جهرم به عنوان یکی از شهرهای قدیمی ایران شناخته می شود که در شاهنامه هم سخن هایی از آن به میان آمده است. این شهر در زمان حکومت ساسانیان با نام گهرم شناخته می شد. در این شهرستان آب و هوایی گرم و خشک حاکم و در بیشتر روزهای سال گرما دامن گیر مردم آن است. جهرم به عنوان یکی از مناطق تاریخی ایران شناخته می شود که در زمان حکومت اردشیر اول آن را بنا نهاده اند. دانشگاه ها و بیمارستان های متعددی با گذر زمان در این شهر ساخته شده، که باعث رونق هر چه بیشتر آن شده است. بیشتر مردم جهرم به کشاورزی مشغول هستند و مرکبات و خرما را تولید می کنند. جاذبه های زیادی در این شهر وجود دارد که هر کدام از آن ها بازگوی دوره های مختلفی از حکومت هستند. از میان این جاذبه ها می توان آتشگاه قدمگاه، آبشار مروارید خفر، مدرسه خان، غار سنگ تراشان، بازار جهرم و … را نام برد. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد این جاذبه ها به دست آورید. مساجد یکی از بناهای تاریخی به شمار می روند که در تمامی شهرهای ایران مشاهده می شوند و مسجد جامع جهرم به عنوان یکی از زیباترین مسجد های موجود شناخته می شود که بازدید از آن می تواند بسیار حیرت انگیز باشد. در ادامه مطالب اطلاعات مفیدی را در مورد این جاذبه تاریخی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تاریخچه مسجد جامع جهرم

در مورد قدمت و تاریخچه مسجد جامع جهرم باید بگوییم که آن را در زمان حکومت سلجوقیان بنا نهاده اند که تزئینات و معماری آن زمان را می توان به وضوح بر روی دیوارهای آن مشاهده کرد. این مسجد مانند گذشته رونق خود را حفظ کرده است و مردم جهرم برای برگزاری مراسم های مذهبی از آن استفاده می کنند.

تاریخچه مسجد جامع جهرم

 نقشه و معرفی بخش های مختلف

مسجد جامع جهرم که در محله سنان واقع شده است از دو طبقه تشکیل می شود و مصالح به کار رفته برای آن سنگ های کوهستانی و گچ بنا بوده است. هنگام وارد شدن به مسجد می توانید در طرفین درب ورود پنج کتیبه را مشاهده نمایید. کتیبه های موجود در این مسجد نشان دهنده این است که در زمان حکومت صفویان آن را مورد مرمت قرار داده اند. یکی از ویژگی هایی که بناهای قدیمی موجود در جهرم دارند این است که تاریخ فوت افراد معروف را بر روی دیوارهای خود دارد. کتیبه هایی که در این مسجد مشاهده می شود تاریخ فوت یکی از افراد معروف آن زمان را نشان می دهد و یکی دیگر از آن ها تاریخ مرمت بنا را به نمایش می گذارد. برای مشاهده این اثر تاریخی می توانید بلیط اتوبوس جهرم را خریداری کنید و به راحتی به مسجد جامع جهرم دسترسی پیدا نمایید.

شرایط بازدید از مسجد جامع جهرم

مساجد به عنوان یکی از مهم ترین اثرهای تاریخی به شمار می روند که برای بازدید از آن ها ساعت های مشخصی را لحاظ می کنند، بنابراین هنگامی که قصد دارید برای بازدید از این مسجد راهی شوید بهتر است که ساعت ورود و خروج به مسجد را بپرسید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و مسیر دسترسی 

مسجد جامع جهرم در شهرستان جهرم خیابان 22 بهمن واقع شده است. بسیاری از افراد برای اینکه به این شهرستان دسترسی داشته باشند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و سفر خود را آغاز خواهند کرد. برای بهره بردن از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید از سایت مستر بلیط، بلیط مورد نیاز خود را تهیه نمایید. عده ای دیگر ممکن است سفر با خودروهای شخصی را دوست داشته باشند، بنابراین زمانی که از مقصد مورد نظر راهی جهرم می شوید باید شهرهای مختلفی را پشت سر بگذارید، این خود باعث می شود که با جاذبه های دیگری هم آشنا شوید. هنگامی که به جهرم رسیدید با پیدا کردن خیابان 22 بهمن به راحتی می توانید به این مسجد دسترسی داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *