سیم کارت ترکیه

چگونگی استفاده از سیم کارت در ترکیه + روش‌های دسترسی به اینترنت

یکی از مهم‌ترین مواردی که در سفر به ترکیه به آن نیاز خواهید داشت، سیم‌کارت است. در واقع شاید شما نخواهید در طول چند روز سفر خود با کسی تماس بگیرید ولی بدون شک اینترنت آن را برای مسیریابی، به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم یا حتی ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی نیاز خواهید داشت. در این مطلب از مجله مستربلیط نحوه خرید سیم کارت در ترکیه را بیان خواهیم کرد و همچنین امکان استفاده از سیم کارت‌های ایرانی را بررسی می‌کنیم تا با نحوه استفاده از اینترنت در ترکیه بیشتر آشنا شوید.

روش‌های دسترسی به اینترنت در ترکیه

از هر طریقی که به ترکیه سفر کنید (یعنی با تور یا به‌صورت شخصی) اینترنت یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که به آن نیاز خواهید داشت. با وجود اینکه اکثر هتل‌ها و مراکز خرید دارای وای فای هستند ولی ممکن است بخواهید با استفاده از نقشه در داخل شهر بگردید؛ در این صورت حتما به اینترنت سیم کارت نیاز پیدا خواهید.

با این توصیف شما می‌توانید از چند طریق به اینترنت در ترکیه دسترسی داشته باشید:

 1. اینترنت وای فای در مراکز اقامتی و تفریحی مانند هتل و فروشگاه‌ها
 2. اینترنت سیم‌کارت‌های ترکیه
 3. اینترنت رومینگ سیم کارت‌های ایرانی

با این توصیف در ادامه بررسی خواهیم کرد که کدام یک از انواع این اینترنت برای شما کاربردی‌تر خواهد بود و هزینه کمتری دارد؟

با توجه به محدودیت‌هایی که اینترنت وای فای برای شما دارد مانند محدودیت حجم مصرفی یا محدودیت مکانی، شما همیشه نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. در نتیجه بهتر است سیم کارت کشور ترکیه را خریداری یا اینکه سیم کارت‌های ایرانی را رومینگ کنید تا مانند ایران علاوه‌بر تماس تلفنی بتوانید به اینترنت نیز دسترسی داشته باشید.

حال سوال اینجاست که کدام یک از این روش‌ها به‌صرفه‌تر و بهتر است؟ برای پاسخ به این سوال راهنمای خرید سیم کارت و رومینگ را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

معرفی اپراتورهای سیم کارت ترکیه

سیمکارت های ترکیه

در این کشور سه اپراتور اصلی یعنی ترکسل، ودافون و ترک تلکام وجود دارند که دارای سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری هستند و مسافران فقط می‌توانند انواع اعتباری آن را خریداری کنند. در ادامه هر کدام از آنها را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

1- اپراتور همراه ترکسل (Turk Cell)

ترکسل یکی از بزرگترین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه است که دارای پوشش سراسری بوده و اینترنت پرسرعتی دارد. این سیمکارت را می‌توانید از نمایندگی‌های رسمی ترکیه و فروشگاه‌های ترکسل یا از سایت‌های معتبر خریداری کنید. قیمت آن حدود 400 لیر است و بسته‌های ترکیبی اینترت، مکالمه و پیامک دارد. البته این هزینه با توجه به میزان اعتبار و حجم اینترنت انتخابی ممکن است، متفاوت باشد.

سیمکارت ترکسل دارای یک بسته خوش‌آمدگویی برای توریست‌هاست که شامل خدمات متنوعی می‌شود. برای مثال با خرید سیمکارت یک کد دریافت خواهید کرد که با استفاده از آن می‌توانید از خدمات سایت Yolcu360 برای اجاره اتومبیل استفاده کنید. همچنین از تخفیف ده درصدی برای استفاده از کافه‌رستوران‌هایی همچون شعبه‌های رستوران شانس (Şans) بهره‌مند خواهید شد.

قابل ذکر است که با فعال کردن حالت رومینگ می‌توانید از سیم کارت ترکسل در ایران نیز استفاده کنید و مهم‌ترین کدهای سرویس‌دهی سیمکارت ترکسل عبارت است از:

 • ارسال کلمه EVET به سرشماره 2222 جهت فعالسازی سیمکارت
 • ستاره 123 مربع برای مشاهده میزان اعتبار سیمکارت
 • ستاره 100 مربع برای مشاهده منوی اصلی خدمات
 • ستاره 159 مربع برای مشاهده میزان باقیمانده بسته اینترنت
 • ستاره 711 مربع برای آگاهی از اینکه شماره، متعلق به کدام شرکت است.

شماره خدمات مشترکین ترکسل: 05325320000

۲- اپراتور ودافون (Vodafone)

از دیگر اپراتورهای معتبر سیمکارت در ترکیه می‌توان به ودافون اشاره کرد. این اپراتور نیز پوشش‌دهی خوبی دارد و گزینه خوبی برای کسانی است که به دنبال خرید سیم کارت بین‌المللی ترکیه هستند. قیمت این سیمکارت حدود 350 لیر است و در مقایسه با ترکسل قیمت پایین‌تری دارد. سیم کارت ودافون در ترکیه را می‌توانید در فرودگاه یا از نمایندگی‌های رسمی آن در سطح شهر خریداری کنید.

قابل ذکر است که پس از خرید سیمکارت به ازای هر یک از خدمات دریافتی که قصد دارید در گوشی خود فعال کنید، باید هزینه‌ای مجزا بپردازید، به همین دلیل این سیمکارت‌ها با قیمت‌های مختلفی فروخته می‌شوند. برای مثال سیمکارت‌هایی که صرفا برای برقراری تماس از آنها استفاده می‌شود، نسبت به سایر سیمکارت‌ها دارای قیمت کمتری هستند.

این اپراتور، سیمکارت 120 روزه در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌دهد، در حالی که ترکسل، سیمکارت‌های 30 روزه به گردشگران ارائه می‌کند. یکی از نکات مثبت در مورد اپراتورهای ودافون، این است که کارمندانی مسلط به زبان انگلیسی دارد که برای گردشگرانی که زبان ترکی نمی‌دانند مزیت قابل‌توجهی به‌شمار می‌رود.

این سیمکارت تنها در خود ترکیه قابل استفاده است و از مهمترین کدهای سرویس دهی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ارسال کلمهEVET  به سرشماره 2222 به منظور فعالسازی
 • ستاره 123 مربع برای مشاهده میزان اعتبار سیمکارت
 • ارسال کلمه OZET به سرشماره 7000 به منظور مشاهده میزان باقیمانده بسته

شماره خدمات مشترکین ودافون: 05425420000

برای خرید اعتبار اینترنت این اپراتور، باید شماره ۳۶۳۶ را شماره‌گیری کرده و برای مشاهده اعتبار می‌توانید کلمه SORGU را به این شماره ارسال کنید.

سیمکارت ودافون

۳-  ترک تلکام  (Turk Telekom)

یکی دیگر از اپراتورهایی که در ترکیه سیمکارت‌هایی با پوشش سراسری و اینترنت عرضه می‌کند، اپراتور ترک تلکام است.  قیمت این سیم کارت نیز به مقدار اعتبار و حجم اینترنت درخواستی شما بستگی دارد. برای مثال مبلغ خرید این سیمکارت با داشتن 750 دقیقه مکالمه رایگان و 10 گیگ اینترنت حدود 150 لیر بوده و اگر 200 لیر بپردازید، از 750 دقیقه مکالمه رایگان و 25 گیگ اینترنت بهره‌مند خواهید شد.

به طور کلی این اپراتور قیمت‌های کمتری نسبت به دو اپراتور دیگر دارد و می‌توانید سیم کارت‌های آن را از ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیر تهیه کنید. ترک تلکام برای شهرهای بزرگی مثل استانبول و آنکارا مناسب است و در شهرهای کوچک و مرزی پوشش‌دهی خوبی ندارد.

از سیمکارت ترک تلکام نیز همچون سیمکارت ترکسل می‌توان در خارج از ترکیه استفاده کرد. البته باید ابتدا به دفاتر نمایندگی این اپراتور مراجعه کرده و هزینه فعالسازی رومینگ را پرداخت کنید.

برای فعالسازی این سیمکارت ابتدا باید یک پیامک خالی به سرشماره 5555 ارسال کرده و پس از دریافت پاسخ از شماره 2438  کلمه EVET را ارسال نمایید. برخی دیگر از مهم‌ترین کدهای سرویس‌دهی این سیمکارت عبارت است از:

 • ستاره 101 مربع برای مشاهده شماره تلفن
 • ستاره 122 مربع برای مشاهده جزئیات بسته مصرفی
 • ستاره 123 مربع برای مشاهده میزان اعتبار سیمکارت

در ترکیه اپراتورهای دیگری نیز وجود دارد که تعداد کاربران آنها کمتر است. از جمله آنها می‌توان به فنرسل (Fener Cell)، پی‌تی‌تی‌سل (Ptt Cell)، جی‌اس‌ام موبایل (GSM Mobile)، بیم‌سل (Bim Cell) و آوا (Avea) اشاره کرد.

خرید سیم کارت ترکیه در ایران

احتمالا شما هم پیش از سفر به ترکیه برای ارتباطات و همچنین استفاده از اینترنت به فکر خرید سیم کارت افتاده‌اید. اما نکته اینجاست که در حال حاضر اپراتورهای ترکیه در ایران نمایندگی ندارند و امکان خرید آن‌ها در داخل ایران وجود ندارد. از این‌رو می‌توانید برای خرید سیم کارت از روش‌های زیر استفاده کنید.

همان طور که اشاره شد در این کشور سه اپراتور یعنی ترکسل، ودافون و ترک تلکام وجود دارند که دارای سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری هستند که مسافران فقط می‌توانند انواع اعتباری آن را خریداری کنند. پس از ورود به خاک ترکیه می‌توانید هر یک از این سیم کارت‌ها را از باجه‌هایی که در فرودگاه قرار دارند یا دفاتر معتبر فروش سیم‌کارت که در سراسر شهر هستند، خریداری کنید. البته امروزه امکان خرید اینترنتی نیز فراهم شده است.

خرید سیمکارت در ترکیه

راهنمای خرید سیمکارت دائمی و توریستی در ترکیه

با توجه به اینکه با چه هدفی به ترکیه سفر می‌کنید، شرایط خرید سیم کارت متفاوت خواهد بود. اما در هر صورت فقط شهروندان ترکیه امکان خرید سیم کارت‌های دائمی را دارند و گردشگران فقط می‌توانند انواع سیم‌کارت اعتباری را خریداری کنند.

سیم کارت‌های اعتباری برای مدت ۳ ماه فعال هستند و در ماه چهارم یک طرفه و در نهایت غیرفعال می‌شوند. برای استفاده ماهانه از این سیم کارت‌ها شما باید بسته تهیه کرده یا از تعرفه فعال شده برای آن سیم کارت استفاده کنید.

برای خرید هر یک از این سیم کارت‌ها فقط کافی است پاسپورت خود را ارائه دهید و فرم مخصوص را با توجه به اطلاعات پاسپورت خود تکمیل کنید تا سیم کارت برای شما فعال شود. از این سیم کارت می‌توانید برای تماس در سراسر ترکیه و همچنین پیامک و اینترنت استفاده کنید. هزینه استفاده از خدمات نیز در سراسر ترکیه یکسان خواهد بود.

همانطور که گفته شد برای خرید سیم کارت می‌توانید از دفاتر فروش فعال در فرودگاه اقدام کنید، اما محدوده قیمت آن بیشتر از فروشگاه‌هایی است که در سطح شهر وجود دارد. از این رو بهتر است سیم کارت خود را از فروشگاه‌ها خریداری کنید.

