ایران جاذبه های فراوانی دارد. وجود جاذبه های بسیار در ایران موجب شده است که آن را جهانی در یک مرز بنامند. جاذبه های ایران آنقدر متنوع است که تقریباً براي هر سلیقه ای، انگیزه کافی را برای سفر به آن فراهم می کند. کارشناسان صنعت گردشگری معتقدند که ایران به لحاظ ظرفیت های برنامه ریزی صنعت گردشگری، جزء ده کشور اول جهان محسوب می شود. یکی از این ظرفیت های گردشگری در ایران روستاها به حساب می آیند. گردشگری بیش از یک قرن، در بسیاری از مناطق روستایی وجود داشته و منبع اصلی درآمد و اشتغال زایی در برخی مناطق بوده است. گردشگری روستایی، شامل سفر به مناطق روستایی می شود جاذبه های گردشگری خاصی در آنها وجود دارد، که شامل جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی می شود. البته مهم ترین جاذبه ای که افراد به سمت روستاها می کشاند جاذبه های طبیعی هستند. در ایران روستاهای بیشماری وجود دارند که در سراسر این سرزمین پراکنده شده اند. یکی از این روستاها در استان خوزستان شهرستان باغملک قرار دارد و با نام روستای مال‌ آقا شناخته می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم و شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم.

معرفی روستای مال‌ آقا

معرفی روستای مال‌ آقا

شهرستان باغملک که در استان خوزستان قرار دارد یکی از شهرستان های آن به شمار می رود که دارای جاذبه های متنوعی است و مقصد اصلی بسیاری از افراد برای طبیعت گردی محسو می شود. این شهرستان علی رغم اینکه در استان خوزستان قرار دارد، دارای آب و هوایی معتدل است که باعث می شود در همه فصل بشود به این شهرستان سفر کرد. یکی از جاذبه های آن روستای مال‌ آقا به شمار می رود که امروزه به عنوان منطقه گردشگری شناخته می شود و سالانه افراد زیادی هم از داخل استان و هم استان های همجوار به این منطقه سفر می کنند. مال آقا روستایی زیبایی در دامنه کوههای زاگرس است از توابع شهرستان باغملک خوزستان به شمار می رود و عنوان دهکده نمونه گردشگری را دارد. این روستا که در 32 کیلومتری شهر باغملک واقع شده و دارای بافت سنتی و قدیمی و همچنی مردمی خونگرم و مهمان نواز است. این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد که باعث شده است طبیعتی بی نظیر و آب و هوایی معتدل و خنک داشته باشد. سالانه، خصوصا در دو فصل بهار و تابستان، جمعیت زیادی برای گذراندن اوقات فراغت و سیاحت به این مکان خوش آب و هوا سفر می کنند. این روستا علاوه بر اینکه طبیعتی بکر و منحصر به فرد دارد از قدمت بالایی نیز برخوردار است.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

این روستا که در منطقه‌ی کوهستانی قرار دارد در دامنه کوه واقع شده و از بافتی قدیمی با خانه های گلی و سنگی برخوردار است. همانطور که اشاره کردیم این روستا از قدمتی بالا برخوردار است که موجب می شود در آن آثار تاریخی متعددی مربوط به گذشته های بسیار دور در آن یافت شود. از جمله جاذبه های تاریخی این روستا می توان به کتیبه‌های سنگ‌نوشته به‌جا مانده از دوران مصریان ملقب به بردگپ (سنگ بزرگ) و همین‌طور آثار باقیمانده از خانه‌های ساخته شده در دل کوه اشاره کرد. یک سازه کهن آبیاری هم در کنار روستا وجود دارد که در گویش محلی آن را «بیاره» می‌گویند. این سازه در فصول بهار و تابستان پوشیده از گیاه «پر سیاوش» می‌شود و منظره زیبایی را پیش چشم بازدیدکننگان قرار می دهد. گور دخمه‌سنگی و آسیاب‌های آبی دوره ساسانیان نیز از جمله جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شوند. دیگر جاذبه های گردشگری این روستا به طبیعت آن بر می گردد که می توان آن را مهم ترین جاذبه این روستا دانست. از میان جاذبه های طبیعی آن می توان به رودخانه ای خروشان، که آبی سرد دارد، اشاره کرد که از کنار روستا می گذرد و محیطی نشاط آور را به وجود آورده است. علاوه بر این کوه های سر به فلک کشیده به همراه دامنه های سرسبز و دلنشینش از دیگر زیبایی های آن محسوب  می شود که دل هر کسی را می ربایند. فضای روستایی، آن یکی دیگر از بخش هایی است که می تواند برای کسانی که از شهر به اینجا می روند جذاب و دیدنی باشد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

این روستا در ۶ کیلومتری شهر قلعه تل و ۳۵ کیلومتری باغملک قرار دارد اگر می خواهید با وسایل حمل و نقل عمومی به این روستا بروید در ایتدا می توانید بلیط اتوبوس باغملک را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سپس با وسایلی که از آنجا به سمت روستا می روند خود را به آنجا برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید که به صورت مستقیم باید به سمت آن حرکت کنید.

بازدید از روستای مال‌ آقا

اگر فصد دیدار از این روستا را دارید می توانید همه روزه در فصل های خنک سال به آنجا بروید. برای اینکه شب را نیز در این روستا بمانید می توانید خانه یا باغی که مربوط به اهالی روستا است را کرایه کنید. پیشنهاد می کنیم برای اینکه از ازدحام جمعیت دور باشید آخر هفته را برای این سفر انتخاب نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *