موزه مردم شناسی دزفول

موزه مردم شناسی دزفول

دزفول یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای ایران محسوب می شود که جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی متعددی در آن نهفته است. به همین دلیل سالانه به ویژه در فصل زمستان و بهار گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به دزفول سفر می کنند. از معروف ترین اماکن دیدنی دزفول می توان به موزه مردم شناسی آن اشاره نمود. موزه ها در هر شهری از مهم ترین جاذبه های آن محسوب می شوند که بازدید از آن ها بسیار لذت بخش است، زیرا اطلاعات بسیار مناسبی در مورد شهر را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهند. اگر می خواهید با موزه مردم شناسی دزفول بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه

موزه مردم شناسی دزفول که در حمام کرناسیون قرار دارد در یکی از قدیمی ترین محلات دزفول به نام کرناسیون واقع شده، از این رو از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند است. قدمت این حمام به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه باز می گردد. حمام کرناسیون دارای دو بخش زنانه و مردانه بود که ساختار یکسانی داشتند و تنها زمان استفاده از آن برای هر دو جنسیت در زمان قاجار متفاوت بود. به عبارتی ساعاتی در روز به استفاده آقایان و ساعاتی به بانوان اختصاص داشت. البته ورودی بانوان و آقایان کاملا مجزا بود و بانوان از راه پشت بام و پلکان می توانستند به داخل حمام دسترسی داشته باشند. در نزدیکی حمام چاهی وجود داشت که در گذشته آب مورد نیاز حمام توسط آن تامین می گردید. به مرور زمان و تغییراتی که در سبک ساخت و سازها و زندگی مردم ایجاد شد حمام کرناسیون کمتر مورد استفاده قرار می گرفت به طوری مسئولین در سال 1382 تصمیم به بازسازی بنا گرفتند و در سال 1385 به موزه مردم شناسی دزفول تبدیل کردند و به این ترتیب حمام کرناسیون تغییر کاربری پیدا نمود. امروزه این موزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر دزفول محسوب می شود که بازدید از آن می تواند بسیار لذت بخش باشد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

موزه مردم شناسی دزفول با مساحتی نزدیک به 880 متر مربع از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که تزئینات آجر کاری زیبا به همراه سردری کوچک دارد. سقف حمام بسیار بلند و گنبدی شکل و همانند سایر حمام های عمومی دوره قاجاریه است. این سبک معماری موجب شده که عبور و مرور هوا به خوبی انجام شود و گازهای سمی موجود در حمام به سرعت خارج شوند. پس از تغییر کاربری حمام بخش مردانه به موزه مردم شناسی و بخش زنانه به محل ارائه صنایع دستی استان تبدیل گردید. این حمام موزه دارای بخش های مختلفی است که هر یک از آن ها امروزه قسمت مهمی از موزه هستند. از جمله این بخش ها می توان به سربینه های شش ضلعی اشاره نمود که امروزه مجسمه هایی در هر کدام از آن ها وجود دارد که نمادی از سبک زندگی قدیم مردم این خطه است. در این موزه حجره های متعددی ایجاد شده است که در هر یک با استفاده از مجسمه ها مشاغل سنتی در معرض تماشا قرارداده اند. تمامی مجسمه های این موزه دارای پوشش سنتی این خطه هستند. از جمله این مشاغل می توان به آهنگری، خیاطی، نمد مالی، نخ ریسی، جاجیم بافی، کلاه مالی و … اشاره نمود. علاوه بر تمامی این بخش ها، قسمت دیگری در حمام وجود دارد که بسیار جذاب است، این بخش گرمخانه حمام است که امروزه در داخل موزه مراسم عروسی سنتی دزفول را با مجسمه های زیبا به تصویر می کشد. در موزه مردم شناسی دزفول دست نوشته ها، اشیا و زیورآلاتی وجود دارد که مربوط به دوره قاجاریه هستند. نام موزه مردم شناسی دزفول به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از موزه مردم شناسی دزفول همه روزه به جز ایام تعطیل امکان پذیر است. گردشگرانی که قصد بازدید از این مجموعه را دارند در شش ماه نخست سال از ساعت 9-19 و در شش ماه دوم سال از ساعت 8-17 با پرداخت هزینه بلیط می توانند به تماشای آن بروند. برای بازدید از موزه به زمانی حدود یک الی دو ساعت نیاز است. تماشای این اثر تاریخی از نزدیک و آشنایی بیشتر با سبک زندگی و آداب و رسوم مردم این خطه می تواند بسیار لذت بخش باشد، از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که اگر با تهیه بلیط هواپیما دزفول به این شهر سفر کردید حتما سری به موزه مردم شناسی آن بزنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

موزه مردم شناسی دزفول در استان خوزستان، شهر دزفول، محله کرناسیون واقع شده است و گردشگرانی که قصد بازدید از این مجموعه را دارند می توانند با استفاده از تاکسی، خودروهای شخصی و یا خودروهای اینترنتی مستر بلیط به آن دسترسی داشته باشند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *