روستای کلیسا

0 433

روستا گردی یکی از دوست داشتنی تفریحات و انواع سفر است که در گروه سفرهای طبیعی قرار می گیرد. افراد زیادی برای فرار از زندگی شهری و گذران اوقات فراغت خود در آرامش راهی سفر به روستا می شوند. در این میان تعداد زیادی هم وجود دارند که در روستا اقدام به خرید خانه می کنند تا بتوانند زمان بیشتری را در این مناطق بگذرانند. طبیعت گردی یکی از ساخه های سفر است که افراد در آن به هدف دیدار از جاذبه های طبیعی به سفر می روند و گاهی شب را نیز در آنجا به سر می برند و به نوعی کمپ می زنند. البته باید این نکته را یادآوری کرد که در بسیاری از روستاهای ایران می توان آثار تاریخی متعددی را نیز شاهد بود. یکی از روستاهای ایران که این خصوصیت را دارد روستای کلیسا در شهرستان ماهنشان استان زنجان است. اگر دوست دارید در مورد این روستا بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید و تا اتهای آن را مطالعه کنید. زیرا در این بخش در مورد این روستا اطلاعات کاملی را برای شما جمع آوری کرده ایم در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی روستای کلیسا

معرفی روستای کلیسا

روستای کلیسا در استان زنجان و در شهرستان ماهنشان و در مسیر رودخانهٔ قلعه چای قرار دارد. قلعهٔ موجود در این روستا به عنوان یکی از آثار تاریخی شهرستان ماهنشان و ایران به ثبت رسیده است. شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی و دامداری است، وجود رودخانه قلعه چای باعث شده است کشاورزی در اطراف رودخانه انجام شود. همچنین باعث شکل گیری طبیعتی بی نظیر در این روستا شده است. زبان مردم روستای کلیسا ترکی آذربایجانی است و گویش آنها بیشتر از زنجانی به استان همسایه خود یعنی آذربایجان غربی شباهت دارد. تمامی مردم روستا و روستاهای همجوار مسلمان و شیعه مذهب هستند. دلیل نام گذاری این روستا به کلیسا وجود بنایی چهار طاقی شکل در بلندای این روستا است که مردم از آن با نام کلیسا یاد می کنند. هر چند که این بنا بیشتر به آتشکده شباهت دارد تا کلیسا. راهروهایی زمینی در یکی از خانه های اطراف روستا وجود دارد که یکی از اسرار این روستا به شمار می آید و کسی درباره علت و مسیر آنها چیزی نمی داند. در دشت های اطراف این روستا می توانید پوشش گیاهی مختلفی را ببنید که در میان آنها داروهای گیاهی هم پیدا می شود.

چهار طاقی کلیسا

این بنا در ضلع شمالی روستا واقع شده و پلان آن از بیرون به صورت مربع شکل و از داخل چلیپایی است. اضلاع این چهار طاقی 10 متر در 10 متر می شود و از سه جهت شرقی، غربی و جنوبی دارای ورودی است. احتمالا در گذشته سقف بنا به صورت گنبدی بوده که در گذز زمان تخریب شده و چیزی از آن باقی نمانده است. کاربری این بنا به درستی مشخص نیست و بیشتر از اینکه به کلیسا شباهت داشته باشد، به آتشکده شبیه است، هچند که گفته می شود از لحاظ معمای شباهت هایی با آرامگاه های ایران در دوران میانی اسلامی نیز دارد. مصالحی که در ساخت این بنا استفاده کرده اند شامل خرده سنگ و ملات آن گچ و آهک می شود. در سال 1387 دور تا دور این بنا توسط میراث فرهنگی فنس کشی شده است. زمانی که این بنا مرمت می شد، بقایایی از ساختمان های دیگری نیز در اطراف آن دیده شد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید به تماشای این روستا بروید می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس ماهنشان را تهیه و سپس به این شهر سفر کنید. از شهر ماهنشان نیز می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی خود را به این روستا برسانید. اگر با خودرو شخصی و از شهر ماهنشان راهی این روستا شدید باید در جاده ماهنشان – پری قرار بگیرید و تا رسیدن به این روستا این جاده را ادامه دهید. مسافتی که نایز است تا رسیدن به این روستا طی کنید 48 کیلومتر می شود.

بازدید از روستای کلیسا

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و حتی می توانید شب را در طبیعت زیبا و بکر روستا کمپ کنید. از دیگر فعالیت هایی که می شود در این روستا انجام داد می توان پیاده روی، آب تنی، عکاسی و … را نام برد. لازم  به ذکر است که به آداب و رسوم مردم روستا احترام بگذارید و محیط زیست منطقه را آلوده نکنید و از به جا گذاشتن زباله در این منطقه خودداری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.