کرمان یکی از شهرهای پر جمعیت ایران به شمار می رود که به دلیل ارتفاعات زیادی که دارد به عنوان یکی از شهرهای کویری معتدل شناخته شود. این شهر پیشینه ای دور و درازی دارد و مهم ترین وقایع تاریخی درون آن صورت گرفته است به همین علت به عنوان پنجمین شهر تاریخی کشور محسوب می شود. حدود 7 هزار جاذبه تاریخی در این شهر قرار دارد که گردشگران از سراسر کشور و دیگر کشورها برای بازدید از آن ها راهی می شوند. یکی از این جاذبه ها مسجد ملک است که امروزه آن را با نام مسجد امام خمینی می شناسند. در ادامه بحث در مجله مستر بلیط به ویژگی ها و معماری منحصر به فرد این مسجد تاریخی خواهیم پرداخت.

تاریخچه

تاریخچه

 مسجد ملک یا همان مسجد امام خمینی در زمان حکومت سلجوقیان احداث شده است و از معماری آن زمان برای احداث این مسجد بهره برده اند. با رفتن به مسجد ملک می توانید از زیبایی های طراحی و ظریف کاری معماران آن زمان آگاه شوید. یعنی می توان گفت سال ساخت این مسجد به سال 478 هجری قمری بر می گردد  که ملک توران شاه یکم دستور ساخت آن را داده است. این اثر تاریخی در سال 1346 به عنوان یکی از آثار نفیس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مساجد ایرانی هر کدام به دوره خاصی باز می گردند که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. این ویژگی ها به خوبی گویای ذوق هنری و هوش و ذکاوت پیشینیان ما است. در زمان سلجوقیان مسجد ها را به صورت چهار ایوانی ساخته اند و گنبدی بزرگ را بر روی گوشواره های آن قرار می دادند. این مسجد 900 ساله از شبستان های مختلف برخوردار است  که صحن آن بیشتر از 9 هزار متر مربع می شود. بزرگ ترین ایوان مسجد را می توان در ضلع غربی آن مشاهده کرد که آن را با آجر کاری تزئین کرده اند. محراب های این مسجد مربوط به زمان حکومت آل بویه می شود که با گچ بری آن را تزئین کرده اند. شما با در اختیار داشتن بلیط قطار کرمان به راحتی می توانید به این شهر مملو از جاذبه های تاریخی سفر نمایید و برای بازدید از این مسجد خود را به این محله قدیمی برسانید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

محراب های مختلفی درون این مسجد قرار دارند که با توجه به مرمت ها و بازسازی هایی که بر روی آن صورت گرفته یکی از محراب ها را به پشت بام شبستان امام حسن انتقال داده اند که متعلق به 150 سال قبل از حکومت سلجوقیان می شود و در زمان آل بویه آن را ساخته اند، همچنین مسجد ملک دارای سه درب ورودی است. برای وضو گرفتن در گذشته آب نمایی وجود داشت که ارتفاع آن 4 متر بود و از آب قنات سرچشمه می گرفت، که با خشک شدن قنات آب این آب نما هم خشک شد و به جای آن سنگ فرش هایی را قرار دادند. برج مشهور سلجوقی که با ارتفاع 6 متر در این ساختمان قرار دارد قسمت های مختلف آن از بین رفته است. در زمان حکومت سلجوقیان درب ورود به مسجد را با ارتفاع بسیار کمی قرار داده اند، چرا که اعتقاد داشتند که برای وارد شدن به مسجد باید سر خود را به نشانه تعظیم فرود آورند. این مسجد در محله ای قدیمی از کرمان یعنی شاه عادل واقع شده است، با رفتن به آن جا می توانید قدم زدن در بافت تاریخی این شهر را هم تجربه نمایید. بسیاری از افراد برای مسافرت ممکن است از هواپیما استفاده نمایند، بنابراین می توانند از طریق مراجعه به اینترنت بلیط هواپیما کرمان را خریداری نمایند.

شرایط بازدید

برای بازدید از مسجد ملک کرمان یا همان مسجد امام خمینی نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید و به راحتی می توانید وارد این ملک تاریخی شوید. با بازدید از این مسجد می توانید از ویژگی های آن به خوبی آگاه شوید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که گفته شد بسیاری از افراد برای رفتن به مسافرت از ماشین های خود استفاده می کنند، چرا که دیگر با مشکل پارک و دیگر موارد رو به رو نیستند، از این رو می توانید از طریق سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید. زمانی که به مقصد رسیدید از تاکسی هایی که در این شهر مشغول فعالیت هستند استفاده نمایید تا شما را به مسجد ملک برسانند. عده ای که برای راهی شدن به سوی کرمان از ماشین های خود بهره می برند و لذت گذر از جاده های کویری را مشاهده می کنند می توانند هنگام رسیدن به کرمان به دنبال خیابان امام خمینی باشند، چرا که این مسجد در خیابان امام خمینی واقع شده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *