آبشار ماربره دره شهر

0 199

طبیعت گردی را می توان نوع جدیدی  از سفر دانست که هر روز بر طرفداران آن افزوده می شود و افراد زیادی به این فعالیت می پردازند. این نوع از گردشگری می تواند در حین اینکه آرامش را برای گردشگران به همراه بیاورد، هیجان زیادی را نیز به آنها هدیه کند و دلیل این امر نیز فعالیت های مهیجی است که در حین سفر انجام می شود. در طبیعت گردی فعالیت هایی مانند شنا، قایق سواری، صخره نوردی، کمپینگ و … را انجام می دهند. رکن اصلی  این نوع سفر را جاذبه های طبیعی تشکیل می دهند که به باعث و بانی این سفر هستند و افراد برای دیدار از آنها به سفر می روند. یکی از جاذبه های طبیعی که می تواند بسیار خاص و پر طرفدار باشد، آبشار به شمار می رود. آبشار ها یکی از خوش منظر ترین جاذبه های طبیعی هستند که در هر کجایی که ایجاد شوند صحنه ای بی نظیر به وجود می آورند. در ایران آبشارهایی زیادی وجود دارند که طبیعت گردان را به سمت خود جذب می کنند یکی از این جاذبه ها آبشار ماربره دره شهر به شمار می رود. مجله مستر بلیط در مورد این آبشار اطلاعاتی را گردآوری کرده است که با مطالعه ادامه این مطلب می توانید به آنها دست پیدا کنید.

معرفی آبشار ماربره دره شهر

معرفی آبشار ماربره دره شهر

شهرستان دره شهر یکی از شهرستان های استان ایلام محسوب می شود که در دامنه کبیرکوه قرار دارد و می توان آن را یکی از سر سبزترین بخش های استان زیبای ایلام دانست. در این شهرستان رودخانه های گوناگونی جریان دارند که مهمترین آنها رودخانه سیمره به شمار می رود و آبادانی بسیاری را در اطراف خود پدیده آورده است. کبیرکوه امتداد جنوبی شهرستان را احاطه کرده، که پوشش جنگلی آن موجب تلطیف هوا و زیبایی منطقه به‌ خصوص در فصول زمستان (اواخر فصل) و بهار شده‌است. این شهرستان جاذبه های طبیعی گوناگونی مثل آبشار هفت آسیاب کبیر کوه، سراب کبیرکوه، رودخانه سیمره، ارتفاعات کبیرکوه و … دارد. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه آبشار ماربره دره شهر نام دارد که از طبیعتی بی نظیر و فوق العاده بر خوردار است. این آبشار در 20 کیلومتری جاده شهر دره شهر به سمت پلدختر و در نزدیکی روستای آرمو و کل سفید قرار دارد. این آبشار از نوع آبشارهایی به شمار می رود که در تمام طول سال دارای آب است و این را می توان یکی از ویژگی های آن به شمار آورد. طبیعت بی نظیر این آبشار باعث شده است که سالانه افراد زیادی چه از داخل استان و چه استان های دیگر راهی این محل شوند و از طبیعت زیبای آن بهره مند شوند.

ساختار و طبیعت آبشار ماربره

ساختار و طبیعت آبشار ماربره

این آبشار که از نوع آبشارهای کاسه ای است در دره ای قرار دارد که آب آن نیز به این دره می ریزد و در قسمت پایین حوضچه ای را به وجود آورده است که می توان از آن به عنوان استخر استفاده کرد و به شنا و آب تنی پرداخت. این آبشار از دل صخره های اطراف این تنگه بیرون می آید، که صحنه ای بی نظیر را پدید آورده است و چشم بینندگان را به خود خیره می کند. در اطراف این آبشار پوشش گیاهی خاصی وجود دارد که شامل درختان مختلف و گیاهان دارویی می شود. در ختان گرداگرد این آبشار شامل انجیر، انگور و نیزارهای بلند می شود و همچنین سرخس پرسیاوشان سرتاسر دامنه آبشار را پوشانده است. آب این آبشار پس از فرود آمدن مسیر خود را از میان صخره های پیدا می کند و مانند رودخانه ای از آن خارج می شود. از دیواره‌های کنار آبشار نیز آبی زلال به مانند چشمه‌ای جوشان جاری می شود که قابل شرب است. از آنجایی که این آبشار در میان تنگه قرار دارد تنها زمانی مشخص است که به نزدیکی آن برسید. این آبشار باعث شده است که صحنه ای بی نظیر در این محوطه ایجاد شود و آرامش خاصی را برای مسافرانی که به این مکان می روند به وجود می آورد.

راه های دسترسی به آبشار ماربره

راه های دسترسی به آبشار ماربره

در بخش های قبلی به این موضوع، که این آبشار در جاده دره به پلدختر قرار دارد، اشاره کردیم. اگر تصمیم گرفتید که با وسایل حمل و نقل به این محل بروید در ابتدا می توانید بلیط اتوبوس دره شهر را تهیه کنید و به این شهر بروید. پس از رسیدن به این شهر می توانید با استفاده از تاکسی به سمت این آبشار حرکت کنید. البته پیشنهاد می کنیم برای رفتن به این آبشار از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید تا راحت تر به این محل برسید.

بازدید از آبشار ماربره دره شهر

برای دیدن این آبشار بهتر است که در فصل های بهار و تابستان مراجعه کنید زیرا در این دوران آب آبشار در بیشترین حالت خود قرار دارد و زیبایی خاصی دارد. به یاد داشته باشید در اطراف آبشار امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس حتما وسایل مورد نیازتان را با خود به همراه ببرید همچنین از به جا گذاشتن زباله و آسیب رساندن به محیط طبیعی آن جدا خودداری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.