یکی از مسائلی که انسان شهرنشین با آن مواجه است گذران اوقات فراغت به شمار می رود. چگونگی گذران اوقات فراغت یکی از مهمترین عناصر انتخاب سبک زندگی افراد در جامعه است؛ تا آنجایی که سقراط بیان می کند زندگی دو بخش است، یکی کار و دیگری زمان استراحت که اولی وسیله به شمار می رود و دومی هدف. ارسطو فراغت را پیشهای جدی می دانست و بیان میکرد «ما حرفه و کار و شغلی را در پیش می گیریم تا فراغتی داشته باشیم». پس به نظر ارسطو فراغت وضع ایده آلی به شمار می رود که هر شهروند به دنبال و در آرزویش به سر می برد، لذا زندگی فراغتی لازمه زندگی است. یکی از روش هایی که می توان به گذران اوقات فراغت گذراند، سفر کردن به شمار می رود. در این میان طبیعت گردی یکی از پر طرفدار ترین شکل های سفر است. امروزه طبیعت گردی در بین سایر بخش های صنعت گردشگری بالاترین نرخ رشد را دارا است. اکوتوریسم بنابر تعریف فراگیر جامعه بین المللی اکوتوریسم، سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن ضمن حفاظت از محیط زیست بر رفاه مردم محلی تأکید می شود. در ایران جاذبه های مختلفی وجود دارد که برای طبیعت گردی مناسب هستند و یکی از آنها آبشار کلیره بابل محسوب می شود.

معرفی آبشار کلیره

معرفی آبشار کلیره

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی که در شهرستان بابل واقع شده است اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. شهرستان بابل در استان مازندران قرار دارد و مرکز آن شهر بابل محسوب می شود. این شهر مشهور به شهر بهارنارنج از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان مازندران است. بابل یکی از شهرهای مهم شمال کشور در زمینه پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و تجاری است. بابل دارای پیشینه ای قابل توجه می‌باشد، در گذشته به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان در این شهر، آن را بارفروش می‌خواندند. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را بیابید که یکی از آنها آبشار کلیره به شمار می رود. این آبشار به بتلیم نیز معروف است و در روستایی به همین نام در بخش بندپی شرقی استان مازندران قرار دارد. این روستا در حدود 45 کیلومتر از شهر بابل فاصله دارد و از زیبایی خاصی برخوردار است. طبیعت زیبای اطراف آبشار می تواند لذت و آرامشی وافر را به شما هدیه بدهد. سالانه افراد زیادی به همین دلیل از این آبشار دیدن می کنند و لحظاتی خوش را در کنار همراهنشان تجربه می کنند.

طبیعت و ساختار آبشار

طبیعت و ساختار آبشار

این آبشار از جمبه زیباترین آبشارها منطقه به شمار می رود که ارتفاعی برابر با 10 متر دارد و صحنه ای زیبا را به وجود آورده است. گرداگرد این آبشار را درختانی سر به فلک کشیده احاطه کرده اند و در زی پای آن حوضچه ای شگفت انگیز به وجود آمده است که می تواند محل مناسبی برای آب تنی و شنا محسوب شود. در مسیر رسیدن به این آبشار باید از میان جنگل عبور کنید و در این میسر می توانید شاهد زیبای های حیرت انگیزی باشید که چشم همگان را به خود خیره می کند. در این مسیر درختانی مثل کلهو، ممرز، انجیلی، راش (مرس)، سرخدار (سور)، ملج، گردو (اقوز)، توسکا (تسکا)، جل و … وجود دارد.

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه بتوانید از نزدیک این صحنه ها را ببنید باید در ابتدا بلیط اتوبوس بابل را به صورت آنلاین خریداری کنید و راهی این منطقه شوید. پس از اینکه به این شهر رسیدید راهی روستای بتلیم شوید و برای اینکار می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر کمک بگیرید و به این محل بروید.

بازدید از آبشار کلیره

بازدید از آبشار کلیره

برای دیدن این آبشار نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی به یاد داشته باشید که در این محل امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. پس حتما وسایل مورد احتیاجتان را به خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید. اگر به دیدار از مکان های هیجان انگیز علاقه دارید، مستر بلیط پیشنهاد می کند حتا به این منطقه سفر کنید و به دیدن این آبشار بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *