بازار جهرم

0 257

شهر جهرم دومین شهر بزرگ و سومین شهر پر جمعیت استان فارس به شمار می رود، که در جنوب ایران قرار گرفته است. این شهر به دلیل داشتن پیشینه کهن و آثار باستانی ارزشمند و جاذبه گردشگری برای تاریخ و فرهنگ ایران بسیار با اهمیت است. این شهر زیبا از سمت شمال به شیراز و سروستان، از سمت جنوب به کارزین، قیر، لار، از سمت غرب به فیروز آباد و از سمت شرق به داراب و فسا راه پیدا می کند. این جاذبه به نام های دیگر و شعارهایی مثل دیار نخل و نارنج، بزرگ ترین باغ شهر ایران، چتر سبز، شهر طلای ترش، دارالمومنین معروف شده است و در میان مردم بومی این شهر رواج دارد. جالب است بدانید که این شهر در قدیم به گهرم شناخته شده بود اما با حمله اعراب به ایران به جهرم تغییر کرد ولی تا اکنون هم بسیاری از اهالی شهر آن را مانند گذشته گهرم صدا می زنند. شهر پر جاذبه جهرم به دلیل تاریخچه ای که در گذشته کسب کرده است؛ مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیبا و متنوعی دارد، که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این شهر سفر می کنند. امروز می خواهیم در مجله مستر بلیط درباره یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین بازار های آن  یعنی بازار جهرم که از دوران زندیه بر جا باقی مانده است، را به شما معرفی کنیم.

درباره بازار جهرم

امروزه این بازار به یکی از معروف ترین مکان های گردشگری و تاریخی جهرم شناخته می شود که چندین سال در ایران برپا مانده است. این جاذبه گردشگری دارای باشکوه ترین معماری احداث شده از دوران زندیه است و شباهت خیلی زیادی به بازار وکیل در شهر شیراز دارد و به همین دلیل به خواهر خوانده و خواهر دو قلوی آن نامگذاری کرده اند. این مکان یکی از بازار های صلیبی شکل ایران است و طول آن از خیابان منوچهری جهرم شروع می شود و تا محله زیر کنار ملا جواد راه پیدا می کند. این بازار با شکوه در سال 1352 با شماره 950 وارد لیست آثار ملی ایران شد و به ثبت رسیده است. اگر قصد سفری چند روزه در جهرم را دارید به شما پیشنهاد می دهیم حتما از این بازار که یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین بازار های ایران است دیدن کنید و این جاذبه گردشگری بی نظیر را از دست ندهید.

درباره بازار جهرم

تاریخچه بازار جهرم

همان طور که قبلا گفتیم تاریخچه و قدمت احداث این جاذبه به دوره زندیه باز می گردد. همچنین این بازار سنتی را فردی به نام حاج محمد حسین خان جهرمی که حاکم آن زمان بود در سال 1256 هجری نیز  پدید آورد. معماری و نمای بازار در گذشته به صورت کاملا دقیق و روش قدیمی ساخته شده و زمان بسیاری طولانی را صرف طراحی نقش آن کردند. هر قسمت بازار به یک کاری اختصاص شده بود مثلا مسگر ها و آهنگران در بخش شرقی آن فعالیت می کردنند که البته این قسمت در سال های قدیم فاقد سقف بوده است. در بخش دیگر فرش فروشان و فرش های دست بافت برای فروش هستند و در قسمت دیگر صنایع دستی و پارچه فروشان قرار گرفته اند. برای آشنایی بیشتر با بازار قدیمی جهرم در ادامه این مقاله با مستر بلیط همراه باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بخش های مختلفی از مغازه ها در این بازار وجود دارد که هرکدام جذابیت و زیبایی خودشان را دارند. در مرکز آن یک چهار سوق واقع شده، که به گفته کارشناسان به عنوان یکی از بی نظیر ترین چهار سوق های کشور شناخته شده است. ارتفاع گنبد چهار سوق در کنار قسمت های دیگر سقف بلند تر و با ارتفاع بیشتری احداث شده است. در بالا و ته این نقطه یک بادگیر برای تهویه هوای درون بازار قرار گرفته است. وجود دریچه های هم اندازه که با فاصله یکسانی از یکدیگر در سقف ساخته شده است باعث شده تا نور و روشنایی بازار تامین شود و همچنین سبب عوض کردن تهویه داخل بازار می شوند. در در زیر و دور تا دور گنبد های بازار جهرم از کاشی های زیبا استفاده شده است که فضای آن را چندین برابر کرده است. در این بخش مرکزی که چهار سوق قرار گرفته است می توان به چهار قسمت اصلی شمال، غرب، شرق و جنوب شهر وارد شد. خوب است بدانید که هوای بازار جهرم نسبت به بیرون کاملا متفاوت است و بسیاری از مردم برای فرار از گرمای بسیار زیاد شهر به آن جا می روند به همین دلیل جمعیت فراوانی در فصل تابستان در آن وجود دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

از دلایلی که باعث شده است تا هوای مطبوع و خنک تری در بازار شکل بگیرد وجود بادگیر و پنجره های باریک و بلند، دیوار های ضخیم و سقف گنبدی شکل هستند. بازار جهرم از دو طبقه ساخته شده است که یکی از آن ها برای خرید و فروش کالا ها استفاده می شود و قسمت دیگر آن مختص انبار کردن آن ها می باشد. وجود حجره هایی که فاصله کمی با زمین دارند باعث شده است تا در زمان بارندگی آب به درون حجره ها وارد نشود و ضرر و آسیبی به مغازه ها و کالا ها ایجاد نشود. یک مزیت بزرگی که این بازار دارد و باعث معروفیت آن شده، وجود هر نوع کالا هایی است که اگر به دنبال آن ها هستید در آن جا به فروش می رسند. بسیاری از بازار های سنتی و قدیمی علاوه بر فروشگاه و خرید چند بنای کاربردی دیگر وجود دارند برای مثال در گذشته مدرسه، کاروانسرا، حمام عمومی، مسجد و … را در بخش مرکزی و اصلی شهر و در کنار یکدیگر قرار می دادند. پس با توجه به این موضوع در داخل بازار جهرم شامل تعدادی از کاروانسرا، مسجد، حمام است. اما کاروانسراهای آن در گذشت زمان و نداشتن مسافر زیاد دیگر موجود نیستند و متاسفانه تبدیل به خرابه شده اند.

شرایط بازدید از بازار جهرم

شما می توانید در هر فصل و ماه از سال به این بازار بزرگ سفر کنید و از مکان های مختلف و زیبای آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به شهر جهرم و دیدن از این بازار زیبا را دارید، می توانید برای  تهیه و رزرو بلیط  از مستر بلیط اقدام کنید.

شرایط بازدید از بازار جهرم

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روش های مختلفی برای رسیدن به شهر جهرم وجود دارد. شما می توانید با خودرو شخصی خود یا تاکسی و اتوبوس خود را به آن برسانید و از این بازار دیدن کنید. آدرس دقیق این بازار بزرگ در استان فارس، شهر جهرم، خیابان جمهوری است. شما برای سفر به این شهر می توانید بلیط اتوبوس جهرم را خریداری کنید و از مسیر جذاب آن لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.