در بین انواع اپراتورها، ترکسل رتبه اول را از نظر پوشش‌دهی و آنتن‌دهی دارد. پس از آن ودافون رتبه دوم را کسب می‌کند که در صورت اقامت دو الی سه ماهه در ترکیه یا استفاده از حجم بالای اینترنت بسته‌های به‌صرفه‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد. در نهایت نیز ترک تلکام سیم کارت‌های ارزان‌تری دارد که برای سفر در شهرهای بزرگ ترکیه مناسب است.

خرید سیمکارت در ترکیه

استفاده از رومینگ در ترکیه

سوالی که ممکن است در رابطه با تماس یا استفاده از اینترنت در ترکیه مطرح شود، این است که آیا سیم کارت ایران در ترکیه کار می کند؟ در پاسخ باید گفت که بله شما می‌توانید با استفاده از سرویس رومینگ سیم کارت از سیم کارت ایرانی خود در ترکیه نیز استفاده کنید.

در واقع روش دیگر برای ارتباط در ترکیه رومینگ سیم کارت‌های ایرانی است که هزینه بیشتری نسبت به خرید سیم‌کارت‌های ترک دارد؛ از این‌رو نسبت روش چندان به‌صرفه‌ای نیست.

در حالت عادی شما از سیم کارت یک کشور فقط می‌توانید در محدوده همان کشور استفاده کنید و هنگامی که وارد مرز کشور دیگری شوید، هزینه تماس، پیامک و اینترنت چندین برابر خواهد شد و  باید سیم کارت خود را اصطلاحا رومینگ کنید.

در سیستم رومینگ مکالمه به ازای هر دقیقه محاسبه خواهد شد و اگر شما کمتر از یک دقیقه صحبت کنید باز هم هزینه ۶۰ ثانیه برای شما منظور می‌شود.

برای فعال کردن اینترنت همراه اول در ترکیه، ابتدا فعال بودن رومینگ خود را چک کنید. در صورتی‌که رومینگ فعال نبود، می‌توانید با استفاده از کد دستوری *۱۰*۲۹۱# آن را فعال کنید. در صورت فعال شدن رومینگ با ورود به کشور ترکیه، اپراتورهای مختلفی به شما پیشنهاد داده می‌شود که می‌توانید از هر یک از آن‌ها استفاده کنید.

در صورتی‌که شماره همراه شما با پیش شماره ۰۹۱۰ فعال می‌شود توجه داشته باشید که این خط‌ها به‌صورت پیش‌فرض رومینگ فعال ندارند و باید از طریق مراجعه به دفاتر مربوطه به‌صورت حضوری آن‌ها را فعال کنید.

با این توصیف شما می‌توانید از اینترنت همراه در ترکیه به روش‌های مختلف استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که خرید سیم کارت‌های ترکیه نسبت به رومینگ سیم کارت‌های هزینه کمتری داشته و به‌صرفه‌تر است.

این سیم‌کارت‌ها را می‌توانید با استفاده از پاسپورت خود و پر کردن فرم مخصوص از باجه‌های فروش سیم کارت در فرودگاه‌های ترکیه یا مراکز معتبر فروش سیمکارت در سطح شهر خریداری کنید.

همانطور که گفته شد ترکیه دارای سه اپراتور مختلف به نام ترکسل، ودافون، ترک تلکام است که هزینه خدمات و همچنین پوشش‌دهی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و در بین این اپراتورها، ترکسل پوشش‌دهی بیشتر، ودافون بسته‌های اینترنت با حجم و سرعت بالاتر و در نهایت ترک تلکام هزینه به‌صرفه‌تری دارد.

سیمکارت‌های اعتباری ترکیه که به‌عنوان گردشگر می‌توانید تهیه کنید برای مدت ۳ ماه اعتبار دارند که در ابتدا حجم اینترنت و پیامک و مدت مکالمه مشخصی برای شما شارژ خواهد شد و پس از آن باید سیم کارت خود را اصطلاحا شارژ کرده و بسته جدید خریداری کنید.

اکنون که قصد سفر به ترکیه را دارید برای تهیه بلیط هواپیما می‌توانید از سایت مستربلیط اقدام کنید. به‌علاوه اگر از مرز زمینی قصد سفر را دارید برای خرید بلیط قطار و بلیط اتوبوس نیز روی مستربلیط حساب کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *