عمارت و شكارگاه ملاده

0 418

مهدی شهر از شهرستان های استان سمنان به شمار می رود و در قسمت شمالی این استان قرار دارد. مرکز این شهرستان مهدی شهر یا سنگسر نامیده می شود و مردم آن به زبان سنگسری صحبت می کنند. سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حتی به زمان سلسله‌های پیشدادی بر می گردد و در شاهنامه فردوسی هم از سنگسر که همان سکسر یا سکسار باشند سخصحبت شده است. این شهرستان دارای آب و هوایی مطبوع و خنک است که به همین خاطر یکی از مقاصد گردشگری در فصل تابستان محسوب می شود. بسیاری از مردم استان سمنان برای گذراندن اوقات فراغت خود در آخر هفته به این شهرستان سفر می کند. طبیعت زیبای این شهر به همراه آثار تاریخی متنوع این منطقه را به مقصدی مناسب هم برای طبیعت دوستدان و هم علاقمندان به تاریخ تبدیل کرده است. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به مواردی نظیر پارک آبشار مهدی‌شهر، حسینیه المهدی، موزه عشایری ایل سنگسر، عمارت کیپور (خیل خان مهدیشهر)، دیواره صخره‌نوردی سنگسر سل، کافر قلعه، امامزاده قاسم مهدیشهر و عمارت و شكارگاه ملاده اشاره کرد. در ادامه اطلاعاتی در مورد عمارت و شكارگاه ملاده برای شما رائه می دهیم پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

درباره عمارت و شكارگاه ملاده

درباره عمارت و شكارگاه ملاده

خانه ابراهیم خان که به شکارگاه ملاده نیز شناخته می شود در روستاي بسیار زیبا و خوش آب و هواي ملاده از توابع استان سمنان  واقع است. در ملاده دو عمارت تاریخی وجود دارد که یکی از آنها خانه ابراهیم خان (شکارگاه ملاده) است. این دو عمارت بزرگ در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود 50 متر به موازات هم هستند، اما مالکیت این خانه ها از یکدیگر جدا است. روستای ملاده یکی از زیباترین مناطق مهدی شهر (سنگسر) در استان سمنان محسوب می شود که سالانه گردشگران بسیاری از جمله اسکی بازان را به خود جذب می کند، پس برای آشنایی بیشتر با این منطقه گردشگری با مجله مستر بلیط همراه باشید. اين بنا در سال 1287 هجری قمري به همت ابراهيم خان، حاكم دودانگه و چهاردانگه براي سكونت شخصي احداث شد. پس از ابراهيم خان پسرش اسماعيل خان در آن زندگي مي­كرد و به علت كشته شدن او بازماندگان ايشان از آن محل كوچ كردند و خانه را بدون سکنه رها کردند. در حال حاضر سرپرستي اين ساختمان ها به عنوان آثار باستاني به عهده سازمان ميراث فرهنگي استان بوده و محل بازديد گردشگران است .

معماری عمارت

معماری عمارت

طراحی و تزیین داخلی عمارت ها نیز بسيار زيباست. تزیینات داخلی بنا از گچ بری های زیبا به همراه نقش های هنری بر دیوارها، طاق نماها و شیشه های رنگی، به علاوه وجود شومینه های کوچک فضای داخلی عمارت ها را زیبا و دلنشین کرده است. سر در اصلي عمارت ها از جنس چوب است و درهاي اين دو ساختمان به فاصله چند متر در مقابل هم قرار دارند. به علاوه این فضای بیرونی این عمارت ها متشکل از يك حياط بزرگ با درختان فراوان و متنوع است. سفر به روستای بسیار زیبای ملاده و حتی اقامت کوتاه مدت در آنجا می­تواند تجربه ای خاص و به یاد ماندنی باشد.

اگر قصد سفر به مهدی شهر را کردید می توانید با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط این سفر را انجام دهید، خرید آنلاین از مستر بلیط باعث می شود تجربه ای امن و سریع را پیدا کنید.

راه های دسترسی به عمارت و شكارگاه

راه های دسترسی به عمارت و شكارگاه

برای اینکه بتوانید این بنا را ببنید باید به شهرستان مهدی شهر در استان سمنان بروید. پس از آن باید در مسیر فینسک به روستاهای چالم و شلی قرار بگیرید. این بنا در روستایی به نام ملاده قرار دارد. این سفر را بهتر است با خودرو شخصی انجام دهید تا سریع تر و راحت تر به این مکان برسید.

بازدید از عمارت و شكارگاه ملاده

زمان دیدار از این بنا هزینه از شما دریافت می شود. پیشنهاد ما به شما این است که در طول روز از این بنا دیدن کنید تا کلیه قسمت های آن را ببنید. با توجه به این که این روستا از طبیعت زیبایی دارد بهتر است زمانی را نیز در این روستا به گشت و گذار بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.