رود کارون؛ معرفی + راه های دسترسی

0 390

قطعا همه ما، موسیقی مشهور لب کارون را شنیده ایم. این آهنگ پرطرفدار و قدیمی که به رود کارون اشاره دارد، باعث شد تا رود کارون یا همان لب کارون، بسیار مشهور شود. رود کارون که یکی از مکان های تفریحی گردشگری اهواز است، هر ساله نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. همچنین استان خوزستان هم، مکان های تفریحی گردشگری بسیار دیگری دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. حال با مجله مستر بلیط همراه شوید، تا کاملا شما را با جزئیات رود کارون آشنا کنیم.

معرفی رود کارون

رود ها، از گذشته تا به امروز، بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند، برخی برای تجارت و برخی برای ماهی گیری؛ همچنین رودهای بسیار زیادی در کشور ایران قرار دارد که یکی از همین رودها کارون است. رود کارون، رود بسیار پهناوری که در اهواز واقع شده است. این رود، علاوه بر این که یکی از پر آب ترین رودها است، جزو پهناورترین ها محسوب می شود.

همان طور که در مطالب بالا هم ذکر کردیم، کارون، رود بسیار پهناوری است؛ اما در گذشته بسیار عریض تر هم بود؛ به گونه ای که سه رود مهم از آن گذر می کردند. این سه رود عبارت اند از رودخانه باستان قدیمی، رودخانه کور، رودخانه بهمنشیر؛ که با تغییر دادن مسیر کارون، آن سه رود هم دیگر با کارون تداخل پیدا نکردند. کارون به قدری پهناور است که حتی کشتی هم از آن گذر می کند.

این رود علاوه بر مزایای بی از اندازه ای که دارد، از نظر جغرافیایی هم بسیار مورد اهمیت قرار می گیرد، زیرا از دشت های خوزستان گذر می کند، و وارد خلیج فارس هم می شود که اکثر کشتیرانان با این رود کار تجارت و صادرات را انجام می دهند. این رود تنها راه آب ناوبری در تمام جهان است که به خوبی توانسته نظر مردم را به خود جلب کند.

همچنین در فصل سرما و زمستان، رود کارون کاملا خشک است، به گونه ای که شما با دیدن این رود، اصلا احساس نمی کنید که درون آن آبی وجود داشته؛  با شروع فصل بهار، این رود دوباره همانند سابق، پر خروش می شود و دوباره کشتی ها یا قایق ها می توانند به راحتی از آن جا گذر کنند.

رودخانه کارون، به تنهایی به قدری زیباست که نظر هر بیننده ای را جلب می کند اما با پل آهنی و فلزی که بر روی آن تاسیس شده، باعث شده که محبوبیت آن در بین مردم افزایش داده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اهواز و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اهواز” را مطالعه نمایید.

درباره

تاریخچه

اگر علاقه ای به مطالعه تاریخ داشته باشید، به خوبی متوجه می شوید که از گذشته تا به امروز، این رود زیبا وجود داشته و تقریبا در هر کتاب تاریخی از رود کارون نام برده شده است. این رود قطور که به مرور زمان درست شده، خیلی از جنگ ها را به خود دیده است که برخی از همین جنگ ها، بر سر تصرف کارون یا همین رود بوده است. اما در هر کدام از این جنگ ها، ایران موفق شد و کسی نتوانست کارون را به طور کامل تصرف کند. حال با مستر بلیط تا انتها همراه باشید، تا کمی راجب جغرافیای این منطقه برایتان شرح دهیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

رودخانه کارون در کوههای  زاگرس و در غرب اصفهان طغیان کرده و سیر پیچشی را به سمت خلیج فارس دنبال می کند. دهانه این رود فقط حدود 250 کیلومتر است، در حالی که رودخانه در اصل مسافتی بین 860 تا 890 کیلومتر را طی می کند. همچنین این رود، در کوهستان بسیار قابل توجه است؛ البته بیشتر در دشت مشخص می شود. مسیر رودخانه را می توان به سه بخش طبیعی تقسیم کرد:

1) مسیر کوهستانی سر بالا که تا سر چشمه گتوند ادامه دارد و به مکانی که کوه ها رو به اتمام می روند، تمام می شود.

2) مسیر میانی شوارتار تا محل اتصال با آب دز.

3) از اهواز به سمت دشت آبرفت خوزستان، جایی که رودخانه به آرامی به سمت شط العرب جریان دارد.

بخش بالا دست رود کارون را می توان به صورت یک جریان شیب دار و قدرتمند توصیف کرد که از طریق یک سری پشته کوه های ضد کرخه ای و دره های کانکلینال پایین می رود و برای کشش های طولانی رودخانه به سرعت بین صخره های بلند جریان می یابد. هنگامی که رودخانه به سمت پایین می رود، حجم آن تقریباً افزایش می یابد، زیرا چشمه ها و کانال های برفی که در آن قسمت هستند شاخه هایی به سمت رود کارون دارند که با آب شدن برف ها و افزایش آب دیگر رودها، آب کارون هم افزایش می یابد.

این رودخانه علی رغم مسیر پیچیده قابل توجهی که دارد، بیشتر در جهت جنوب به جنوب شرقی جریان دارد؛ تا این که شاخه قدرتمند واناک مسیر کارون را به سمت جنوب غربی منحرف می کند. یک تغییر بسیار بزرگ دیگری که باعث تغییر جهت رودخانه کارون می شود، مربوط به رود دیگری است که جهت را به سمت شمال غربی هدایت می کند.

یعنی در اصل، رود کارون، به چند جهت مختلف هدایت می شود. همچنین پس از این که تمامی رودها در قسمت میانی با یکدیگر مخلوط شدند، یک رود دیگر هم از جهت جنوب شرقی به آن ها می پیوندد.

کارون که به طور قابل توجهی توسط، آب دز بزرگ شده است، اکنون 250-300 متر عرض و حدود 20 کیلومتر مستقیم به سمت جنوب، تا روستای ویس  جریان دارد؛ و درست قبل از رسیدن به اهواز، بعد از جزیره کوچک ام النعل،  کارون تپه های ماسه سنگی را، که به نام خارهای جبل آمرین معروف است، می شکند. این امر باعث ایجاد تندروی های 3 کیلومتری اهواز می شود که در اصطلاح محلی پرس نامیده می شود، این قسمت برای کشتیرانی بسیار مناسب است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از رود کارون، هیچ محدودیتی ندارد و شما به راحتی می توانید از آن بازدید کنید. البته برای بازدید کردن از رود کارون، فراموش نکنید که وسایل پیک نیک خود را ببرید، زیرا مکان بی نظیر این رود، می تواند شما را وسوسه کنید تا در کنار خانواده، یک روز بی نظیر را بگذرانید. همچنین می توانید غروب آفتاب را هم در کنار این رود زیبا تماشا کنید و خاطره های زیادی را به دست آورید.

راه های دسترسی به رود کارون

هملن طور که در مطالب بالاتر هم نیز گفتیم، این رود در استان اهواز واقع شده است که شما می توانید با تهیه کردن بلیط هواپیما اهواز، به آن جا سفر کنید، یا این که با اتوبوس یا تور گردشگری برای بازدید کردن از این مکان بروید و یک روز خاطره انگیز را برای خود بسازید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اهواز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.