دشت لار

0 418

گردشگری یکی از صنعت های درحال پیشرفت در کشورمان به شمار می رود، که طی دو دهه اخیر موجب شده است تا بسیاری از مناطق دیدنی مانند دشت لار به همه معرفی گردد. اکنون بیایید با هم سفری به دماوند زیبا داشته باشیم. مجله مستر بلیط همواره با شما همراه است، تا آخرین اطلاعات و اخبار سفرها، جاذبه های گردشگری، بهترین سوغات و شرایط اقامت مسافران را به حضورتان ارائه دهد. شهرستان دماوند از توابع استان تهران، از مناطق کوهستانی، سرسبز و با طبیعتی زیبا، هر ساله تعداد بیشماری از عاشقان سفر و سیر و سیاحت را به دامان خود مهمان می کند. دماوند فاصله ای نزدیک با تهران دارد و از همین رو گشت و گذار در این منطقه با صفا نزد مردم تهران از محبوبیت بالایی برخوردار است. هوای تهران هر روزه درصد آلودگی بیشتری پیدا می کند و مردم برای رهایی از هوای ناپاک به دامان دماوند پر سخاوت پناه می برند. اگر تا به حال به دماوند نرفته اید، توصیه می کنیم حتما در اولین فرصت مقدمات یک مسافرت شیرین و دلچسب را در برنامه فراغت خود قرار دهید. شهرستان دماوند از قسمت جنوبی به استان سمنان، شمال به استان مازندران، غرب به بومهن و از قسمت شرق به فیروزکوه می رسد.

درباره دشت لار

درباره دشت لار

یکی از جاذبه های دیدنی دماوند دشت لار نام دارد، که حدود 70 کیلومتری تهران قرار گرفته است. دشت لار در جوار مناطق خوش آب و هوای لواسانات، گرمابدر، کوه نور و خاتون بارگاه است. این دشت منطقه ای مسکونی محسوب نمی گردد، اما به عنوان محل اطراق کوچ نشین ها و عشایر مورد استفاده قرار می گیرد. از سویی دیگر یکی از محدوده های تحت حفاظت محیط زیست و جنگلبانی است که گونه های نایاب و ارزشمند جانوری را در خود می پروراند. شکار در دشت لار از اواسط بهار تا پایان تابستان ممنوع است. سال 1354 دشت را به پارک ملی لار تغییر نام دادند و به ثبت سازمان میراث فرهنگی رساندند. فصل بهار دشت پر از گل های مختلف به ویژه لاله های سرخ می شود و تنها با سفری یک روزه می توانید برای هفته ها انرژی مثبت و نشاط در وجودتان ذخیره نمایید. پهنای دشت در واقع بخش هایی از استان مازندران را نیز در برگرفته و در قسمت جنوبی نیز با شهرستان شمیرانات همسایه است. دشت لار به خاطر شرایط فوق العاده ای که از نظر آب و هوا دارد، یکی از شکارگاه های محبوب سلاطین به شمار می رفته است.

تاریخچه

مستر بلیط مفتخر است که با شما عزیزان در راه شناخت بهترین جاذبه های گردشگری ایران همقدم است. دشت لار در گذشته های بسیار دور جزء مناطق تاریخی قصران از توابع شهر ری به شمار می رفته است و در برخی از اسناد تاریخی اطراق سلاطین و شاهزادگان را در این محدوده طی سال های 613 هجری حدود دوران تیموریان تا اواخر سلطنت قاجار در این دشت رویایی را به ثبت رسانده اند. گستره پارک ملی لار در سال 1354 به ثبت رسید و از سال 1361 به منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده به عنوان زیستگاه جانوران تبدیل گردید. در فصل بهار تا اولین ماه پاییز اطراق عشایر در این محدوده و سیاه چادرها به همراه جشنواره ای از رنگ های دلنشین البسه محلی، تابلویی بی نظیر را به نمایش می گذارد.

نقشه و معرفی نقش های مختلف

نقشه و معرفی نقش های مختلف

پوشش گیاهی متنوع

همانگونه که از نام دشت انتظار داریم محدوده ای بسیار وسیع، پراز گل های رنگارنگ، درختان پراکنده، رودخانه ای نسبتا پر آب و گونه های متفاوتی از جانداران است. دشت لار با گونه های گیاهی بسیار چشم نواز و متفاوت جلوه ای دوست داشتنی را پدید می آورد. مهمترین بخش دشت را شقایق های سرخ و لاله های وحشی پوشانده اند و در فصل بهار به ویژه اردیبهشت نمایی بی نظیر برای ثبت لحظات ناب را برای گردشگران ایجاد می کند. پوشش گیاهی متنوع در کنار انواع گیاهان دارویی مانند باریجه، بارهنگ، کاسنی، گلپر، شیرین بیان، چای کوهی، شنگ، کاسنی و آویشن پهنه ای بسیار گسترده را به خود اختصاص داده اند. افرادی که در ساخت و تولید داروهای طبیعی و ارگانیک تبحر دارند، هر ساله در بهار تا پایان تابستان به جمع آوری گونه های دارویی گیاهی می پردازند. رودخانه ها و انشعابات فراوانش از کوه به سمت دشت در جریان هستند و وجود سد لار نیز یکی از جاذبه های دیدنی پارک ملی لار به شمار می رود. هرچه به تابستان نزدیک می شویم، رویش گل های سوسن، نسترن های وحشی، بنفشه و بابونه رو به افزایش می رود و تصویری رویایی تر از این محدوده را عرضه می کند. وزش باد پاییزی در میان دشتی پر از گل های رنگارنگ تکه ای بهشتی را برای هر بیننده ای تداعی خواهد نمود.

زیستگاه جانوران مختلف و کمیاب

جانورانی که در این منطقه زیبا و جذاب زندگی می کنند به گونه های متفاوتی همچون گیاه خواران مثل قوچ، خرگوش، کل، بزکوهی، گراز، آهو،  و در دسته پرندگان جاندارانی همانند جغد، عقاب طلایی، خفاش، کبک، تیهو، بلدرچین، طوطی، سینه سرخ و دارکوب دیده می شوند. از سویی دیگر نیز جانورانی از قبیل موش خرما، روباه، موش صحرایی، بزمجه، گورکن، عقرب، مار، خرس قهوه ای، مارمولک و نوعی سنجاب خاکی نیز در این زیستگاه به حیات مشغولند. رودخانه های دشت لار تنوع آبزیان را نیز دارد و مهم ترینشان ماهی قزل آلا خال قرمز است. مراتع سرسبز پارک ملی لار موجب افزایش زاد و ولد حیوانات گیاه خوار و چهارپایان شده است و در برخی مواقع سال دو قلاده پلنگ نیز در نواحی نزدیک به رودخانه به چشم می خورند، که امیدواریم به تعداد بالاتری برسند.

زیستگاه جانوران مختلف و کمیاب

دشت لار یا دشت شقایق های سرخ

دشت لار در فصل بهار همچون فرشی گسترده از انواع شقایق های سرخ، بنفش، سفید و سوسن های زرد و آسمانی که آینه وار بر پهنه دشت خود را سایبان نموده اند، می تواند بهترین جاذبه ی گردشگری دماوند به شمار رود. مسافران عزیز با خرید بلیط اتوبوس به راحتی خود را به دشتی رویایی با مناظر طبیعی می رسانند و شیرین ترین خاطرات را در زندگی خود ثبت می کنند. پس زمینه دشت لار در عکس های شما تصاویری بهشتی را پدید می آورد.

جاذبه های زیبا و بکر در اطراف دشت لار

سد لار

سد لار در جوار کوه دماوند بخشی عظیم را به پرورش ماهی به ویژه قزل آلای خال قرمز اختصاص داده است. از سویی دیگر ورزش های مهیجی همچون اسکی روی آب نیز برای ایجاد هیجان و لذت مسافران ارائه می دهند. سد خاکی لار با مساحتی بالغ بر 2500 متر و ارتفاع 105 متر حجمی حدود 21 میلیون متر مکعب آب را در خود جای داده است. نمای دریاچه ای که پشت سد ایجاد شده است، آرامشی غیر قابل وصف را به مسافران هدیه می دهد. طراوتی که آب به فضای دشت بخشیده منطقه ای دلنشین را برای پرورش زنبور و تولید عسل بسیار مرغوب را فراهم کرده است و بخشی از درآمد روستا نشینان شهرستان دماوند به تولید ماهی و عسل تعلق دارد. خرداد ماه برای صید ماهی بسیار مناسب می باشد، که می تواند ساعات دلنشین و مهیجی را رنگارنگ تابلویی منحصر به فرد از این منطقه ساخته که دیدنش خالی از لطف نیست.

در دشت لار چه تفریحاتی برای گردشگران وجود دارد؟

آبشار سفید یا آبشار قو در نزدیکی دشت لار

آبشار قو یا آبشار سفید در جوار سد لار و قسمت پایانی دره سفید آب قرار گرفته است. دره سفید آب محل اطراق عشایر است، که نمایی بسیار زیبا از دره را به تصویر می کشد. کوه دماوند منشاء رودهای پر آب این منطقه که طراوت و سرسبزی خارق العاده ای را به وجود آورده است. علاقه مندان به مناظر بکر و حضور در طبیعتی دلنشین می توانند در تمام سال برای گذران اوقاتی شیرین به دشت لار سفر نمایند.

در دشت لار چه تفریحاتی برای گردشگران وجود دارد؟

یکی از بهترین گزینه های لذت بخش در سفر به دشت لار امکان ثبت عکس های بسیار زیبا و فراموش نشدنی است، که با تنوع منظره های منحصر به فرد، در هر گوشه از دشت، شما را با زیبایی های خاصش غافلگیر می کند. محیط پارک ملی لار برای پیاده روی های مفرح و دوستانه گزینه ای ایده آل به شمار می رود. اطراف رودخانه به سمت دشت شقایق و کناره سد جاده ای مناسب و هموار برای اشخاصی که به ورزش یا قدم زدن علاقه مندند، مکانی دوست داشتنی را رقم می زند.

چه زمانی از دشت لار دیدن کنیم؟

اگر چه تمام فصول سال برای سفر به دشت لار و لذت بردن از انواع تفریحات آن مناسب است، اما بهترین زمان برای گشت و گذار در این منطقه بهشتی بهار تا پایان تابستان به شمار می رود. این فصل ها زمان اطراق عشایر خونگرم و مهمان نواز در دشت لار است و اشخاصی که قصد اقامت بیش از یک روز در پارک را دارند، می توانند، از عزیزان کوچ نشین چادر اجاره کنند و یا با امکانات کمپ به این محدوده سفر نمایند و در جوار عشایر اطراق کنند. تصور کنید صبح را با عطر نان تنوری، شیر داغ و تازه، انواع کلوچه های سنتی، لبنیات خوش طعم شروع کنید، ضمن اینکه صدای دلنشین سرخ شدن تخم مرغ تازه در روغن محلی نیز در جای خود تکرار نشدنی خواهد بود. عشایر مهمان نواز با پخت غذاهای محلی خوش عطر، و سرشار از انواع ویتامین ها، شما را بر سفره های پر برکت شان دعوت می نمایند و لحظاتی به یاد ماندنی را در خاطرات تان به ثبت می رسانند. اگر قصد سفر به دشت لار را دارید، حتما امکانات کوه نوردی همچون پوشیدن کفش مناسب، به همراه داشتن چادر کمپ، البسه گرم، وسایل خواب و ابزار آشپزی را در اولویت قرار دهید.

زمان دیدار دشت لار

شرایط بازدید

دشت لار مکانی طبیعی و آزاد است، که شما می توانید هر زمان از سال را برای بازدید از این منطقه در نظر بگیرید، اما توصیه می کنیم حتما در ساعات اولیه صبح به سمت پارک حرکت نمایید تا زمان کافی برای گشت و گذار و تفریح داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر از سمت بزرگراه بابایی به سمت جاده هراز حرکت کنید، در طول مسیر بومهن و رودهن را پشت سر گذاشته و پس از امامزاده هاشم، به منطقه دماوند وارد می شوید. کمی جلوتر مجسمه طلایی از یک کوهنورد را خواهید دید، که مسیر را با اشاره دست به شما نشان می دهد. همان مسیر مستقیم را در پیش بگیرید و پس از حدود 15 دقیقه به دشت سرسبز و رویایی لار می رسید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.