طبیعت گردی یکی از اشکال سفر است که در دهه های اخیر در بین مسافران بسیار پر طرفدار شده است و افراد زیادی برای سفر کردن این روش را انتخاب می کنند. دشواری های زندگی شهرنشینی، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی، خستگی ناشی از کار در مشاغل شهری، تکراری و یکنواخت بودن شرایط زندگی در شهر و دیگر موارد مشابه، انسان شهرنشین را وادار می کند تا برای رفع خستگی و استراحت به طبیعت پناه ببرد. طبیعت گردی پدیده ای نوین به شمار می رود، که انگیزه‌ی اصلی آن گردشگری، مشاهده و لذت از طبیعت و پدیده ها و چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی است. در این نوع سفر، افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. این نوع سفر هیجانی بالا را برای مسافران به همراه دارد زیرا برخی از جاذبه های طبیعی در محل هایی قرار دارند که دسترسی به آنها سخت است. شرایط اقلیمی بسیار متنوع سرزمین ایران و همینطور استان زنجان، منظرگاه های طبیعی گوناگونی را خلق کرده است، که یکی از آنها دریاچه خندقلو در شهرستان ماهنشان محسوب می شود. اگر دوست دارید در مورد این پدیده طبیعی بیشتر بدانید می توانید این بخش از مجله مستر بلیط را دنبال کنید و اطلاعات کاملی از آن بدست آورید.

معرفی دریاچه خندقلو

معرفی دریاچه خندقلو

دریاچه ها به عنوان یکی از بارزترین زیبایی های خلقت و سودمندترین بوم نظام های طبیعت به شمار میروند. این اکوسیستم های آبی به منزله سرمایه های ارزشمندی هستند که تنظیم آب های زیرزمینی در محیط پیرامون، تأمین نیازهای حیات وحش و پرندگان، تعدیل خرد اقلیم (میکروکلیما)، شکار، صید پرندگان آبزی و ماهیان و … در گرو حفاظت منطقی از آنهاست. دریاچه ها به دلیل چشم انداز زنده طبیعی، محیط زیست با کیفیت چشم گیر و ویژگی های فرهنگی خود از جاذبه های با ارزش گردشگری محسوب می شوند. یکی از دریاچه های کشئور ایران که در استان زنجان قرار دارد، دریاچه خندقلو است. این دریاچه در نزدیکی روستایی با نام «اوریاد» در شهرستان ماهنشان واقع شده است و طبیعتی زیبا و چشم نواز دارد. دریاچه خندقلو در بین اهالی با نام دریاچه پری و دریاچه گل شور شناخته می شود و تنها دریاچه طبیعی استان زنجان به شمار می رود. دلایل این نام گذاری ها، نزدیکی این دریاچه به روستاهای خندقلو و پری است. اهالی منطقه اعتقاد دارند که در گذشته در این ناحیه پری دیده شده است به همین خاطر نام دریاچه و رستا را پری گذاشته اند. این دریاچه در میان دشتی وسیع قرار دارد و منظره ای را به وجود آورده است که به سختی می توان از چشم برداشت. اهالی روستاهای اطراف از آب آن برای آبیاری مزارعشان استفاده می کنند.

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه

همان گونه که در بخش قبلی گفتیم این دریاچه در میان دشتی وسیع قرار دارد و دارای حدود ۵۰۰ متر مربع مساحت است. دریاچه ۱.۲ کیلومتر طول و ۵۰۰ متر عرض دارد و کشیدگی آن جنوب – شمالی است، همچنین آب آن از طریق بارش های جوی تامین می شود. دور تا دور این دریچه را مراتع کشاورزی و دشت های وسیع به همراه کوه های بلند فرا گرفته است که در کنار هم صحنه ای رویایی را ایجاد کرده اند. آب و هوای پاکیزه به همراه محیط طبیعی آن باعث شده است که افراد زیادی برای دیدار از آن راهی این منطقه شوند. در پاییز و زمستان به خاطر اینکه هوا ردر منطقه بسیار سرد است و همچنین بارش برف نیز وجود دارد رفتن به این محل سخت است. هر چند در زمستان هم منظره ای منحصر به فرد در این ناحیه به وجود می آید.

راه های دسترسی به دریاچه

اگر قصد دارید از  این دریاچه دیدن کنید می توانید بلیط اتوبوس ماهنشان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به شهر ماهنشان برسانید و پس از آن از شهر به این منطقه بروید. فاصله دریاچه تا شهر ماهنشان ۴۵ کیلومتر است  و جاده دریاچه خندقلو درست شما را به  ساحل این آبگیر زیبا می رساند. اگر با خودرو شخصی به این سفر می روید، از ماهنشان به سمت روستای پری حرکت کنید و در مسیر خود روستاهای سهند سفلی و علیا را پشت سر بگذارید تا به روستای پری برسید.

راه های دسترسی به دریاچه

بازدید از دریاچه خندقلو

بهترین زمان برای گشت و گذار در اطراف دریاچه خندقلو فصل های بهار و تابستان محسوب می شود. دیدار از آن رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست. در اطراف دریاچه امکانات رفاهی زیادی وجود ندارد پس بهتر است وسایل مورد نیازتان را به همراه خود ببرید و در ضمن مراقب باشید به محیط اطراف آن آسیب وارد نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *