حوض در استان قم کیلومتر 50 جاده قم – گرمسار واقع شده است و گردشگرانی که به جای خودرو شخصی خود با استفاده از اتوبوس و قطار به این شهر سفر کرده اند می توانند با رزرو خودروهای اینترنتی مستر بلیط به راحتی از جاذبه های گردشگری و تاریخی قم به ویژه کویر حوض مره بازدید نمایند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.